Barbórka na liście UNESCO? Jest pozytywna opinia

Barbórka / facebook. com/@Michał Kufieta‎

  

Opinia resortu kultury odnośnie zgłoszenia wniosku ws. wpisu Barbórki, czyli obchodzonego 4 grudnia tradycyjnego święta górników, na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO, jest pozytywna - zadeklarowała we wtorek wiceminister kultury Magdalena Gawin.

Gawin odpowiadała dzisiaj na dezyderat sejmowej komisji ds. energii i Skarbu Państwa ws. wpisania Barbórki na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Barbórka została 10 lipca br. wpisana na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Inicjatorzy wpisu sygnalizowali wówczas, że to pierwszy etap starań o nobilitację górniczego święta i uznania go za cenny element niematerialnego dziedzictwa; wyrażali nadzieję, że docelowo Barbórka trafi też na międzynarodową listę UNESCO.

Krajową listę niematerialnego dziedzictwa prowadzi minister kultury i dziedzictwa narodowego we współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa. Rejestr pod tą nazwą, tworzony według zasad przyjętych w związku z Konwencją UNESCO, powstaje w Polsce od 2014 r.

Krajowa lista jest spisem przejawów żywego dziedzictwa niematerialnego z terenu Polski i ma charakter informacyjny. Obecnie zawiera 32 pozycje; obecność na niej m.in. otwiera możliwość starań o wpis na listę UNESCO.

Koordynatorem starań o umieszczenie Barbórki na krajowej liście było Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Depozytariusze - czyli ci, którzy Barbórkę celebrują, świętują i pielęgnują - podpisali wniosek o wpisanie zwyczaju na listę dziedzictwa krajowego 21 kwietnia br. Decyzję o wpisie dokonanym 10 lipca odebrali 22 października.

Jak wyjaśniała na dzisiejszym posiedzeniu sejmowej komisji wiceminister Gawin, depozytariusze, którzy zamierzają zgłosić dany element na listę UNESCO, muszą wyrazić pisemną wolę takiej decyzji. Oświadczenia te są analizowane przez radę ds. niematerialnego dziedzictwa kulturowego przy ministrze kultury.

Rekomendacja rady jest przekazywana ministrowi; po jego akceptacji depozytariusze rozpoczynają prace nad wnioskiem UNESCO w językach polskim i angielskim lub francuskim. Obowiązkowymi załącznikami są 10-minutowy film w języku angielskim lub francuskim oraz 10 zdjęć. Istotnym elementem procesu jest zgoda depozytariuszy oraz stały ich udział w pracach i konsultacjach.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pape

Tagi

Wczytuję komentarze...

Turcja oskarża Kurdów. Chodzi o rozejm w Syrii

zdjęcie ilustracyjne / ErikaWittlieb; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Turcja oskarżyła siły kurdyjskie o naruszenie ogłoszonego w czwartek rozejmu na północy Syrii na mocy którego Ankara zgodziła się zawiesić na 5 dni ofensywę i ją zakończyć, jeśli Kurdowie wycofają się z tego, graniczącego z Turcją, obszaru.

„Siły tureckie przestrzegają całkowicie porozumienia wynegocjowanego w czwartek z USA. Jednak pomimo tego terroryści (tak Turcja określa siły kurdyjskie-przyp. red.) przeprowadzili łącznie 14 ataków w ciągu ostatnich 36 godzin”.
- zadeklarowało w komunikacie ministerstwo obrony Turcji.

Ministerstwo sprecyzowało, że 12 ataków przy użyciu broni ciężkiej, w tym rakiet, miało miejsce w przygranicznym syryjskiim mieście Ras al-Ajn, jeden w Tall Abjad i jeden z w regionie Tal Tamr.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ostrzegł, że turecka ofensywa na północnym wschodzie Syrii zostanie wznowiona we wtorek wieczorem, jeśli do tego czasu siły Kurdów syryjskich nie wycofają się z regionu, gdzie Turcy chcą utworzyć „strefę bezpieczeństwa”. W planowanej „strefie bezpieczeństwa” na północnym wschodzie Syrii Turcja zamierza utworzyć 12 posterunków obserwacyjnych.

Erdogan uważa, że w „strefie bezpieczeństwa” będzie można osiedlić 2 miliony syryjskich uchodźców, jeśli do jej obszaru włączone zostaną miasta Dajr az-Zaur i Ar-Rakka. W Turcji przebywa obecnie ok. 3,6 mln Syryjczyków, którzy uciekli tam przed konfliktem zbrojnym we własnym kraju.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl