Kiedy raport końcowy w sprawie Amber Gold? Członek komisji ujawnia

Amber Gold / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Jeżeli nie byłoby dowodów, nie składalibyśmy zawiadomień do prokuratury – powiedział dziś w rozmowie z Dorotą Kanią Wojciech Zubowski, członek komisji śledczej ds. Amber Gold. Ujawnił ile zawiadomień skierowano do prokuratury oraz kiedy można liczyć na publikację raportu końcowego z prac komisji.

W Rozmowie Poranka – 24 Pytania Dorota Kania pytała posła Zubowskiego m.in. o to, ile osób może wskazać raport komisji śledczej ds. Amber Gold jako winnych zaniedbań, jeśli chodzi o nieprawidłowości związane z funkcjonowaniem piramidy finansowej.

Członek komisji stwierdził, że nie chce o tym mówić, do czasu, gdy raport nie jest jeszcze ukończony.

Na chwilę obecną komisja skierowała już około 20 zawiadomień do prokuratury o podejrzeniu możliwości popełnienia przestępstwa. Wskazanych osób jest więcej, bo to były zarówno zawiadomienia, które były kierowane przeciwko pojedynczym osobom, jak i w przypadku grup pracowników. Tak było bodajże w przypadku jeśli chodzi o Urząd Lotnictwa Cywilnego, czy też BGŻ

– mówił Wojciech Zubowski.

A co z politykami?

– Tu nie chciałbym o tym mówić, w momencie, gdy nie zakończyliśmy wszystkich prac. Myślę, że przy listopadowej prezentacji raportu, dostaniecie państwo pełną informację na temat tego, przeciwko komu zawiadomienia zostały skierowane – dodał.

Liczymy na to, że końcowy raport ws. Amber Gold uda nam się przedstawić już w listopadzie. Chcemy jeszcze na spokojnie przeanalizować zeznania. Natomiast dokumenty i wnioski będą jeszcze przez prokuraturę analizowane przez wiele miesięcy. Nie zapominajmy też, że cały czas toczy się zwykłe postępowanie ws. Amber Gold.  Komisja śledcza miała zająć się bezczynnością i niechlujnością działania organów państwowych

– mówił.

Posła PiS poproszono o ocenę wczorajszego przesłuchania Donalda Tuska.
- Z zeznań świadków, z tego co mogliśmy usłyszeć wcześniej na posiedzeniach komisji wynikało, że nadzoru nad służbami nie było. Zeznania Donalda Tuska w pełni to potwierdziły - powiedział.

Mówił również o słowach dotyczących pracy Michała Tuska.

Nie trafia do mnie, że Donald Tusk dowiedział się o tym z gazet

– powiedział.

Ocenił, że jednym z najbardziej uderzających momentów było stwierdzenie Tuska, że nie widzi podstaw do tego, żeby jego ministrowie ponieśli jakąkolwiek odpowiedzialność.

- Dla mnie to szokujące. Wiemy jak skończyła się sprawa Amber Gold, w zasadzie cały czas się toczy. Tymczasem zdaniem Tuska jego ministrowie nie muszą ponosić konsekwencji, bo nie byli za to odpowiedzialni - zaznaczył Zubowski.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Timmermans o współpracy z Wojciechowskim. Jak zareagował na kandydata z Polski?

/ By Michael Thaidigsmann - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=76392264; Telewizja Republika

  

Frans Timmermans został kandydatem na stanowisko wiceszefa Komisji Europejskiej ds. zielonego ładu. Oznacza to, że nie będzie już zajmował się praworządnością, ale przy sprawowaniu swojej nowej funkcji będzie musiał współpracować z komisarzem ds. rolnictwa, na którego kandydatem jest Janusz Wojciechowski. Timmermans zabrał głos, jak widzi ewentualną współpracę.

Holender, który w nowej Komisji Europejskiej ma nadzorować m.in. rolnictwo, był pytany, czy problematyczny jest dla niego fakt, że wobec Wojciechowskiego postępowanie prowadzi Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF).

[polecam:https://niezalezna.pl/287456-timmermans-bedzie-musial-wspolpracowac-z-wojciechowskim-znamy-sklad-nowej-ke]

Odpowiedział, że nie widzi żadnego problemu w tym, by współpracować z Wojciechowskim. Wskazał, że stanowisko komisarza ds. rolnictwa będzie istotne w kontekście zmian klimatycznych.

"Jeśli chcemy dokonać zmian w Europie we właściwym kierunku, musimy zmienić wspólną politykę rolną" 

- powiedział.

Wyjaśnił, że chodzi o stworzenie "zrównoważonego" rolnictwa, które będzie funkcjonowało w poszanowaniu bioróżnorodności i będzie jak najlepiej wykorzystywało surowce naturalne.

"Nie widzę żadnych przeszkód, by z nim (Wojciechowskim) współpracować, gdy zostanie zaakceptowany przez Parlament Europejski"

- podsumował Timmermans.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl