Mobilne laboratoria od Orlenu dla KAS

/ mf.gov.pl

  

Trzy nowoczesne wozy laboratoryjne przekazał PKN Orlen dla Krajowej Administracji Skarbowej - poinformowali na konferencji w Ministerstwie Finansów szef KAS Marian Banaś i prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Wozy te, jak poinformowano, umożliwiają szybkie określenie składu paliw ciekłych, wwożonych do Polski i transportowanych na terenie kraju. Pomogą one KAS w wykrywaniu nielegalnie wwożonego paliwa.

"Chcemy podziękować panu prezesowi za przekazane nam mobilne laboratoria, które przyczynią sią do lepszego uszczelniania systemu podatkowego" - mówił na konferencji Banaś. "Mamy jeszcze 14 procent luki podatkowej, czyli mamy co robić" - dodał.

Mówił, że między 1 stycznia a 31 sierpnia dwa mobilne laboratoria wykorzystywane przez KAS zakwestionowały blisko 20 proc. badanych próbek.

Banaś przypominał też, że w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2018 r. dochody podatkowe były wyższe w stosunku do analogicznego okresu 2017 o ok. 17,2 mld zł, w tym dochody z VAT w tej kwocie to 5,5 mld zł, a wpływy z akcyzy to 2,4 mld zł.

Wszystko to dzięki nowym instrumentom, wdrożonym przez rząd PiS, takim jak JPK, split payment, a także dzięki konsolidacji administracji celno-skarbowej o powstaniu KAS - przekonywał.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek powiedział, że spółka traktuje wozy "nie jako dar, ale jako inwestycje". Dodał, że spółka będzie dalej pomagać w zwalczaniu wyłudzenia podatków. "To dobra inwestycja nie tylko dla Orlenu, ale i dla Skarbu Państwa" - powiedział. "Musimy w jak największej skali eliminować tą patologie związana z mafiami paliwowymi i szarą strefą" - przekonywał.

Zwracał uwagę, że dzięki mechanizmom uszczelniającym, np. pakietowi paliwowemu, Orlen już w pierwszym półroczu przekazał do budżetu 17 mld zł podatków, podczas gdy np. w pierwszej połowie 2015 r. to było 12 mld zł.

Kolejne dwa pojazdy mają być przekazane KAS do końca listopada. Docelowo KAS będzie dysponować siedmioma wozami (obecnie ma dwa), przekazanymi przez Orlen w ubiegłym roku. "Na dzień dzisiejszy to wystarczająca liczba" - powiedział wiceszef KAS i wiceminister finansów Piotr Walczak. Wozy mają być wykorzystywane na terenie całego kraju.

Banaś dodał, że KAS jest także zainteresowana mobilnymi aparatami roentgenowskimi, które Orlen też ewentualnie ma przekazać.

Podczas konferencji Obajtek przekazał Banasiowi symboliczne kluczyki do mobilnych laboratoriów. Potem szef KAS i prezes Orlenu oglądali wozy na dziedzińcu przed gmachem Ministerstwa Finansów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Pogoda w Karkonoszach nie rozpieszcza. Zalegają kilkumetrowe zaspy

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/CC0/lukas_jg

  

W Karkonoszach panują trudne warunki pogodowe, na szlakach turystycznych zalegają zaspy, miejscami lód. Odczuwalna temperatura w górnych partiach gór wynosi -16 stopni Celsjusza. Nadal obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego.

Ratownicy Grupy Karkonoskiej GOPR podali w dzisiejszym komunikacie, że w górnych partiach Karkonoszy temperatura oscyluje w okolicach -12 stopni Celsjusza. Wieje wiatr o sile 6 m/sek, co powoduje, że odczuwalna temperatura wynosi około –16 stopni. Zachmurzenie jest małe, ze Śnieżki widoczność wynosi ponad 50 km.

Jak powiedział dyżurny Karkonoskiej Grupy GOPR, idąc szlakami można trafić nawet na dwumetrowe zaspy. Miejscami trasy są oblodzone.

W Karkonoszach nadal obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że wyzwolenie lawiny jest możliwe już przy małym obciążeniu na stromych stokach. W niektórych przypadkach możliwe jest samorzutne schodzenie średnich, a sporadycznie także dużych lawin.

- Mimo poprawy warunków apelujemy do wychodzących w góry o rozwagę. Przy trzecim stopniu zagrożenia lawinowego miejsca niebezpieczne są oznakowane tablicami "uwaga lawiny" i w związku z tym nie wchodzimy w takie miejsca. Są wytyczone zimowe obejścia i tamtędy się poruszamy

 – zaznaczył ratownik dyżurny.

- Turystom zalecamy, by zabrali ze sobą raki, które powodują, że pewniej poruszamy się po twardym śniegu. Na pewno przydatne są też kijki. Oczywiście w plecaku należy mieć ciepłą odzież, bo mimo że w tej chwili jest pięknie, świeci słońce, to za moment może nastąpić pogorszenie pogody

– podkreślił ratownik GOPR.

Z powodu trudnych warunków pogodowych Karkonoski Park Narodowy zamknął siedem szlaków prowadzących m.in. przez Biały Jar, Kocioł Łomniczki czy od grupy skalnej Pielgrzymy do Przełęczy Karkonoskiej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl