"To nie jest czas, aby dzielić Polaków" - apeluje rzecznik rządu. I zaprasza na marsz WIDEO

  

- Polska jest jedna. To nie jest czas, aby dzielić Polaków. Pokażmy, że to co przyświecało naszym przodkom jest najważniejsze. Pokażmy, że potrafimy manifestować radość z życia w wolnej Polsce - mówiła na antenie Telewizji Republika rzecznik rządu Joanna Kopcińska. "Zaproszeni są wszyscy, również liderzy wszystkich ugrupowań" - dodała.

Jak wykazywała rzecznik rządu Joanna Kopcińska, już za trzy dni świętujemy 100. rocznicę odzyskania niepodległości, a po decyzji premiera i prezydenta spotykamy się pod jednym szyldem i jednymi barwami.


Na czele biało-czerwonego marszu 11 listopada, jako jedna z pierwszych grup zorganizowanych, będą szły Kluby "Gazety Polskiej". Ich członkowie przyjadą z rozmaitych zakątków kraju. Spotykamy się 11 listopada o godz. 13:00 w okolicach Pomnika Żołnierzy Polskiej Organizacji Wojskowej na pl. Małachowskiego.

Nadal potrzebne są osoby mogące zasilić skład straży porządkowej. Przedstawiciele Klubów „Gazety Polskiej” proszeni są o zgłaszanie się w tej sprawie mailowo pod adresem: rogala14@gmail.com
UWAGA. Zgłoszenia do służby porządkowej powinny zostać potwierdzone przez szefa klubu „Gazety Polskiej” zgłaszającej się osoby.
 

O ewentualnych zmianach będziemy informować.


Zapraszamy wszystkich, aby ten wyjątkowy dzień uczcić. Bez względu na poglądy i przekonania polityczne mamy szanse pokazać przyszłym pokoleniom, jak uczciliśmy ten radosny dzień (...) Zaproszeni są wszyscy, również liderzy wszystkich ugrupowań. Nie ma drugiego tak pięknego kraju, z tak wyjątkową historią. Polska jest jedna. To nie jest czas, aby dzielić Polaków. Pokażmy, że to co przyświecało naszym przodkom jest najważniejsze. Pokażmy, że potrafimy manifestować radość z życia w wolnej Polsce. To powinna być najważniejsza wartość

- mówiła na antenie Telewizji Republika. 

Jeden marsz i udział wszystkich najważniejszych osób jest po to, abyśmy mogli pokazać, że nasz wolny, nieodległy kraj może się rozwijać. To, w jaki sposób pokażemy naszą radość, będzie kiedyś przekazem dla młodszych pokoleń

- dodała, zaznaczając jednocześnie, że "żyjemy w wolnym i bezpiecznym państwie, dlatego, że mamy mądrych ludzi w rządzie", a premier Morawiecki "pokazuje, że może nam zapewnić bezpieczeństwo wewnętrzne i finansowe".

My wszyscy kochamy swoją ojczyznę i powinniśmy nasze różnice zdań choć na chwilę zostawić w przedpokoju. Apeluję do obecnych liderów opozycji abyśmy pamiętali, że te codzienne podziały nie są ważne w obliczu tego święta. Nie ma nic ważniejszego niż życie w wolnym kraju

- stwierdziła.

Zdaniem rzecznik rządu w tę niedzielę możemy symbolicznie, będąc razem i bez prób zakłócenia marszu pokazać, jak ważne jest dla nas to święto. "Można mieć biało-czerwone barwy, ale przede wszystkim swoim zachowaniem okażmy nasze zadowolenie z tego, co mamy" - mówiła.

Obyśmy się nigdy nie musieli przekonać, że straciliśmy wolność. Dzisiaj nie ma powodów, aby w taką rocznicę próbować zniszczyć radość

- zaznaczyła.

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

W Hadze o zbrodniach w Birmie

gmach Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze / OSeveno; https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en

  

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wyraził zgodę, aby jego prokuratorzy wszczęli śledztwo w sprawie wypędzenia muzułmańskiej mniejszości Rohingja z Birmy do Bangladeszu i ustalili, czy była to zbrodnia przeciw ludzkości.

W 2017 roku ponad 700 tysięcy Rohingjów uciekło do Bangladeszu przed przemocą ze strony birmańskich sił zbrojnych oraz buddyjskich milicji. Jak wynikało z ustaleń misji rozpoznawczej ONZ, podczas ucieczki Rohingjowie padali ofiarą masowych zabójstw oraz gwałtów zbiorowych, dokonywanych przez birmańskie wojsko. Działania władz Birmy wobec Rohingjów spotkały się z powszechnym potępieniem na świecie. Władze birmańskie zaprzeczają jednak, by miały tam miejsce czystki etniczne.

Pierwszy wniosek prokuratury w tej sprawie pojawił się w kwietniu 2018 roku. Wówczas prokurator MTK Fatou Bensouda zwróciła się do sędziów o otwarcie wstępnego śledztwa wyjaśniającego, czy deportacje Rohingjów były zbrodnią przeciwko ludzkości i czy jurysdykcja MTK obejmuje tę sprawę, skoro Birma nie jest członkiem Trybunału. Sędziowie argumentowali, że członkostwo Bangladeszu w MTK oraz transgraniczny charakter deportacji były wystarczającymi podstawami do uznania, że MTK ma prawo zająć się tą sprawą.

We wrześniu 2018 roku MTK uznał, że jest uprawniony do zbadania sprawy.

"Jurysdykcja Trybunału w zakresie zbrodni przeciwko ludzkości obejmuje sprawę domniemanej deportacji ludności Rohingja z Birmy do Bangladeszu, ponieważ miała częściowo miejsce na terytorium państwa będącego stroną (tj. Bangladeszu - PAP)"

- argumentowali wówczas sędziowie.

W czwartkowym oświadczeniu MTK stwierdził, że prokuratorzy otrzymali pozwolenie na zbadanie czynów, które mogą kwalifikować się jako powszechne lub systematyczne zbrodnie przeciwko Rohingjom, w tym deportacji, zabójstw oraz prześladowań ze względu na pochodzenie etniczne lub wyznanie.

MTK jest drugim sądem międzynarodowym, który bada domniemane zbrodnie przeciwko Rohingja. W poniedziałek Gambia wniosła do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (MTS) pozew przeciwko Birmie w sprawie ludobójstwa na mniejszości muzułmańskiej. MTS jest najwyższym sądem ONZ do rozstrzygania sporów między państwami.

Zanim rozpoczęła się ucieczka Rohingjów, ich liczbę w Birmie szacowano na około milion. Stanowili oni większość w leżącym na zachodzie tego kraju stanie Arakan (Rakhine). Według ONZ są oni jedną z najbardziej prześladowanych mniejszości etnicznych na świecie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl