Realizowane cyklicznie, co dwa lata od 2006 roku, ćwiczenie Anakonda-18 jest największym i najważniejszym ćwiczeniem Sił Zbrojnych RP prowadzonym z udziałem państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego. Dowództwo Operacyjne RSZ, którym mam zaszczyt dowodzić, już od 12 lat planuje, przygotowuje i dowodzi ćwiczeniem, kieruje operacją, tworzeniem zadań taktycznych oraz jego układem — powiedział gen. Piotrowski. 

Rozpoczynająca się dzisiaj Anakonda-18, jest zorganizowana na poligonach w Drawsku Pomorskim i na Orzyszu oraz w międzynarodowej przestrzeni powietrznej i na akwenie Morza Bałtyckiego. Po raz pierwszy w historii ćwiczenia, Anakonda-18 zostanie przeprowadzona poza granicami Polski w Estonii, na Litwie i Łotwie.

Ostatecznym znakiem, świadczącym o tym, że ćwiczenie Anakonda-18 oficjalnie się rozpoczęło, było podpisanie przez Dowódców Rodzajów Sił Zbrojnych: Operacyjnego - gen. dyw. Tomasza Piotrowskiego oraz Generalnego – gen. broni Jarosława Mika, protokołów przejęcia w podporządkowanie jednostek biorących udział w ćwiczeniu.

Uroczysty apel połączony był również z obchodami Narodowego Święta Niepodległości. Do tego wydarzenia nawiązał Dowódca Operacyjny RSZ.

Do tej pory zawsze ćwiczenia Anakonda odbywały się w czerwcu. W tym roku dzień 11 listopada i przypadająca 100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości wpisuje się w realizację tego wielkiego przedsięwzięcia. 11 listopada 1918 roku, po 123 latach zaborów, Polska ponownie wróciła na mapę Europy. Dla każdego żołnierza Narodowe Święto Niepodległości to symbol wielkiego zwycięstwa, które było wynikiem walk stoczonych podczas wojen, powstań i okupacji. Dzisiaj, w czasie pokoju, po kolejny stajemy przed największym sprawdzianem naszego zgrania, zdolności, gotowości i reakcji na współczesne zagrożenia, co jest wynikiem zobowiązań podjętych podczas Szczytu NATO w Warszawie w 2016 roku

— wskazał Dowódca Operacyjny.

Gen. dyw. Tomasz Piotrowski wspomniał również o jednym z głównych celów ćwiczenia.

Zgodnie z postanowieniami Szczytu NATO, jednym z najważniejszych wydarzeń tegorocznej edycji jest certyfikacja, która kończy proces przygotowawczy i osiągnięcia pełnej zdolności do działania Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód (MND NE) w Elblągu

— dodał. 

Na poligonie drawskim blisko 7 tys. żołnierzy rozpoczęło oficjalnie drugi etap ćwiczenia Anakonda-18. Tu przez najbliższe dwa tygodnie żołnierze polscy i sojusznicy będą prowadzić wspólne działania ogniowe i taktyczne. Zgodnie ze scenariuszem ćwiczenia przeprowadzone zostaną zajęcia, które poprawią procedury współdziałania w sytuacjach zagrożenia. Jednym z istotniejszych elementów będzie przedsięwzięcie MASCAL oraz wspólne działania ogniowe tzw. „joint fire exercise”.

Ćwiczenie z wojskami, czyli tzw. faza LIVEX Anakondy potrwa do 16 listopada.