Koncert „Klasycznie Niepodległa” zabrzmi w Palladium

Koncert odbędzie się 10 listopada w Palladium / fot. Pixabay

  

W najbliższą sobotę o godzinie 16:00 w Teatrze Palladium odbędzie się wyjątkowy recital poświęcony setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wysłuchamy recitalu fortepianowego zagranego przez znakomitego pianistę, dyrygenta Marka Drewnowskiego, ucznia legendarnego Leonarda Bernsteina. Patronat nad wydarzeniem objął portal Niezalezna.pl.

Sto lat temu, po 123 latach niewoli, nastąpił dzień w którym Polska powróciła na mapę Europy. Okazję tę postanowiliśmy uczcić występem pianisty prof. dr hab. Marka Drewnowskiego. Projekt ma na celu m.in. upowszechnienie, szczególnie wśród polskiej młodzieży dziedzictwa kulturowego Polski w postaci klasycznej muzyki największych polskich kompozytorów. Wydarzenie poprowadzi Tadeusz Deszkiewicz.

- informują organizatorzy.

Artysta zagra utwory wspaniałego naszego mistrza Fryderyka Chopina oraz Ignacego Jana Paderewskiego, który był w swoich czasach tak popularny, jak dla dzisiejszych Madonna albo Lady Gaga. Warto przypomnieć, że na koncerty Paderewskiego przychodziły tłumy. Grał na stadionach. Jego trasa koncertowa w ramach recitalu fortepianowego znalazła się w księdze rekordów Guinnessa. Odgrywał najdroższe koncerty pianistyczne na świecie. 

- mówi Sławomir Sokołowski z Teatru Palladium.

Koncert sfinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021. Patronem medialnym wydarzenia jest portal Niezalezna.pl.

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: mat.pras.
Tagi

Wczytuję komentarze...

Pogoda w Karkonoszach nie rozpieszcza. Zalegają kilkumetrowe zaspy

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/CC0/lukas_jg

  

W Karkonoszach panują trudne warunki pogodowe, na szlakach turystycznych zalegają zaspy, miejscami lód. Odczuwalna temperatura w górnych partiach gór wynosi -16 stopni Celsjusza. Nadal obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego.

Ratownicy Grupy Karkonoskiej GOPR podali w dzisiejszym komunikacie, że w górnych partiach Karkonoszy temperatura oscyluje w okolicach -12 stopni Celsjusza. Wieje wiatr o sile 6 m/sek, co powoduje, że odczuwalna temperatura wynosi około –16 stopni. Zachmurzenie jest małe, ze Śnieżki widoczność wynosi ponad 50 km.

Jak powiedział dyżurny Karkonoskiej Grupy GOPR, idąc szlakami można trafić nawet na dwumetrowe zaspy. Miejscami trasy są oblodzone.

W Karkonoszach nadal obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że wyzwolenie lawiny jest możliwe już przy małym obciążeniu na stromych stokach. W niektórych przypadkach możliwe jest samorzutne schodzenie średnich, a sporadycznie także dużych lawin.

- Mimo poprawy warunków apelujemy do wychodzących w góry o rozwagę. Przy trzecim stopniu zagrożenia lawinowego miejsca niebezpieczne są oznakowane tablicami "uwaga lawiny" i w związku z tym nie wchodzimy w takie miejsca. Są wytyczone zimowe obejścia i tamtędy się poruszamy

 – zaznaczył ratownik dyżurny.

- Turystom zalecamy, by zabrali ze sobą raki, które powodują, że pewniej poruszamy się po twardym śniegu. Na pewno przydatne są też kijki. Oczywiście w plecaku należy mieć ciepłą odzież, bo mimo że w tej chwili jest pięknie, świeci słońce, to za moment może nastąpić pogorszenie pogody

– podkreślił ratownik GOPR.

Z powodu trudnych warunków pogodowych Karkonoski Park Narodowy zamknął siedem szlaków prowadzących m.in. przez Biały Jar, Kocioł Łomniczki czy od grupy skalnej Pielgrzymy do Przełęczy Karkonoskiej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl