Michnik ścigany ENA. Zadzwoniliśmy do stalinowskiego sędziego, który przebywa w Szwecji. Co powiedział?

Stefan Michnik / Telewizja Republika, kadr z programu "Koniec systemu"

Maciej Marosz

Dziennikarz \"Gazety Polskiej\" i \"Gazety Polskiej Codziennie\".

Kontakt z autorem

  

Reporterowi Niezalezna.pl udało się porozmawiać z mieszkającym w Szwecji stalinowskim sędzią Stefanem Michnikiem. Dzisiaj ogłoszony został wniosek o Europejski Nakaz Aresztowania Michnika. - To są stare rzeczy. Tu już szwedzki sąd wydał decyzję, że się nie zgadza na ekstradycję i koniec! - powiedział Stefan Michnik.

Mieszkający na stałe w szwedzkim Göteborgu brat redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” Adama Michnika odnosił się do kwestii wydania wobec niego ENA.

- Nie mam na ten temat nic do powiedzenia. To są stare rzeczy. Tu już szwedzki sąd wydał decyzję, że się nie zgadza na ekstradycję i koniec! Reszta mnie nie interesuje – mówił pewny siebie Michnik.

Dopytywaliśmy o którą decyzję szwedzkiego sądu mu chodzi.

- To było już dawno, kilka lat temu – mówił.

Zapytaliśmy, czy w związku z postawą szwedzkiego wymiaru sprawiedliwości jest dzisiaj spokojny i że do niczego już nie dojdzie w kwestii rozliczania go za przeszłość.

- Do czego może dojść - pytał zdziwiony Stefan Michnik. - Mnie to nie interesuje – podkreślił Stefan Michnik.

Pytaliśmy czy chociaż czuje się winny, bo zarzuty dotyczą 30 przestępstw.

- Na ten temat nie będę rozmawiał z nikim. Dziękuję - zakończył rozmowę Michnik.

Dwa lata temu udało nam się skontaktować z bratem naczelnego "Gazety Wyborczej". Wtedy mówił o akcjach Komitetu Obrony Demokracji jako o nieposłuszeństwie obywatelskim, które jest piękną ideą. Przekonywał też, że impeachment prezydenta Andrzeja Dudy przy poparciu ludu jest możliwy, a PiS powinien zostać zmieciony. Jak się też wtedy okazało, ów stalinowski zbrodniarz pozostawał w kontakcie ze swoim bratem Adamem Michnikiem, który mimo zapracowania odwiedzał go w Szwecji.

Tam po wydarzeniach Marca'68 wyemigrował były sędzia w 1969 r. , po tym jak odmówiono mu wizy do USA. Osiadł w mieście Storvreta blisko Uppsali, gdzie na tamtejszym uniwersytecie był bibliotekarzem.

W 2010 r. była już próba ekstradycji tego funkcjonariusza komunistycznego aparatu represji, jednak szwedzki sąd nie zgodził się na wydanie go stronie polskiej, argumentując, że w świetle tamtejszego prawa jego zbrodnie przedawniły się.

Dziś minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro ujawnił, że Wojskowy Sąd Garnizonowy wydał Europejski Nakaz Aresztowania wobec Michnika. Jako ówczesny sędzia Wojskowego Sądu Rejonowego dopuścił się, jak dowodzi IPN, w 1952 i 1953 roku w Warszawie trzydziestu przestępstw stanowiących zbrodnie komunistyczne, wyczerpujących znamiona zbrodni przeciwko ludzkości.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Pożar w w ośrodku narciarskim w Alpach Francuskich

Ośrodek narciarski Courchevel w Alpach Francuskich / twitter.com/150dow screen

  

Dwie osoby nie żyją na skutek pożaru, który wybuchł dziś rano w budynku mieszkalnym dla pracowników sezonowych w ośrodku narciarskim Courchevel w Alpach Francuskich - poinformowały władze. Czternaście osób odniosło obrażenia, w tym cztery - ciężkie.

Tożsamości ofiar śmiertelnych na razie nie udało się ustalić. Ich ciała spod zgliszczy wydobyli wezwani na miejsce strażacy.

Pożar wybuchł na trzecim, ostatnim piętrze budynku, w którym mieszkało ok. 60 pracowników sezonowych, w tym obcokrajowcy.

Żywioł został opanowany ok. godz. 8.30. Przyczyna pożaru będzie ustalana.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl