Zderzenie autobusów w Zimbabawe. Nie żyje co najmniej 47 osób

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/CC0/Free-Photos

  

Co najmniej 47 osób zginęło w środę w czołowym zderzeniu dwóch autobusów na drodze łączącej Harare z Rusape we wschodniej części Harare - podała policja. Niewykluczone, że ofiar jest więcej.

- Potwierdzamy, że w kolizji dwóch autobusów na trasie pomiędzy stolicą kraju Harare a miejscowością Mutare zginęło 47 osób

- poinformował rzecznik policji Paul Nyathi.

Do wypadku doszło na rogatkach miasta Rusape. Wśród zidentyfikowanych 47 ofiar śmiertelnych dwie to dzieci - podał dziennik "The Herald". Autobusy należały do firm przewozowych Smart Express i Bolt Cutter.

Wypadki drogowe w Zimbabwe są bardzo częste, gdyż szlaki transportowe są w bardzo złym stanie. Droga, na której doszło do kraksy, była ostatnio naprawiana.

W czerwcu w wypadku na drodze na północy kraju prowadzącej do sąsiedniej Zambii zginęły 43 osoby. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kwieciński za zniesieniem limitu 30-krotności składki ZUS

/ Sejm RP fot. Kancelaria Sejmu/Rafał Zambrzycki [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]

  

Likwidacja limitu 30-krotności składki ZUS zapewni ponad 5 mld zł wpływów do budżetu państwa w przyszłym roku – przypomniał minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Jak zapewnił, resort pracuje nad rozwiązaniami, które uzupełnią ubytek budżetu, gdyby ustawa nie została przyjęta.

W środę do Sejmu trafił projekt PiS zakładający likwidację od 2020 r. górnego limitu przychodu, do którego płaci się składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Wynosi on 30-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce. Według autorów projektu ma to przynieść dodatkowe 7,1 mld zł.

Minister Kwieciński powiedział, że projekt likwidacji "30-krotności składek" został wpisany do Wieloletniego Planu Finansowego Państwa na lata 2019-2022, który był konsultowany z Komisją Europejską.

„Konsekwencją tego było to, że zniesienie zostało wpisane również do ustawy budżetowej - w ustawie budżetowej zapewnia nam ponad 5 mld zł wpływów w przyszłym roku, więc to jest niebagatelna kwota. W związku z tym i na bazie tych decyzji został przez rząd przygotowany projekt zniesienia 30-krotności i skierowany do Sejmu”

- zaznaczył szef resortu finansów, inwestycji i rozwoju.

Kwieciński pytany o zapowiedzi, że Porozumienie Jarosława Gowina nie poprze tego projektu, ocenił, iż „wiemy, że Porozumienie pana Gowina daje negatywną opinię w tej chwili dla tego ruchu”.

„Również wiemy, że pan prezydent nie chciałby widzieć na swoim biurku tej propozycji ustawy. Natomiast ja muszę patrzeć na cały ten proces z punktu widzenia finansów publicznych

- mówił minister.

Według niego, jeżeli Sejm odrzuci projekt ustawy likwidującej limit 30-krotności przy składkach ZUS, to „na to miejsce musielibyśmy przygotować nowe wpływy do budżetu państwa”.

Kwieciński pytany, czy resort pracuje nad takimi rozwiązaniami, powiedział: „Nie ukrywam, że nie siedzimy z założonymi rękami i nie czekamy, jak ta sytuacja się rozwinie”.

Jak powiedział, trwają pracuje nad rozwiązaniami alternatywnymi, czyli takimi, które by pozwoliły na dodatkowe wpływy do budżetu w sytuacji, gdyby ten projekt nie został zaakceptowany przez Sejm. "Żebyśmy mieli nowe źródła wpływów do budżetu państwa w przyszłym roku, bo najgorsze by było, gdybyśmy musieli ograniczyć wydatki o te ponad 5 mld zł” - wskazał Kwieciński.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl