Minister skomentował skandaliczną decyzje HGW: „11 listopada musimy pokazać naszą siłę”

Marsz Niepodległości / fot. Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jan Józef Kasprzyk, zapytany przez naszą reporterkę o decyzję ustępującej prezydent Warszawy zakazującą przeprowadzenia Marszu Niepodległości, wyraził ogromne zdumienie. Według ministra, zakaz wydany przez Hannę Gronkiewicz – Waltz - paradoksalnie - przyczyni się do dużej frekwencji na tegorocznym marszu. - 11 listopada musimy pokazać naszą siłę bycia razem, bycia ponad podziałami, pod biało-czerwonym sztandarem, razem z kombatantami - zaapelował minister Kasprzyk. Zachęcamy do obejrzenia całości rozmowy z Janem Józefem Kasprzykiem.

Bardzo się cieszę, że ten marsz się odbędzie, że będzie miał charakter państwowy, że wezmą w nim udział wszyscy

 - powiedział minister.

Jan Józef Kasprzyk wyraził zadowolenie z faktu, że decyzja o organizacji państwowego Marszu dla Niepodległej została podjęta na prośbę kombatantów.

Jeśli oni (kombatanci - red.) chcą, żebyśmy byli razem tego dnia, abyśmy razem pod biało - czerwonym sztandarem przemaszerowali, z udziałem prezydenta i rządu Rzeczypospolitej, z udziałem wszystkich środowisk, to tak powinno się to odbywać

- podkreślił.

Podkreślił, że „ojców naszej niepodległości dzieliło bardzo wiele, ale w chwili najwyższej próby byli razem”.

Takim momentem jest setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

- ocenił Kasprzyk.

Tym marszem musimy wypełnić testament ojców naszej wolności – być razem, kiedy razem być powinniśmy

- dodał.

Według ministra, zakaz wydany przez Hannę Gronkiewicz – Waltz, paradoksalnie przyczyni się do dużej frekwencji na marszu i „wszyscy ci, którzy czują Polskę w sercu, chcą być tego dnia razem”.

Jan Józef Kasprzyk wskazał, że nie można wykluczyć prowokacji, mających na celu dezorganizację marszu, ale wyraził przekonanie, że państwo polskie sobie z tym poradzi. Zaapelował również o jedność w tym ważnym dla wszystkich Polaków dniu.

11 listopada musimy pokazać naszą siłę bycia razem, bycia ponad podziałami, pod biało – czerwonym sztandarem, z kombatantami.

- podsumował minister.

ZOBACZ CAŁOŚĆ ROZMOWY Z JANEM JÓZEFEM KASPRZYKIEM:

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Księgi kondolencyjne w ambasadach

/ twitter.com/miastogdansk

  

Przedstawiciele białoruskich władz, zagraniczni dyplomaci, działacze polskich środowisk wpisywali w Mińsku do księgi kondolencyjnej wyłożonej w ambasadzie RP w związku z tragiczną śmiercią prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Również w Rosji nuncjusz apostolski w Moskwie abp Celestino Migliore, ambasadorowie i dyplomaci, a także zwykli mieszkańcy Moskwy wpisali się do księgi kondolencyjnej w ambasadzie RP w stolicy Rosji.

Księga kondolencyjna została wyłożona w salach polskiej placówki dyplomatycznej w Rosji w godzinach porannych. Dostępna była także przez dwie godziny po południu. Około 50 osób przekazało za jej pośrednictwem wyrazy współczucia w związku ze śmiercią prezydenta Gdańska.

Jednym z pierwszych, którzy to zrobili, był zastępca ambasadora Litwy w Moskwie Giedrius Galkauskas. Dyplomata podkreślił w rozmowie z polskimi mediami, że jest to trudny moment. Zauważył, że mieszkańcy Litwy upamiętnili prezydenta Adamowicza.

Jesteśmy razem ze wszystkimi ludźmi w Polsce, którzy teraz opłakują prezydenta Gdańska. Uważamy, że to nie może się nigdy powtórzyć

- powiedział dyplomata.

Rzecznik ambasady RP w Mińsku Arkadiusz Kłębek poinformował, że do księgi kondolencyjnej wpisało się ponad 60 osób.

Wśród osób, które odwiedziły ambasadę byli m.in. wiceminister spraw zagranicznych Białorusi Aleh Krauczenka, przewodniczący parlamentarnej komisji spraw zagranicznych Walery Waraniecki, przedstawiciel sekretariatu przewodniczącego Rady Republiki, wielu dyplomatów, reprezentanci Związku Polaków na Białorusi i Polskiej Macierzy Szkolnej, białoruscy opozycjoniści i ludzie kultury, a także mieszkańcy Mińska, którzy chcieli uczcić pamięć Pawła Adamowicza.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl