Premier Ontario chce przyjechać do Polski

Premier kanadyjskiej prowincji Ontario, konserwatysta Doug Ford, wyraził w chęć odwiedzenia Polski w celu wzmocnienia wymiany handlowej i więzi gospodarczych. Deklaracja padła podczas czwartkowego spotkania z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim i delegacją izby w Toronto.

Doug Ford
twitter.com/fordnation

Ford przemawiał podczas przyjęcia w parlamencie Ontario z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, po spotkaniu z polską delegacją.

- Wymiana handlowa między Ontario a Polską wynosi około 970 mln dolarów (kanadyjskich - PAP) rocznie, na poziomie całego kraju to zdaje się 2,7 mld dolarów. (...) Jest wiele możliwości na zwiększenie tego handlu między Polską a Ontario i całą Kanadą, czy mówimy o górnictwie, leśnictwie, czy o przemyśle wytwórczym - mówił - To fantastyczna szansa.

Dodał, że obiecał przyjechać do Polski z wizytą, "bo naprawdę czuję prawdziwą więź z polską społecznością". Jak zaznaczył, w Ontario mieszka ponad pół miliona Polaków, a pierwsi przybyli na teren obecnej prowincji 260 lat temu.

To kawał czasu i chcę wam podziękować - za wasz wkład, za waszą kulturę, wasz zmysł do biznesu

- powiedział.

Marszałek Karczewski również zapewniał, że współpraca między Polską a Kanadą "może być większa, bardziej dynamiczna, i o to musimy wspólnie zadbać", a jako szczególnie obiecujący wymienił obszar naukowy i wymiany studentów oraz turystykę.

Jak powiedział członek polskiej delegacji senator PO Piotr Florek, rozmowy o szkolnictwie wyższym dotyczyły zwłaszcza popularnych wśród kanadyjskich studentów studiów medycznych w Polsce i konieczności odbycia rezydentury ponownie po powrocie do Kanady. - W tym temacie mamy obiecane, że problem będzie analizowany - powiedział.

Według senatora PiS Aleksandra Bobko konkretnym owocem spotkania z władzami Ontario "jest na pewno zapowiedź wizyty pana premiera Ontario w Polsce i jego słowa, powiedziane z determinacją, o chęci rozwoju i zwiększenia współpracy gospodarczej między Ontario a Polską".

Odnosząc się do całej wizyty, senator przyznał, że w trakcie spotkań z politykami kanadyjskimi w Ottawie padło pytanie o stan demokracji w Polsce w kontekście zmian w ustawach o sądownictwie.

Ja mogę mówić tylko, że na pewno ten rząd dba o wizerunek Polski i te ataki, które mówią o tym, że w Polsce jest zagrożona demokracja, praworządność, są po prostu niesprawiedliwe.

Bobko dodał, że dla całej delegacji wizyta w Kanadzie była "niezwykle wzruszająca" ze względu na zaangażowanie Polonii. - Ja to odbieram jako zobowiązanie dla nas, dla polityków, dla ludzi w życiu publicznym w Polsce, żeby dbać o rozwój Polski, dobre imię Polski - powiedział.

Organizatorem czwartkowego przyjęcia w parlamencie Ontario był Konsul Generalny RP w Toronto Krzysztof Grzelczyk oraz deputowani Natalia Kusendova, Kinga Surma i Tom Rakocevic. Oprócz gości z Polski oraz członków partii rządzącej i opozycji w parlamencie prowincji, w uroczystości udział wzięli m.in. przedstawiciele organizacji polonijnych i polscy kombatanci w Toronto.

Wcześniej w czwartek polska delegacja odwiedziła Dom Opieki Wawel Villa i Muzeum im. Bolesława Orlińskiego oraz złożyła wieniec pod Pomnikiem Katyńskim w Toronto i tablicą smoleńską. Na piątek, ostatni dzień pobytu, zaplanowane są spotkania z Polonią w Hamilton oraz w Niagara-on-the-Lake, złożenie wieńca na tzw. Cmentarzu Hallerczyków oraz wizyta w Muzeum Historycznym. Jest tam wystawa poświęcona Obozowi Kościuszki, w którym w latach 1917-19 przeszkolono ponad 20 tys. Hallerczyków.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Polska #KAnada #premier #odwiedziny

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo