Projekt edukacyjny „Godność, wolność, niepodległość” i dofinansowanie wydarzeń organizowanych przez szkoły w ramach obchodów związanych z setną rocznicą odzyskania niepodległości, akcja „Rekord dla Niepodległej”, specjalna zakładka dotycząca Niepodległej na stronie MEN, ponad 50 inicjatyw edukacyjnych pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej i prawie 195 projektów realizowanych  w szkołach polonijnych w ponad 40 krajach to tylko wybrane inicjatywy MEN  w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości.

Jak informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej ponad 4,8 mln uczniów wraz z grupą niemal 470 tys. nauczycieli i pracowników oświaty z ponad 24 tys. przedszkoli, szkół oraz placówek oświatowych oficjalnie zgłosiło już i weźmie udział w „Rekord dla Niepodległej”. Celem tej inicjatywy jest wspólne odśpiewanie w piątek, 9 listopada 2018 r. o godzinie 11:11 czterech zwrotek hymnu narodowego przez uczniów i nauczycieli przedszkoli, szkół w kraju i za granicą.  

Najwięcej zgłoszeń wpłynęło z województw: mazowieckiego, śląskiego, małopolskiego i wielkopolskiego. Dodatkowo w akcję zaangażowało się prawie 10 tys. Uczniów oraz blisko 600 nauczycieli z 91 szkół polonijnych z całego świata, w tym Szkolnych Punktów Konsultacyjnych, szkół działających w obcych systemach, szkół europejskich (sekcje polskie) oraz nauczycieli kierowanych przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.

- Zachęcamy wszystkich uczestników do dokumentowania bicia „Rekordu dla Niepodległej” i umieszczania zdjęć oraz filmów z akcji na swoich stronach internetowych oraz profilach na portalach społecznościowych z wykorzystaniem #RekordDlaNiepodległej. Chcielibyśmy, aby ten wyjątkowy dzień zapisał się w historii każdego przedszkola, szkoły  i placówki oświatowej jako pamiątka dla przyszłych pokoleń – informuje MEN.

Rok szkolny 2018/2019 Minister Edukacji Narodowej ogłosiła „rokiem Niepodległej” jako kontynuację roku szkolnego 2017/2018 – „Roku dla Niepodległej”. W marcu minister Anna Zalewska skierowała list do dyrektorów szkół i placówek oświatowych, w którym poprosiła o to, aby podejmowali oni własne inicjatywy służące uczczeniu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Do wspólnego świętowania zaproszone zostały również szkoły polonijne na całym świecie.