Marszałek Karczewski w Kanadzie

Stanisław Karczewski / twitter.com/StKarczewski

  

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski wraz z delegacją izby gości w Ottawie i Toronto w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Dziś spotka się z przedstawicielami Polonii, a w kolejnych dniach z kanadyjskimi politykami.

Jak poinformował Konsulat Generalny RP w Toronto, w poniedziałek i wtorek marszałek Karczewski w Ottawie wziął udział w uroczystej gali z okazji Święta Niepodległości. Spotkał się też z marszałkiem Izby Gmin Geoffem Reganem, z przedstawicielem rządu federalnego ds. współpracy z Senatem – senatorem Peterem Harderem oraz z parlamentarną grupą przyjaźni polsko–kanadyjskiej, której szefem jest Peter Fonseca.

Podczas wizyty w Ottawie Karczewski złożył wieniec przed tablicą w Parku Konfederacji, upamiętniającą kanadyjskich lotników, którzy zginęli podczas lotów nad Polską, niosąc pomoc uczestnikom powstania warszawskiego. Odwiedził również Muzeum Wojny, złożył wieniec przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza, a także przed Narodowym Pomnikiem Ofiar Holokaustu. W Ottawie marszałek Senatu spotkał się też z przedstawicielami nowego zarządu Kongresu Polonii Kanadyjskiej.

Dziś, podczas pobytu w Toronto, marszałek Karczewski spotka się m.in. z Polonijną Radą Konsultacyjną przy Konsulu RP w tym mieście oraz podczas trwającej 10. edycji Festiwalu Polskich Filmów "Ekran" wręczy założycielom festiwalu przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medale "Zasłużony dla Kultury Polskiej".

W czwartek marszałek Senatu i towarzyszący mu senatorowie Aleksander Bobko oraz Piotr Florek wezmą udział w uroczystym spotkaniu z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę organizowanym w parlamencie prowincji Ontario wspólnie przez Konsulat Generalny RP w Toronto oraz deputowanych Natalię Kusendovą, Kingę Surmę i Toma Rakocevica.

Jak informował Konsulat Generalny RP, zaplanowane są też spotkania z premierem Ontario Dougiem Fordem, wiceprzewodniczącym parlamentu Ontario Rickiem Nichollsem i ministrem do spraw komunalnych i mieszkalnictwa Steve'em Clarkiem. Rozmowy mają dotyczyć współpracy gospodarczej pomiędzy Polską a Ontario po wejściu w życie umowy handlowej między Kanadą a UE (CETA) oraz sytuacji Polonii w prowincji.

Częścią wizyty marszałka Karczewskiego są też m.in. spotkania z polskimi kombatantami w Toronto, złożenie wieńca pod Pomnikiem Katyńskim w Toronto i tablicą smoleńską. Na piątek zaplanowane są spotkania z Polonią w Hamilton oraz w Niagara-on-the-Lake, złożenie wieńca na tzw. Cmentarzu Hallerczyków, polskim cmentarzu wojskowym w tym mieście, oraz wizyta w Muzeum Historycznym. Jest tam wystawa poświęcona Obozowi Kościuszki, w którym w latach 1917-19 przeszkolono ponad 20 tys. Hallerczyków.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Sri Lanka: Rząd zablokował portale społecznościowe

  

Lankijskie władze zarządziły dziś tymczasową blokadę portali społecznościowych i komunikatorów internetowych, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się fałszywych informacji na temat serii eksplozji, do których doszło w tym kraju w Niedzielę Wielkanocną.

Rząd poinformował, że "zdecydował o zablokowaniu wszystkich platform sieci społecznościowych, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się nieprawdziwych i fałszywych informacji".

"To jest środek jedynie tymczasowy"

- zapewniono w komunikacie cytowanym przez agencję AFP.

Wcześniej na wyspie do odwołania wprowadzono godzinę policyjną. Choć początkowo miała ona zacząć obowiązywać o godzinie 18, policja poinformowała, że wchodzi w życie natychmiastowo.

W Niedzielę Wielkanocną w kilku miastach Sri Lanki doszło do serii eksplozji w kościołach i hotelach, w których - według różnych źródeł - zginęło 140-190 osób. Na razie nikt nie przyznał się do ataków.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl