Marszałek Karczewski w Kanadzie

Stanisław Karczewski / twitter.com/StKarczewski

  

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski wraz z delegacją izby gości w Ottawie i Toronto w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Dziś spotka się z przedstawicielami Polonii, a w kolejnych dniach z kanadyjskimi politykami.

Jak poinformował Konsulat Generalny RP w Toronto, w poniedziałek i wtorek marszałek Karczewski w Ottawie wziął udział w uroczystej gali z okazji Święta Niepodległości. Spotkał się też z marszałkiem Izby Gmin Geoffem Reganem, z przedstawicielem rządu federalnego ds. współpracy z Senatem – senatorem Peterem Harderem oraz z parlamentarną grupą przyjaźni polsko–kanadyjskiej, której szefem jest Peter Fonseca.

Podczas wizyty w Ottawie Karczewski złożył wieniec przed tablicą w Parku Konfederacji, upamiętniającą kanadyjskich lotników, którzy zginęli podczas lotów nad Polską, niosąc pomoc uczestnikom powstania warszawskiego. Odwiedził również Muzeum Wojny, złożył wieniec przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza, a także przed Narodowym Pomnikiem Ofiar Holokaustu. W Ottawie marszałek Senatu spotkał się też z przedstawicielami nowego zarządu Kongresu Polonii Kanadyjskiej.

Dziś, podczas pobytu w Toronto, marszałek Karczewski spotka się m.in. z Polonijną Radą Konsultacyjną przy Konsulu RP w tym mieście oraz podczas trwającej 10. edycji Festiwalu Polskich Filmów "Ekran" wręczy założycielom festiwalu przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medale "Zasłużony dla Kultury Polskiej".

W czwartek marszałek Senatu i towarzyszący mu senatorowie Aleksander Bobko oraz Piotr Florek wezmą udział w uroczystym spotkaniu z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę organizowanym w parlamencie prowincji Ontario wspólnie przez Konsulat Generalny RP w Toronto oraz deputowanych Natalię Kusendovą, Kingę Surmę i Toma Rakocevica.

Jak informował Konsulat Generalny RP, zaplanowane są też spotkania z premierem Ontario Dougiem Fordem, wiceprzewodniczącym parlamentu Ontario Rickiem Nichollsem i ministrem do spraw komunalnych i mieszkalnictwa Steve'em Clarkiem. Rozmowy mają dotyczyć współpracy gospodarczej pomiędzy Polską a Ontario po wejściu w życie umowy handlowej między Kanadą a UE (CETA) oraz sytuacji Polonii w prowincji.

Częścią wizyty marszałka Karczewskiego są też m.in. spotkania z polskimi kombatantami w Toronto, złożenie wieńca pod Pomnikiem Katyńskim w Toronto i tablicą smoleńską. Na piątek zaplanowane są spotkania z Polonią w Hamilton oraz w Niagara-on-the-Lake, złożenie wieńca na tzw. Cmentarzu Hallerczyków, polskim cmentarzu wojskowym w tym mieście, oraz wizyta w Muzeum Historycznym. Jest tam wystawa poświęcona Obozowi Kościuszki, w którym w latach 1917-19 przeszkolono ponad 20 tys. Hallerczyków.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Powraca temat o reparacjach wojennych

zdjęcie ilustracyjne / Jan Bułhak domena publiczna

  

Przygotowany przez parlamentarny zespół ds. reparacji wojennych projekt rezolucji Rady Europy w sprawie pomocy humanitarnej i prawnej dla ofiar wojen i konfliktów zbrojnych oraz ich prawa do odszkodowania trafił do sekretariatu RE - poinformował szef zespołu Arkadiusz Mularczyk (PiS).

Mularczyk powiedział, że jest to pierwszy krok w procedurze prac nad rezolucją. Wyjaśnił, że do złożenia projektu konieczne jest zebranie 15 podpisów z siedmiu krajów Rady Europy. - Zebrałem 25 podpisów z 11 krajów i złożyłem projekt w sekretariacie Rady Europy. Projekt teraz zostanie skierowany do dalszych prac w komisji, najprawdopodobniej do komisji prawnej, zostanie wybrany sprawozdawca, który będzie sprawę badał. To już jest kwestia kolejnych tygodni, miesięcy - zaznaczył.

Parlamentarny zespół ds. reparacji wojennych przyjął projekt rezolucji Rady Europy w sprawie pomocy humanitarnej i prawnej dla ofiar wojen i konfliktów zbrojnych oraz ich prawa do odszkodowania pod koniec kwietnia. Podkreślono w nim, że „ofiary naruszeń praw człowieka, zwłaszcza związanych z konfliktami, wymagają pomocy humanitarnej”, a jej zapewnienie na przestrzeni lat „było niewystarczające”.

Według autorów dokumentu, ofiary oraz rodziny ofiar konfliktów zbrojnych mają prawo do odszkodowań, które zostało im zagwarantowane w art. 8 Powszechnej deklaracji praw człowieka, art. 2 Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych oraz art. 68 i 75 Rzymskiego Statutu Międzynarodowego Trybunału Karnego. Odszkodowania te - jak wskazano w projekcie - obejmują „naprawienie szkody, zadośćuczynienie i rehabilitację”.

„Zgromadzenie [Rady Europy] z niepokojem zauważa brak wsparcia dla ofiar naruszeń praw człowieka związanych z konfliktami oraz brak egzekwowania prawa do odszkodowania. Zgromadzenie wzywa do zbadania: niedostatków w świadczeniu pomocy humanitarnej, niedoskonałości porządku prawnego w zakresie wspierania ofiar konfliktów i zapewnienia im stosownego zadośćuczynienia, rehabilitacji i naprawienia szkody oraz wzywa do zaproponowania międzynarodowego modeli egzekwowania prawa do odszkodowań”

- zapisano w projekcie rezolucji.

Pod koniec września 2017 r. z inicjatywy PiS powołano parlamentarny zespół ds. oszacowania wysokości odszkodowań należnych Polsce od Niemiec za szkody wyrządzone w trakcie II wojny światowej. Jego przewodniczącym został Arkadiusz Mularczyk. Zgodnie z opinią Biura Analiz Sejmowych - o którą wnioskował Mularczyk - zasadne jest twierdzenie, że Rzeczypospolitej Polskiej przysługują wobec Republiki Federalnej Niemiec roszczenia odszkodowawcze, a twierdzenie, że roszczenia te wygasły lub uległy przedawnieniu jest nieuzasadnione.

Z opinii zespołu naukowców Bundestagu wynika zaś, że polskie roszczenia są bezzasadne.

Na początku marca Mularczyk mówił w Polsat News, że waloryzując powojenny raport o stratach wojennych o wartość dolara, reparacje od Niemiec dla Polski za II wojnę światową mogłyby wynieść ok. 850 mld dol. Prezes PiS Jarosław Kaczyński wyraził wcześniej opinię, że Polska nigdy nie otrzymała odszkodowania za gigantyczne straty wojenne, których - jak mówił – „tak naprawdę nie odrobiliśmy do dziś”.

W październiku 2017 r. z inicjatywy Mularczyka grupa 100 posłów PiS zwróciła się do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z konstytucją przepisów Kodeksu postępowania cywilnego, z których wywodzi się zasadę immunitetu sądowego obcych państw w sprawach o odszkodowania z tytułu m.in. zbrodni wojennych.

W listopadzie 2018 r., w stanowisku prokuratora generalnego, przesłanym do TK po wniosku posłów PiS napisano, że przepis kodeksu postępowania cywilnego, dotyczący immunitetu obcych państw, na podstawie którego polski sąd bezwarunkowo musi odrzucić pozew w sprawach dot. zbrodni wojennych jest niezgodny z konstytucją.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl