Litwa upamiętni śp. L. Kaczyńskiego

"Na Litwie w Wilnie i Mejszagole w rejonie wileńskim w czwartek zostaną odsłonięte tablice upamiętniające prezydenta Lecha Kaczyńskiego" – poinformowały władze obu samorządów. Udział w obu uroczystościach zapowiedział premier Litwy Saulius Skvernelis.

By hancellery of the President of the Republic of Poland (Official website of the President of Poland) [GFDL 1.2 (https://gnu.org/licenses/old-licenses/fdl-1.2.html), GFDL 1.2 (http://www.gnu.org/licenses/old-licenses/fdl-1.2.html) or CC BY-SA 3.0 (h

W Wilnie zostanie odsłonięta dwujęzyczna tablica z nazwą ulicy im. Lecha Kaczyńskiego. Decyzją władz miasta, na wniosek radnych Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR), imię tragicznie zmarłego prezydenta Polski nadano ulicy, przy której znajduje się samorząd miasta i która przecina jedną z głównych ulic stolicy, aleję Konstytucji.

W Mejszagole, również w inicjatywy radnych AWPL-ZChR, imię prezydenta Kaczyńskiego nadano placowi przed dworem Houwaltów i tu zostanie odsłonięta tablica.

Tablica zostanie też osłonięta na plebanii w Mejszagole, gdzie mieszkał legendarny ksiądz prałat Józef Obrębski, zwany patriarchą Wileńszczyzny. U księdza prałata gościł prezydent Kaczyński podczas swej pierwszej wizyty na Litwie. Wspólnie z prezydenta Valdasem Adamkusem odwiedzili Obrębskiego w przededniu jego jubileuszu 100-lecia. Tablica upamiętni to wydarzenie.

Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości jest wspaniałą okazją do uczczenia pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego, wielkiego przyjaciela Litwy, Litwinów i Polaków tu mieszkających – powiedziała mer rejonu wileńskiego Maria Rekść.

Odsłonięcie tablic w Mejszagole zaplanowano na najbliższy czwartek w południe (godz. 11 czasu polskiego), a w Wilnie - na godz. 16.

Natomiast o godz. 14:00 w bazylice archikatedralnej św. Stanisława i św. Władysława w Wilnie odbędzie się uroczysta msza święta w języku polskim w intencji Polski oraz przyjaznej współpracy Polski i Litwy. Będzie to pierwsza msza odprawiona po polsku od czasów odzyskania przez Litwę niepodległości w 1990 r. i oddania katedry wiernym. W czasach radzieckich mieściła się w niej galeria obrazów.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Litwa #Lech Kaczyński #Wilno #Mejszagole

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo