Ziemia Świętokrzyska: Droga do Niepodległości

/ ipn.gov.pl

  

Najważniejsze wydarzenia, jakie miały miejsce na terenie dzisiejszego województwa świętokrzyskiego, związane z odzyskaniem przez Polskę sto lat temu niepodległości, przybliża wystawa "Ziemia Świętokrzyska: Droga do Niepodległości 1914-1918", prezentowana w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia w Kielcach.

Na otwartą w środę ekspozycję, składa się kilkadziesiąt wielkoformatowych plansz, z kopiami fotografii i ich opisami, kopiami dokumentów, oraz z krótkimi notatkami, prezentującymi wydarzenia z okresu walki o niepodległość podczas I wojny światowej, a także z czasów 20-lecia międzywojennego.

Materiały ikonograficzne pokazują m. in. Pierwszą Kompanię Kadrową Józefa Piłsudskiego. To właśnie do Kielc w sierpniu 1914 r. dotarli żołnierze z podległych późniejszemu marszałkowi: Związku Strzeleckiego i Drużyn Strzeleckich, którzy wyruszyli z Krakowa na ziemie zaboru rosyjskiego. Choć wymarsz kompanii kadrowej był w sensie militarnym małym epizodem, to zdaniem historyków miał znaczenie polityczne, zaznaczając od początku I wojny światowej istnienie "sprawy polskiej". "Kadrówka" dała początek Legionom Polskim, które swoim wysiłkiem zbrojnym w latach I wojny światowej przyczyniły się do odzyskania niepodległości w 1918 r.

Na fotografiach można zobaczyć oddziały legionistów na ziemi świętokrzyskiej, m. in. podczas bitwy austriacko-rosyjskiej pod Konarami (maj 1915 r.) czy z okresu bitwy pod Tarłowem (czerwiec/lipiec 1915 r.).

Wiele fotografii przedstawia obchodzone w różnych miejscach regionu podczas I wojny światowej narodowe rocznice – na ich organizację pozwoliły okupacyjne władze austriackie. To m. in. obchody rocznicy wybuchu powstania styczniowego na kieleckiej Karczówce (1916 r.), manifestacja z okazji 3 maja w Radoszycach (1917 r.) czy obchody setnej śmierci Tadeusza Kościuszki w Sandomierzu (1917 r.)

Można zobaczyć też mieszkańców zgromadzonych na miejskich placach w Opatowie i Jędrzejowie, podczas ogłaszania w 1916 r. tzw. Aktu 5 listopada (manifest cesarzy Austrii i Niemiec o utworzeniu Królestwa Polskiego) czy uczestników patriotycznych manifestacji z 1918 r. w Ostrowcu Świętokrzyskim i Wierzbniku (dzisiejsze Starachowice).

Wystawa przybliża także działalność różnego rodzaju organizacji jak m. in. Narodowej Rady Okręgowej Ziemi Kieleckiej - założonej przez środowiska lewicy niepodległościowej czy Polskiej Organizacji Wojskowej, która odegrała dużą rolę w listopadzie 1918 r., podczas rozbrajania austriackich żołnierzy.

Część materiałów odnosi się do wydarzeń z okresu 20-lecia międzywojennego. Można zobaczyć fotografie np. z obchodów rocznicy odzyskania niepodległości, z defilady podczas V Zjazdu Legionistów w Kielcach (1926 r.), z marszu szlakiem "Kadrówki" (1935 r.).

Jak ocenił dr Michał Zawisza z kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, społeczeństwo kielecczyzny z entuzjazmem witało odrodzoną Polskę, mimo początkowej niechęci do opcji niepodległościowej, reprezentowanej m. in. przez chłopów (początkowo, w latach 1914-15 liczyli oni na sukces strony rosyjskiej w światowym konflikcie). "Dopiero różnego rodzaju działania okupantów spowodowały, że Polacy przekonali się do opcji niepodległościowej, związanej z Józefem Piłsudskim, który po lipcu 1917 r. stał się niewątpliwym liderem dążeń Polaków do odzyskania niepodległości. I opcja ta była dla nich jedyną, która mogła przejąć władzę na gruzach walących się monarchii rozbiorowych" – wyjaśnił autor wystawy.

Wystawa została opracowana głównie na podstawie niepublikowanych dotychczas materiałów, pochodzących z muzeów – także lokalnych, bibliotek, archiwów polskich i zagranicznych oraz ze zbiorów prywatnych.

Ekspozycja będzie prezentowana do 21 grudnia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

"Paragon" za wizytę duszpasterską? Parafia jest oburzona

Kościół parafialny Nawiedzenia NMP w Karpaczu / By Jacek Halicki - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35590991

  

W ostatnim czasie w sieci, a w szczególności w mediach społecznościowych, pojawiać zaczęło się zdjęcie rzekomego "paragonu za wizytę duszpasterską" wystawionego przez parafię w Karpaczu. Pod fotografią mnożyły się krytyczne uwagi i komentarze. Głos postanowiła w tej sprawie zabrać parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Karpaczu.

W ostatnich dniach w mediach społecznościowych mocno komentowane było zdjęcie "paragonu za wizytę duszpasterską", opiewającego na 99,90 zł plus VAT. Na paragonie zamieszczono informację, jakoby wystawić miała go "parafia rzymskokatolicka pw. św. Wawrzyńca w Karpaczu".

Głos w tej sprawie zabrała parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Karpaczu, bowiem "paragonowej" parafii pw. św. Wawrzyńca w Karpaczu najzwyczajniej nie ma. Jest za to kaplica św. Wawrzyńca, która podlega parafii Nawiedzenia NMP.

"(...) Stwierdzamy, że paragon jest fałszywy i nie został przez naszą parafię wystawiony. Ten "żart" miał wywołać dyskredytację naszej parafii oraz Kościoła Katolickiego w oczach parafian oraz świeckich. Zamierzony cel został osiągnięty, co widać po niekiedy wulgarnych komentarzach wobec instytucji Kościoła oraz księży"

- czytamy w krótkim oświadczeniu zamieszczonym na stronie parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.

Parafia wymieniła również cechy paragonu, które miałyby świadczyć o jego fałszywości. Wśród nich wskazała m.in. błędny numer NIP (potwierdza to również zamieszczone na stronie krs-online.com.pl narzędzie do weryfikacji numeru NIP), kwestię obliczenia podatku VAT zawartą na kwicie (kościoły oraz osoby duchowne nie są opodatkowane na zasadach ogólnych) oraz datę i godzinę wystawienia paragonu (kwit miał zostać wystawiony 11 stycznia 2019 r. o godz. 13:23; parafia na swojej stronie internetowej informuje, że wizyta duszpasterska tamtego dnia rozpoczęła się dopiero o godz. 15:00).

"Dodatkowo informujemy, że nasza parafia nie wystawia paragonów za złożone ofiary a dane parafii można zawsze zweryfikować na stronie"

- czytamy na stronie parafii z Karpacza

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: parafia.karpacz.pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl