Premier Ontario chce przyjechać do Polski

Doug Ford / twitter.com/fordnation

  

Premier kanadyjskiej prowincji Ontario, konserwatysta Doug Ford, wyraził w chęć odwiedzenia Polski w celu wzmocnienia wymiany handlowej i więzi gospodarczych. Deklaracja padła podczas czwartkowego spotkania z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim i delegacją izby w Toronto.

Ford przemawiał podczas przyjęcia w parlamencie Ontario z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, po spotkaniu z polską delegacją.

- Wymiana handlowa między Ontario a Polską wynosi około 970 mln dolarów (kanadyjskich - PAP) rocznie, na poziomie całego kraju to zdaje się 2,7 mld dolarów. (...) Jest wiele możliwości na zwiększenie tego handlu między Polską a Ontario i całą Kanadą, czy mówimy o górnictwie, leśnictwie, czy o przemyśle wytwórczym - mówił - To fantastyczna szansa.

Dodał, że obiecał przyjechać do Polski z wizytą, "bo naprawdę czuję prawdziwą więź z polską społecznością". Jak zaznaczył, w Ontario mieszka ponad pół miliona Polaków, a pierwsi przybyli na teren obecnej prowincji 260 lat temu.

To kawał czasu i chcę wam podziękować - za wasz wkład, za waszą kulturę, wasz zmysł do biznesu

- powiedział.

Marszałek Karczewski również zapewniał, że współpraca między Polską a Kanadą "może być większa, bardziej dynamiczna, i o to musimy wspólnie zadbać", a jako szczególnie obiecujący wymienił obszar naukowy i wymiany studentów oraz turystykę.

Jak powiedział członek polskiej delegacji senator PO Piotr Florek, rozmowy o szkolnictwie wyższym dotyczyły zwłaszcza popularnych wśród kanadyjskich studentów studiów medycznych w Polsce i konieczności odbycia rezydentury ponownie po powrocie do Kanady. - W tym temacie mamy obiecane, że problem będzie analizowany - powiedział.

Według senatora PiS Aleksandra Bobko konkretnym owocem spotkania z władzami Ontario "jest na pewno zapowiedź wizyty pana premiera Ontario w Polsce i jego słowa, powiedziane z determinacją, o chęci rozwoju i zwiększenia współpracy gospodarczej między Ontario a Polską".

Odnosząc się do całej wizyty, senator przyznał, że w trakcie spotkań z politykami kanadyjskimi w Ottawie padło pytanie o stan demokracji w Polsce w kontekście zmian w ustawach o sądownictwie.

Ja mogę mówić tylko, że na pewno ten rząd dba o wizerunek Polski i te ataki, które mówią o tym, że w Polsce jest zagrożona demokracja, praworządność, są po prostu niesprawiedliwe.

Bobko dodał, że dla całej delegacji wizyta w Kanadzie była "niezwykle wzruszająca" ze względu na zaangażowanie Polonii. - Ja to odbieram jako zobowiązanie dla nas, dla polityków, dla ludzi w życiu publicznym w Polsce, żeby dbać o rozwój Polski, dobre imię Polski - powiedział.

Organizatorem czwartkowego przyjęcia w parlamencie Ontario był Konsul Generalny RP w Toronto Krzysztof Grzelczyk oraz deputowani Natalia Kusendova, Kinga Surma i Tom Rakocevic. Oprócz gości z Polski oraz członków partii rządzącej i opozycji w parlamencie prowincji, w uroczystości udział wzięli m.in. przedstawiciele organizacji polonijnych i polscy kombatanci w Toronto.

Wcześniej w czwartek polska delegacja odwiedziła Dom Opieki Wawel Villa i Muzeum im. Bolesława Orlińskiego oraz złożyła wieniec pod Pomnikiem Katyńskim w Toronto i tablicą smoleńską. Na piątek, ostatni dzień pobytu, zaplanowane są spotkania z Polonią w Hamilton oraz w Niagara-on-the-Lake, złożenie wieńca na tzw. Cmentarzu Hallerczyków oraz wizyta w Muzeum Historycznym. Jest tam wystawa poświęcona Obozowi Kościuszki, w którym w latach 1917-19 przeszkolono ponad 20 tys. Hallerczyków.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

"Czas odłożyć na bok własny interes". Premier May zapowiada wypełnienie woli Brytyjczyków

Theresa May / Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Brytyjska premier Theresa May zaapelowała do posłów wszystkich ugrupowań o "zjednoczenie się, postawienie interesu narodowego na pierwszym miejscu i zrealizowanie woli wyrażonej w referendum" o wyjściu kraju z Unii Europejskiej. Jak zaznaczyła, zdecydowana większość Brytyjczyków tego właśnie oczekuje.

Przemawiając przed słynnymi czarnymi drzwiami na Downing Street tuż po spotkaniu z przedstawicielami trzech opozycyjnych partii, szefowa rządu powiedziała, że "rozumie, że dla ludzi żyjących swoim życiem z dala od Westminsteru wydarzenia ostatnich 24 godzin mogą być niepokojące".

Jak oceniła, "zdecydowana większość Brytyjczyków chce od nas doprowadzenia do brexitu i rozwiązania innych poważnych kwestii, które są dla nich ważne".

May podkreśliła jednak, że po porażce "wysoką różnicą głosów" w głosowaniu nad projektem umowy regulującej warunki opuszczenia UE konieczne jest wypracowanie nowej propozycji, która "zrealizuje wynik referendum i będzie miała poparcie parlamentu".

We wtorek Izba Gmin odrzuciła rządową propozycję rekordowo wysoką różnicą 230 głosów (432 przeciw przy jedynie 202 za). Tak wysokiej parlamentarnej porażki urzędującego brytyjskiego premiera nie było od ponad 100 lat.

Premier zaznaczyła jednak, że środowa porażka opozycji w głosowaniu nad udzieleniem jej rządowi wotum nieufności "daje nam wszystkim okazję, aby skupić się na znalezieniu drogi naprzód ws. brexitu". [polecam:https://niezalezna.pl/254787-izba-gmin-zdecydowala-o-przyszlosci-rzadu-theresy-may-roznica-glosow-naprawde-niewielka]

Rząd obronił się jedynie dzięki głosom wspierającej go północnoirlandzkiej Demokratycznej Partii Unionistów (DUP). Gdyby dziesięciu deputowanych DUP zagłosowało wraz z opozycją, to premier przegrałaby jednym głosem. Poparcie dla wotum nieufności wyraziło 306 posłów; przeciwko było 325 deputowanych (przewaga 19 głosów). [polecam:https://niezalezna.pl/254792-brexit-jednak-nie-w-tym-roku-media-eurokraci-maja-pewien-plan]

Wierzę, że moim obowiązkiem jest wykonanie instrukcji (przekazanej nam przez) Brytyjczyków, aby wyjść z Unii Europejskiej i taka jest moja intencja. Posłowie powiedzieli jasno czego nie chcą; teraz musimy razem pracować konstruktywnie, aby ustalić to, czego parlament chce 

- podkreśliła May, wzywając do "odłożenia na bok własnego interesu" politycznego.

Szefowa rządu podkreśliła, że do dalszych rozmów mających na celu wypracowanie konsensusu w tej sprawie zaprosiła deputowanych ze wszystkich ugrupowań parlamentarnych. Jak dodała, pierwsze z nich odbyło się jeszcze w środę wieczorem, a uczestniczyli w niej przedstawiciele pro-europejskich Liberalnych Demokratów, Szkockiej Partii Narodowej i walijskiego ugrupowania Plaid Cymru.

Na kolejne dni planowane są kolejne rozmowy z udziałem premier i wysokiej rangą członków rządu oraz posłów "reprezentujących możliwie najszerszą gamę poglądów".

W tym kontekście May bezpośrednio skrytykowała lidera opozycyjnej Partii Pracy Jeremy'ego Corbyna, który odmówił uczestnictwa w ponadpartyjnych rozmowach i domagał się uprzedniego ustępstwa z jej strony przez wykluczenie możliwości bezumownego wyjścia z Unii Europejskiej. Jak podkreśliła, jest "zawiedziona" jego decyzją, ale jednocześnie zastrzegła w imieniu rządu, że "nasze drzwi pozostają otwarte".

Brytyjska premier przyznała, że wypracowanie kompromisu "nie będzie prostym zadaniem, ale posłowie wiedzą, że mają obowiązek działania w interesie narodowym: wypracowania konsensusu i zakończenia tego procesu".

Teraz - ponad dwa i pół roku później - nadeszła pora, abyśmy zjednoczyli się, postawili interes narodowy na pierwszym miejscu i zrealizowali wolę wyrażoną w referendum 

- zakończyła, przypominając, że w ostatnich wyborach parlamentarnych w 2017 roku aż 80 proc. wyborców zagłosowało na ugrupowania, które miały zapisane w programie obietnice uszanowania wyniku plebiscytu.

W razie braku większości dla umowy proponowanej przez May lub jakiegokolwiek alternatywnego rozwiązania Wielka Brytania automatycznie opuści UE o północy z 29 na 30 marca bez umowy na mocy procedury wyjścia opisanej w art. 50 traktatów.

Taki scenariusz prawdopodobnie doprowadziłby do poważnych utrudnień w handlu międzynarodowym i problemów z zaopatrzeniem w żywność, leki oraz zaburzyłby europejski łańcuch dostaw, np. w branży motoryzacyjnej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl