Nawet lewicowcy krytykują decyzję HGW! Zakaz Marszu Niepodległości to dla niej cios wizerunkowy

Hanna Gronkiewicz-Waltz / fot. Aleksiej Witwicki

  

Hanna Gronkiewicz-Waltz zakazała Marszu Niepodległości w dniu 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Ta skandaliczna decyzja spotkała się z krytyką wielu środowisk politycznych. Do przeciwników zakazywania legalnych zgromadzeń dołączyli się także politycy z lewicowych ugrupowań. Wielu Polaków deklaruje: i tak przyjedziemy do Warszawy!

Decyzja Hanny Gronkiewicz-Waltz spotkała się nie tylko z krytyką ze strony środowisk narodowych i prawicy. Również Piotr Misiło z Nowoczesnej stwierdził, że nie jest to dobra decyzja.

Niespodziewanie dołączyła do niego także lewicowa działaczka Barbara Nowacka. Ona także twierdzi, że zakaz nie jest w tej kwestii rozsądnym rozwiązaniem.

Poseł Wolnych i Solidarnych Adam Andruszkiewicz zaapelował o to, by 11 listopada w Warszawie pojawiło się jak najwięcej Polaków.

Z kolei poseł PiS Krystyna Pawłowicz uznała, że Gronkiewicz-Waltz po prostu prowokuje Polaków.

Cenną uwagę wtrąciła dziennikarka Ewa Stankiewicz. Zapowiedziała, że weźmie udział w Marszu Niepodległości i nie przeszkodzi jej w tym decyzja HGW w porozumieniu z prezydentem-elektem Rafałem Trzaskowskim. 

Z kolei prezes stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz sfotografował się... ze słynnym znakiem graficznym, z którym paradują często zwolennicy "totalnej opozycji". "KONSTYTUCJA" - taki widnieje na nim napis, a Bąkiewicz przypomina, że HGW swoją decyzją złamała prawo.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Grecja zażąda od Niemiec reparacji wojennych. A co z Polską? Wiceszef MSZ zdradza szczegóły

/ By nieznany - Apoloniusz Zawilski (1972) "Bitwy Polskiego Września" ("Battles of Polish September"), Warszawa: Nasza Księgarnia ISBN 83-218-0817-4 (current edition)http://dziedzictwo.polska.pl/katalog/skarb,Fotografia_plonacego_Za

  

Kilka dni temu parlament Grecji zadecydował, że Ateny mają oficjalnie zażądać od Niemiec reparacji za zniszczenia i zbrodnie wojenne z okresu drugiej wojny światowej. Według greckiej komisji ekspertów w grę wchodzi co najmniej 290 miliardów euro. Wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk podkreślił, że "Polska do dzisiaj nie doczekała się od Niemiec właściwego zadośćuczynienia po II wojnie światowej". - Mamy moralne i prawne podstawy, aby mówić o reparacjach wojennych. To jest ogromna i niezabliźniona rana polskiego narodu - dodał wiceminister.

Wiceszef MSZ został zapytany, czy Polska solidarnie z Grecją nie powinna wystąpić o odszkodowania, bo może dwa rządy miałyby większa siłę oddziaływania. Szynkowski vel Sęk podkreślił, że kiedy zakończą się prace parlamentarnego zespołu ds. reparacji wówczas Polska podejmie ostateczną decyzję ws. podniesienia tej sprawy w relacjach z Niemcami.

Wiceminister spraw zagranicznych oświadczył, że strona polska nie przyjmuje stanowiska Niemiec, które uważają, że sprawa reparacji jest zamknięta.

W moim głębokim przekonaniu mamy moralne i prawne podstawy do tego, aby o tej sprawie mówić. To jest ogromna, niezabliźniona rana polskiego narodu

 - podkreślił.

Wskazał, że Polska do dzisiaj nie doczekała się "właściwego zadośćuczynienia" ze strony Niemiec.

[polecam:https://niezalezna.pl/268139-ten-kraj-oficjalnie-zazada-od-niemiec-reparacji-wojennych-w-gre-wchodza-gigantyczne-pieniadze]

Pod koniec września 2017 r. z inicjatywy PiS powołano parlamentarny zespół ds. oszacowania wysokości odszkodowań należnych Polsce od Niemiec za szkody wyrządzone w trakcie II wojny światowej. Jego przewodniczącym został Arkadiusz Mularczyk. Zgodnie z opinią Biura Analiz Sejmowych - o którą wnioskował Mularczyk - zasadne jest twierdzenie, że Rzeczypospolitej Polskiej przysługują wobec Republiki Federalnej Niemiec roszczenia odszkodowawcze, a twierdzenie, że roszczenia te wygasły lub uległy przedawnieniu jest nieuzasadnione.

[polecam:https://niezalezna.pl/268709-polska-nie-odpusci-niemcom-reparacji-wojennych-ten-temat-wybrzmi-w-parlamencie-europejskim]

Z opinii zespołu naukowców Bundestagu wynika zaś, że polskie roszczenia są bezzasadne.

[polecam:https://niezalezna.pl/268504-nie-milkna-echa-reparacji-wojennych-dla-grecji-wymowne-komentarze-w-niemieckiej-prasie]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl