Kiedy raport końcowy w sprawie Amber Gold? Członek komisji ujawnia

Amber Gold / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Jeżeli nie byłoby dowodów, nie składalibyśmy zawiadomień do prokuratury – powiedział dziś w rozmowie z Dorotą Kanią Wojciech Zubowski, członek komisji śledczej ds. Amber Gold. Ujawnił ile zawiadomień skierowano do prokuratury oraz kiedy można liczyć na publikację raportu końcowego z prac komisji.

W Rozmowie Poranka – 24 Pytania Dorota Kania pytała posła Zubowskiego m.in. o to, ile osób może wskazać raport komisji śledczej ds. Amber Gold jako winnych zaniedbań, jeśli chodzi o nieprawidłowości związane z funkcjonowaniem piramidy finansowej.

Członek komisji stwierdził, że nie chce o tym mówić, do czasu, gdy raport nie jest jeszcze ukończony.

Na chwilę obecną komisja skierowała już około 20 zawiadomień do prokuratury o podejrzeniu możliwości popełnienia przestępstwa. Wskazanych osób jest więcej, bo to były zarówno zawiadomienia, które były kierowane przeciwko pojedynczym osobom, jak i w przypadku grup pracowników. Tak było bodajże w przypadku jeśli chodzi o Urząd Lotnictwa Cywilnego, czy też BGŻ

– mówił Wojciech Zubowski.

A co z politykami?

– Tu nie chciałbym o tym mówić, w momencie, gdy nie zakończyliśmy wszystkich prac. Myślę, że przy listopadowej prezentacji raportu, dostaniecie państwo pełną informację na temat tego, przeciwko komu zawiadomienia zostały skierowane – dodał.

Liczymy na to, że końcowy raport ws. Amber Gold uda nam się przedstawić już w listopadzie. Chcemy jeszcze na spokojnie przeanalizować zeznania. Natomiast dokumenty i wnioski będą jeszcze przez prokuraturę analizowane przez wiele miesięcy. Nie zapominajmy też, że cały czas toczy się zwykłe postępowanie ws. Amber Gold.  Komisja śledcza miała zająć się bezczynnością i niechlujnością działania organów państwowych

– mówił.

Posła PiS poproszono o ocenę wczorajszego przesłuchania Donalda Tuska.
- Z zeznań świadków, z tego co mogliśmy usłyszeć wcześniej na posiedzeniach komisji wynikało, że nadzoru nad służbami nie było. Zeznania Donalda Tuska w pełni to potwierdziły - powiedział.

Mówił również o słowach dotyczących pracy Michała Tuska.

Nie trafia do mnie, że Donald Tusk dowiedział się o tym z gazet

– powiedział.

Ocenił, że jednym z najbardziej uderzających momentów było stwierdzenie Tuska, że nie widzi podstaw do tego, żeby jego ministrowie ponieśli jakąkolwiek odpowiedzialność.

- Dla mnie to szokujące. Wiemy jak skończyła się sprawa Amber Gold, w zasadzie cały czas się toczy. Tymczasem zdaniem Tuska jego ministrowie nie muszą ponosić konsekwencji, bo nie byli za to odpowiedzialni - zaznaczył Zubowski.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Szczyt zachorowań prognozowany na Wielkanoc. "200 tys. Ukraińców wróci do domów"

/ Zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay.com

  

Oczekuje się, że na Ukrainie szczyt zachorowań na Covid-10 przypadnie w okresie wielkanocnym - oceniono na dzisiejszej naradzie poświęconej walce z koronawirusem. Rozważany jest nakaz chodzenia w maskach.

Biuro prasowe prezydenta Ukrainy przekazało, że podczas telekonferencji rozpatrzono możliwość wdrożenia dodatkowych, ostrzejszych ograniczeń związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

"Między innymi mówiono o rygorze "wszyscy w maskach" od 6 do 24 kwietnia i ograniczeniu liczby ludzi na ulicy. Dlatego że właśnie na święta wielkanocne oczekiwany jest szczyt zachorowalności na koronawirusa" - wyjaśniono.

Zaznaczono też, że władze negocjują ze wszystkimi nadawcami telewizyjnymi kwestię transmisji nabożeństw wielkanocnych.

W ubiegłym tygodniu Zełenski oświadczył, że przeprowadził rozmowy ze zwierzchnikami Kościołów w kraju w sprawie tego, jak bezpiecznie świętować Wielkanoc w warunkach szerzenia się koronawirusa i zapowiedział wdrożenie programu "Wielkanoc w Domu".

Jak dodał, zwierzchnicy Kościołów zgadzają się, że nabożeństwa można przeprowadzać online, a jeśli jakaś ceremonia wymaga bezpośredniego udziału ludzi, to trzeba ograniczać liczbę obecnych na niej wiernych.

Szacuje się, że do kraju przyjedzie przed świętami ok. 200 tys. Ukraińców - podała agencja Ukrinform, powołując się na szefa ukraińskiej straży granicznej Serhija Dejnekę.

Prawosławna Wielkanoc w tym roku przypada 19 kwietnia, tydzień po świętach katolickich.

Na Ukrainie potwierdzono do tej pory 669 przypadków zakażenia koronawirusem. 17 chorych na Covid-19 zmarło, a 10 osób uznano za wyleczone.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts