O ogłoszeniu przetargu przez miasto – w imieniu miejskiej spółki Zagłębiowski Park Sportowy - poinformował PAP rzecznik sosnowieckiego magistratu Rafał Łysy. Przetarg został podzielony na trzy części – wykonawcy będą mogli zgłaszać swoje oferty dotyczące budowy poszczególnych obiektów.

Samorząd Sosnowca zakłada budowę w pobliżu Górki Środulskiej, na nieużytkach w rejonie ul. Zaruskiego, stadionu piłkarskiego na 12 tys. widzów (z możliwością rozbudowy do 15 tys.; z zagospodarowaniem terenu), hali sportowej na 3 tys. miejsc i lodowiska na ok. 2,5 tys. miejsc oraz infrastruktury rekreacyjnej, a także zagospodarowania otoczenia wraz z miejscami parkingowymi.

Obecny termin składania ofert określono na 3 stycznia br. Oferty – w każdej części – będą oceniane pod kątem kryteriów ceny brutto (waga 60 proc.), długości okresu gwarancji (waga 20 proc.) oraz doświadczenie kierownika robót konstrukcyjno-budowlanych (waga 20 proc.).

Samorząd dysponuje już kompletnym projektem przedsięwzięcia – przygotowanym na podstawie umowy z 2016 r. przez biuro JSK Architekci. Biuro to, które zwyciężyło w konkursie na opracowanie koncepcji Parku, a w którym miasto zdecydowało się zamówić projekt, wcześniej zaprojektowało m.in. stołeczny Stadion Narodowy i stadion warszawskiej Legii.

Łączny koszt obiektów i otoczenia szacowano w pierwotnym kosztorysie inwestorskim na 198,4 mln zł. Pod koniec października br., gdy sosnowieccy radni decydowali o wpisaniu inwestycji do wieloletniej prognozy finansowej miasta, przedsięwzięcie oszacowano na 162,8 mln zł (36,5 mln zł stadion zimowy, 35,8 mln zł hala sportowa, 64 mln zł stadion i 26,5 mln zł zagospodarowanie terenu).

Miasto nie określiło dotąd dokładnie źródeł finansowania budowy. Zdaniem jego przedstawicieli wpisanie inwestycji do wieloletniej prognozy pokazało, że miasto stać, aby budować Zagłębiowski Park Sportowy z własnych środków; ma to być także sygnał dla instytucji finansowych - w razie ewentualnych rozmów o finansowaniu.

Władze Sosnowca uzasadniają potrzebę tej skali inwestycji m.in. wiekiem istniejącej w mieście infrastruktury sportowej. Stadion Ludowy, Hala Żeromskiego i Stadion Zimowy pochodzą z lat 50. i 70. ub. wieku, a wysokie koszty ich utrzymania i konieczność ciągłej modernizacji powodują, że bardziej opłacalna staje się budowa nowych obiektów. Ich powstanie założono w strategii rozwoju miasta już w 2007 r.