W tegorocznych wyborach do sejmiku dolnośląskiego Bezpartyjni Samorządowcy zdobyli 6 mandatów i stali się kluczowym ugrupowaniem, niezbędnym do utworzenia ewentualnej koalicji, ponieważ PiS zdobyło 14 mandatów w 36-osobowym sejmiku, a Koalicja Obywatelska ma 13 radnych. Pozostałe mandaty przypadły: KWW Z Dutkiewiczem dla Dolnego Śląska - 2 i PSL - 1.

Raczyński - prezydent Lubina i lider Bezpartyjnych Samorządowców, wspólnie z marszałkiem dolnośląskim Cezarym Przybylskim spotkali się dziś z premierem Morawieckim i szefem jego kancelarii Michałem Dworczykiem, który jest posłem ziemi wałbrzyskiej.

Omawialiśmy trzy takie pakiety, które z naszego punktu widzenia są ważne i byłyby one realizowane oczywiście pod warunkiem, że ta koalicja z Prawem i Sprawiedliwością będzie zawarta. Dla nas kwestia numer jeden to zejście z podatkiem miedziowym w dół. Premier przedstawił scenariusz, który komplikuje parametry budżetowe, ale uznaliśmy, że sprawa jest do realizacji. I to jest już duży postęp – powiedział Raczyński.

Dodał, że konkretne propozycje i decyzje będą znane w przyszłym tygodniu. Podatek od wydobycia niektórych kopalin zwany też jest miedziowym, ponieważ płaci go tylko jedna firma w Polsce - KGHM Polska Miedź. Rocznie wynosi on ok. 1,5 mld zł i ma wpływ na funkcjonowanie tej spółki, która ma swą siedzibę w Lubinie.

W połowie października rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin. Jak podało wówczas Centrum Informacyjne Rządu, w projekcie - którego rozwiązania dotyczą przedsiębiorców zajmujących się wydobyciem miedzi, srebra, gazu ziemnego lub ropy naftowej - wprowadzono możliwość obniżenia kwoty podatku od kopalin o dokonane darowizny na rzecz jednostek samorządu terytorialnego, na obszarze których jest prowadzona działalność wydobywcza.

Premier Morawiecki mówił wówczas m.in., że projektowana zmiana to promocja dobrego modelu współpracy między państwem a samorządem.

Wydaje się, że znaleźliśmy bardzo dobrą formułę, nad którą zresztą będziemy dalej, w kolejnych miesiącach pracować, żeby ją jeszcze poprawiać na korzyść rozwiązań lokalnych – powiedział wtedy szef rządu.

Robert Raczyński poinformował, że drugi pakiet z omawianych na dzisiejszym spotkaniu dotyczy kwestii usprawnienia pracy samorządu w skali kraju i jego ugrupowanie postuluje powołanie specjalnego zespołu, który zająłby się wszystkimi ustawami „krępującymi lub utrudniającymi prace samorządu”.

Trzeci pakiet dotyczy naszych lokalnych spraw. Chodzi o inwestycje głównie w infrastrukturę kolejową i drogową – powiedział Raczyński.