Nawet lewicowcy krytykują decyzję HGW! Zakaz Marszu Niepodległości to dla niej cios wizerunkowy

Hanna Gronkiewicz-Waltz / fot. Aleksiej Witwicki

  

Hanna Gronkiewicz-Waltz zakazała Marszu Niepodległości w dniu 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Ta skandaliczna decyzja spotkała się z krytyką wielu środowisk politycznych. Do przeciwników zakazywania legalnych zgromadzeń dołączyli się także politycy z lewicowych ugrupowań. Wielu Polaków deklaruje: i tak przyjedziemy do Warszawy!

Decyzja Hanny Gronkiewicz-Waltz spotkała się nie tylko z krytyką ze strony środowisk narodowych i prawicy. Również Piotr Misiło z Nowoczesnej stwierdził, że nie jest to dobra decyzja.

Niespodziewanie dołączyła do niego także lewicowa działaczka Barbara Nowacka. Ona także twierdzi, że zakaz nie jest w tej kwestii rozsądnym rozwiązaniem.

Poseł Wolnych i Solidarnych Adam Andruszkiewicz zaapelował o to, by 11 listopada w Warszawie pojawiło się jak najwięcej Polaków.

Z kolei poseł PiS Krystyna Pawłowicz uznała, że Gronkiewicz-Waltz po prostu prowokuje Polaków.

Cenną uwagę wtrąciła dziennikarka Ewa Stankiewicz. Zapowiedziała, że weźmie udział w Marszu Niepodległości i nie przeszkodzi jej w tym decyzja HGW w porozumieniu z prezydentem-elektem Rafałem Trzaskowskim. 

Z kolei prezes stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz sfotografował się... ze słynnym znakiem graficznym, z którym paradują często zwolennicy "totalnej opozycji". "KONSTYTUCJA" - taki widnieje na nim napis, a Bąkiewicz przypomina, że HGW swoją decyzją złamała prawo.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Manifestacja w rocznicę zabójstwa dziennikarza. Tysiące osób na ulicach Bratysławy

zdjęcie ilustracyjne / By Ing.Mgr.Jozef Kotulič [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], from Wikimedia Commons

  

W wielu słowackich miastach, w tym w Bratysławie i Koszycach, odbyły się w czwartek zgromadzenia w 1. rocznicę zamordowania dziennikarza śledczego Jana Kuciaka i jego narzeczonej. 25 tys. osób w centrum stolicy wznosiło także hasła przeciwko koalicji rządowej.

Organizatorem protestów jest inicjatywa „Na rzecz przyzwoitej Słowacji”, która powstała przed rokiem i która firmuje wszystkie akcje związane ze wspomnieniem o Kuciaku i jego narzeczonej Martinie Kusznirovej.

Jeden z liderów inicjatywy Juraj Szeliga powiedział, że rok, który upłynął od śmierci tych dwojga młodych ludzi, zmienił Słowację.

Morderstwo Jana i Martiny wyrwało nas ze słodkiej nieświadomości. Po ich śmierci już nie możemy powiedzieć, że nie wiedzieliśmy, jak silna może być nienawiść, siła pieniędzy i korupcja.
- mówił Szteliga, rozpoczynając rocznicowe zgromadzenie.

Ojciec zamordowanego, Jozef Kuciak, podziękował ludziom, którzy przyszli na plac w centrum Bratysławy.

Chciałbym podziękować nie tylko za dzisiejszy dzień, ale także za wszystkie spotkania, które tutaj mieliście.
- mówił, a tłum skandował „Jesteśmy z wami”.

Wśród mówców byli działacze organizacji pozarządowych, aktorzy i naukowcy.

Kuciak wraz z narzeczoną zostali zastrzeleni w ich domu w miejscowości Velka Macza 21 lutego 2018 roku. Przed śmiercią dziennikarz pracował nad materiałami dotyczącymi powiązań między osobami z otoczenia premiera Słowacji Roberta Fico a włoską mafią. Zabójstwo wywołało masowe protesty i kryzys polityczny na Słowacji, doprowadzając do dymisji Fico, który jednak zachował przewodnictwo swej partii Kierunek-Socjaldemokracja (Smer-SD).

Wśród czworga aresztowanych są domniemana bezpośrednia zleceniodawczyni zabójstwa Alena Zsuzsova i były policjant Tomasz Szabo, który według śledczych zastrzelił Kuciaka. Nieustalony dotąd główny mocodawca zbrodni miał za nią zapłacić co najmniej 70 tys. euro.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl