Wilno już świętuje naszą niepodległość

/ Alicja

  

Kilkaset osób, Polaków i Litwinów, uczestniczyło w czwartek w nieformalnych obchodach święta niepodległości Polski, które odbyły się w jednym z wileńskich barów. Od pięciu lat polsko-litewskie spotkania w przededniu 11 listopada organizuje Polski Klub Dyskusyjny.

Tegorocznej imprezie towarzyszyła "dyskusja z humorem" dziennikarek Marii Przełomiec i Indre Makaraityte o stuleciu odzyskania przez Polskę i Litwę niepodległości, o obecnych relacjach między Polakami i Litwinami oraz ich przyszłości.

Odbyła się też "międzypokoleniowa potańcówka" w stylu retro, której przewodniczył DJ Michał Fogg, prawnuk Mieczysława Fogga. Serwowano też polskie dania, w tym bigos.

"Wspaniała inicjatywa Polaków na Litwie, tym bardziej że sto lat temu nasze stosunki dwustronne nie wyglądały najlepiej" - powiedziała Maria Przełomiec. Według niej "bardzo dobrze, że oba narody nie pamiętają już o tym, co było sto lat temu, i potrafią w tej chwili wspólnie się bawić". Przypomniała, że "jedni i drudzy przyczynili się do tego, by te stosunki były takie, jakie były".

"Z wielką przyjemnością wzięłam udział w wileńskim świętowaniu. Tym bardziej, że dowiedziałam się o uchwale litewskiego rządu, która to postuluje, żeby 11 listopada, w dzień odzyskania przez Polskę niepodległości, na urzędach państwowych i samorządowych obok flag litewskich były również flagi polskie - powiedziała Przełomiec. - Nie wiem, ilu urzędników to zrobi, ale jest to piękny gest".

Organizowane od pięciu lat nieformalne obchody święta niepodległości Polski w Wilnie cieszą się coraz większą popularnością. "W tym roku zmieniliśmy już lokal na większy, gdyż w poprzednim z trudem mieścili się wszyscy chętni" - powiedziała prezes Polskiego Klubu Dyskusyjnego Ewelina Mokrzecka.

Tradycyjnie uczestnikami spotkania są wszyscy chętni, ale też litewscy i polscy politycy z różnych opcji, litewscy i polscy dziennikarze.

"Impreza została pomyślana jako forma łamania stereotypów i murów, jakie wyrosły przez lata pomiędzy Polakami i Litwinami. Chcemy sprzyjać wzajemnemu poznawaniu się i porozumieniu. Chyba nam się to udaje" - podsumowała Mokrzecka.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Pogoda w Karkonoszach nie rozpieszcza. Zalegają kilkumetrowe zaspy

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/CC0/lukas_jg

  

W Karkonoszach panują trudne warunki pogodowe, na szlakach turystycznych zalegają zaspy, miejscami lód. Odczuwalna temperatura w górnych partiach gór wynosi -16 stopni Celsjusza. Nadal obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego.

Ratownicy Grupy Karkonoskiej GOPR podali w dzisiejszym komunikacie, że w górnych partiach Karkonoszy temperatura oscyluje w okolicach -12 stopni Celsjusza. Wieje wiatr o sile 6 m/sek, co powoduje, że odczuwalna temperatura wynosi około –16 stopni. Zachmurzenie jest małe, ze Śnieżki widoczność wynosi ponad 50 km.

Jak powiedział dyżurny Karkonoskiej Grupy GOPR, idąc szlakami można trafić nawet na dwumetrowe zaspy. Miejscami trasy są oblodzone.

W Karkonoszach nadal obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że wyzwolenie lawiny jest możliwe już przy małym obciążeniu na stromych stokach. W niektórych przypadkach możliwe jest samorzutne schodzenie średnich, a sporadycznie także dużych lawin.

- Mimo poprawy warunków apelujemy do wychodzących w góry o rozwagę. Przy trzecim stopniu zagrożenia lawinowego miejsca niebezpieczne są oznakowane tablicami "uwaga lawiny" i w związku z tym nie wchodzimy w takie miejsca. Są wytyczone zimowe obejścia i tamtędy się poruszamy

 – zaznaczył ratownik dyżurny.

- Turystom zalecamy, by zabrali ze sobą raki, które powodują, że pewniej poruszamy się po twardym śniegu. Na pewno przydatne są też kijki. Oczywiście w plecaku należy mieć ciepłą odzież, bo mimo że w tej chwili jest pięknie, świeci słońce, to za moment może nastąpić pogorszenie pogody

– podkreślił ratownik GOPR.

Z powodu trudnych warunków pogodowych Karkonoski Park Narodowy zamknął siedem szlaków prowadzących m.in. przez Biały Jar, Kocioł Łomniczki czy od grupy skalnej Pielgrzymy do Przełęczy Karkonoskiej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl