Święto polskiego jazzu w Budapeszcie

Maciej Obara / www.maciejobara.com

  

Koncertem kwartetu saksofonisty Macieja Obary rozpoczął się w środę w Budapeszcie festiwal Polska Jazz, podczas którego do soboty miłośnicy jazzu będą mogli wysłuchać czterech zespołów.

Festiwal odbywający się już po raz 6. w klubie Opus Jazz, „ma w tym roku szczególny charakter, gdyż jest organizowany z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i państwowości” – podkreśliła otwierając go dyrektorka Instytutu Polskiego w Budapeszcie. Jak zaznaczyła, tegoroczny festiwal jest poświęcony pamięci zmarłego w tym roku wybitnego polskiego trębacza jazzowego Tomasza Stańki.

Podczas środowego koncertu Obara wraz ze swoimi kolegami – pianistą Dominikiem Wanią, kontrabasistą Maksem Muchą i perkusistą Michałem Miśkiewiczem – wykonali utwory z płyty „Unloved”, wydanej w zeszłym roku przez legendarną wytwórnię ECM, a także słynną kompozycję Krzysztofa Komedy „Kattorna”. Zarówno Obara, jak i Wania i Miśkiewicz grali wcześniej z Tomaszem Stańką.

W następnych dniach miłośnicy jazzu będą mogli posłuchać kwartetu skrzypka Tomasza Chyły, Kwartetu NSI z towarzyszeniem Dominika Wani oraz zespołu Piotr Budnik Essential Group. Wojciech Kriston z Instytutu Polskiego powiedział Polskiej Agencji Prasowej, że Instytut zawsze stara się pokazać „najnowsze osiągnięcia w polskim jazzie, który jest znakomity w skali światowej, a przy tym najlepszych muzyków”.

Jak podkreślił, polski jazz jest bardzo ceniony na Węgrzech.

Zawsze polski jazz uchodził za wzór dla węgierskich muzyków. Sam mam znajomych, którzy mają ogromne zbiory polskiego jazzu

– dodał.

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Byli opozycjoniści murem za Rachoniem! Napisali list w obronie wolności słowa

Michał Rachoń, / TVP Info/printscreen

  

Działacze opozycji antykomunistycznej wystosowali list otwarty do władz Telewizji Publicznej, w którym apelują o przywrócenie do pracy Michała Rachonia i Krystiana Krawiela, którzy zostali zawieszeni po emisji w programie "Minęła 20" satyrycznych "plastusiów" Barbary Pieli. Pod listem podpisali się miedzy innymi Joanna i Andrzej Gwiazdowie, Ryszard Majdzik, czy Krzysztof Wyszkowski.

Redaktorzy Michał Rachoń i Krystian Krawiel zostali odsunięci od redagowania i prowadzenia programów w TVP Info po jednej z audycji „Minęła 20”, w której - zdaniem przełożonych - znalazła się wywołująca kontrowersje animacja.

Byli opozycjoniści zwracają się z apelem o przywrócenie red. Rachonia i red. Krawiela do pracy.

Zwracamy się do władz Telewizji Publicznej z apelem o przywrócenie do pracy dziennikarzy Pana Michała Rachonia i Pana Krystiana Krawiela. Uznajemy odsunięcie ich od pełnienia obowiązków za niesprawiedliwą i nieuzasadnioną sankcję godzącą w swobodę wypowiedzi

- zaznaczają opozycjoniści w liście do władz TVP.

W takiej sytuacji czujemy się w obowiązku zabrać stanowczo głos - walczyliśmy o wolność słowa w czasach komunistycznych, niektórzy z nas za opór wobec władzy stosującej cenzurę zapłacili bardzo wysoką cenę. Nie możemy bierni przyglądać się sytuacji, w której uczciwy, rzetelny dziennikarz, laureat Nagrody Głównej Wolności Słowa za odważne przeciwstawienie się zmowie milczenia mediów podczas zeznań prezydenta Bronisława Komorowskiego, jest w wolnej Rzeczypospolitej karany za przeciwstawianie się kłamstwu i manipulacji

- czytamy dalej w apelu.

Pod listem podpisali się: Joanna i Andrzej Gwiazdowie, Krzysztof Wyszkowski, Andrzej Rozpłochowski, Ryszard Majdzik, Andrzej Kołodziej, Tomasz Moszczak, Adam Borowski, Stanisław Fudakowski, Stanisław Szukała, Alojzy Pietrzyk i Andrzej Szkaradek.

facebook.com/Ryszard Majdzik

[polecam:https://niezalezna.pl/254998-centrum-monitoringu-wolnosci-prasy-w-obronie-rachonia-apel-o-przywrocenie-do-pracy] Wcześniej apel o przywrócenie do pracy Michała Rachonia i Krystiana Krawiela wystosowało Centrum Monitoringu Wolności Prasy. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: facebook.com, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl