Republikański islam?

  

W połowie listopada ma się odbyć Wielki Kongres Muzułmanów Francji. Niektórzy oburzają się, że powinien to być kongres muzułmanów „we Francji”, a nie „Francji”, ale biorąc pod uwagę statystyki, na żale jest chyba za późno. Zwołują go najważniejsze federacje islamskie, w tym te, które jeszcze za czasów prezydenta Sarkozy’ego utworzyły Francuską Radę Kultu Muzułmańskiego (CFCM).

Miało to być ciało przedstawicielskie islamu we Francji, ale ze względu na zróżnicowanie etniczne i wewnątrzreligijne było od lat jedynie organizacją czysto fasadową. Kongres ma być pierwszym krokiem do utworzenia oficjalnej i ogólnokrajowej struktury islamu we Francji. Państwo chce być akuszerem francuskiego islamu, któremu obecnie ton nadają różne radykalne grupy, i nawet za cenę odejścia od zasad laickości jest gotowe przejąć np. współfinansowanie nowych meczetów i ich utrzymanie w zamian za stępienie ostrza wpływów zagranicznych, zwłaszcza saudyjskich i katarskich. Cena może być jednak wysoka. Islam to nie tylko religia, ale cały system społeczny, polityczny i światopoglądowy i przykrojenie go na miarę republikańską wcale nie musi się udać.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts