Perry w tym tygodniu odwiedza szereg krajów Europy-Środkowo Wschodniej: Polskę, Ukrainę, Węgry i Czechy - w celu, jak deklaruje Departament Energii (DoE) - wzmacniania partnerstwa w sektorze energii z poszczególnymi państwami regionu. Bieżąca polityka Stanów Zjednoczonych zakłada zmniejszenie zależności energetycznej regionu od Rosji na rzecz dostaw surowców energetycznych - przede wszystkim gazu, ale i węgla z USA. Według DoE, wszystko to w ramach "wysiłków administracji Donalda Trumpa, by rozwijać eksport surowców energetycznych z Ameryki".

Sekretarz energii USA Rick Perry i minister energii Krzysztof Tchórzewski podpiszą w Warszawie deklarację o wzmocnionej współpracy w zakresie bezpieczeństwa energetycznego.

- Przyjazd sekretarza ds. energii USA Ricka Perry'ego jest to dla nas sygnał dużego zainteresowania sektorem energetycznym w Polsce i współpracą energetyczną, która cały czas istnieje - powiedział Tchórzewski.

Jak dodał, ponadto Polska otwiera się na dyskusję z USA o programie jądrowym.

- Jest to związane z szerokim spojrzeniem na nasze potrzeby – o czym już wielokrotnie mówiłem. Wypełnienie zobowiązań Polski, że w związku z utrzymaniem energetyki węglowej i w kontekście polityki UE dotyczącej redukcji emisji CO2, będziemy zmniejszali emisję poprzez bezemisyjną energetykę jądrową 

- tłumaczy minister energii.

Jak mówił minister, kolejną płaszczyzną rozmów są kwestie związane z cyberbezpieczeństwem "w szerokim zakresie rozumiane".

- Ten obszar, szczególnie w sektorze energetycznym powinien być dla nas szczególnie ważny, dlatego tak istotne jest, żeby w tej dziedzinie współpracować - wyjaśnił.

- I trzecia sprawa - dla nas bardzo istotna - to sprawy związane z kontynuacją tego dialogu, który już mamy, czyli uczestnictwa w szeregu realizacji inwestycji partnerów amerykańskich. To też jest ważne, żeby porozwiązywać różnego typu kwestie z tym związane - powiedział.

Jak podkreślił szef resortu energii, wizyta amerykańskiego sekretarza, to "bardzo ważny dialog gospodarczy, który z mego punktu widzenia dobrze rokuje na przyszłość".

W czasie podróży sekretarz Perry ma rozmawiać z przedstawicielami rządów regionu o cyberbezpieczeństwie, rozwoju energetyki jądrowej, bezpieczeństwie gazowym regionu, eksporcie amerykańskiego LNG i węgla. Sekretarz energii USA ma się też spotkać z przedstawicielami polskiego sektora energetycznego. Ponadto na Ukrainie Perry ma odwiedzić elektrownię węglową w Trypolu pod Kijowem. Właściciel - spółka Ukrenergo - od lata 2018 r. jest odbiorcą węgla z USA. Jak podkreślił, Departament energii to "rezultat wysiłków administracji Donalda Trumpa, by rozwijać eksport surowców energetycznych z Ameryki".

W Polsce amerykański sekretarz spotka się również m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą oraz z premierem Mateuszem Morawieckim.