Serial o młodym Piłsudskim: pierwszy odcinek 11 listopada w TVP

Kadr z serialu / fot. TVP/mat.pras.

  

O losach młodego patrioty, dorastającego do przyszłych działań, opowie "Ziuk. Młody Piłsudski", serial telewizyjny o życiu przyszłego marszałka. Zapowiadający serię odcinek specjalny pokazano w poniedziałek w Warszawie.

W TVP1 "Ziuka. Młodego Piłsudskiego" zobaczymy 11 listopada o 17.20 oraz powtórnie o 22:15. Emisja serialu w reżyserii Jarosława Marszewskiego rozpocznie się w przyszłym roku. Serial o młodym Piłsudskim powstaje z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, przy wsparciu m.in. MKiDN.

W odcinku zapowiadającym z młodym Piłsudskim po raz pierwszy spotykamy się 1 marca 1881 roku, w dzień udanego zamachu na cara Aleksandra II. Ziuk jest wtedy zbuntowanym gimnazjalistą, niepoddającym się carskiej władzy. W odcinku poznajemy go jak dorasta i mężnieje jako patriota - jednak w inny sposób, niż jego starszy brat Bronek.

Ziuk, oskarżony wraz z bratem o udział w planowaniu zamachu na następcę zabitego cara, zostaje skazany na pięć lat zesłania na Syberię. Podczas podróży na miejsce pobytu Piłsudski poznaje Dżamila, tajemniczego muzułmanina, z którym ucieka podczas drogi do Irkucka.

Dyrektor TVP Jacek Kurski przed pokazem odcinka przypomniał, że Piłsudski choć zawsze był z Polakami - wielbiony i czczony - często był pokazywany konturowo, pomnikowo.

Był pokazywany jako sześćdziesięciolatek, ale jest luka w opowieści, luka o jego latach dziecięcych, młodzieńczych, i tę lukę wypełnił ten serial

- podkreślił.

Ewa Wencel, współscenarzystka serialu (obok Jarosława Sokoła), odtwarzająca w nim także rolę Ciotki, powiedziała, że powstająca produkcja będzie serialem przygodowym zarówno dla młodszego, jak i starszego widza.

To będzie serial, który przeprowadzi widza przez życie Piłsudskiego od młodych, nastoletnich lat, aż do dojrzałego, czterdziestoletniego Piłsudskiego, i odsłoni przed nim pewne nieznane fakty i zdarzenia, które ukształtowały jego osobowość, jego postawę, jego życie

- dodała.

Głównego bohatera kształtuje to, co mu się przydarza: wszystkie przygody, wszystkie sytuacje. Wiadomo, że jesteśmy pod zaborami i nie ma tej wolności. To kształtuje młodego człowieka, określa go, Piłsudski w tym wyrasta

- podkreśliła.

Zdaniem Grzegorza Otrębskiego, którego w serialu zobaczymy jako dorosłego Piłsudskiego, "Ziuk. Młody Piłsudski" może zainteresować widza przez swoją autentyczność.

Oczywiście, że ubarwiamy tę historię na potrzeby fabuły, ale to wszystko się naprawdę wydarzyło. Są na to zdjęcia, są na to materiały źródłowe i każdy, kto jest ciekawy, czy jeden człowiek mógł naprawdę tyle przeżyć, znajdzie tego potwierdzenie

- powiedział.

Uważam, że młody Piłsudski był przede wszystkim bezkompromisowy. To czasem wychodziło mu na dobre, czasem na złe, ale Ziuk miał też szczęście i intuicję i ta bezkompromisowość zawsze jednak mu się opłacała. On wiedział - mimo tego, że inni się z nim nie zgadzali - że ma rację. Taki był młody Piłsudski

- dodał Otrębski.

Gośćmi pokazu specjalnego był m.in. wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński, wiceminister kultury Paweł Lewandowski, prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski oraz dyrektor Filmoteki Narodowej-Instytutu Audiowizualnego Dariusz Wieromiejczyk.

Na ekranie zobaczymy także m.in. Romana Gancarczyka, Sebastiana Cybulskiego, Jana Englerta, Urszulę Grabowską oraz Marka Kalitę.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kuriozalny proces Nitras kontra Cenckiewicz. Poseł PO się nie przygotował

/ Lukasz Szelemej/Gazeta Polska

  

Dziś w Sądzie Okręgowym w Szczecinie odbył się proces w trybie odwoławczym, który Sławomirowi Cenckiewiczowi wytoczył poseł Platformy Obywatelskiej Sławomir Nitras. Kulisy całej sprawy są dość absurdalne, bo chodzi o... podanie dalej memów na Twitterze. Cenckiewicz informuje, że Nitras - znany z "obrony sądów" - nie wziął na rozprawę nawet dowodu osobistego.

Cenckiewicz został zobowiązany do usunięcia z Twittera treści, które nie spodobały się Nitrasowi, choć o wyroku i samej rozprawie dowiedział się z Twittera.

Sprawa ma dalszy ciąg - tym razem w trybie odwoławczym.

[polecam:https://niezalezna.pl/284309-slawomir-cenckiewicz-prosi-o-wsparcie-chodzi-o-proces-z-nitrasem-za-podanie-dalej-memow]

Nitrasa oburzyło to, że Cenckiewicz podał dalej na Twitterze memy dotyczące jego osoby.

Dzisiejszą rozprawę na swoim internetowym portalu opisuje Radio Szczecin.

Zdaniem posła PO-KO sugerują one, że jest złodziejem. Polityk opozycji twierdzi, że do tej pory ludzie wyzywają go na ulicy. 

Takich przypadków są co najmniej dziesiątki, jeśli nie setki. Żeby nie być gołosłownym, ostatnio, gdy wychodziłem wraz z rodziną z pizzerii na ulicy Poniatowskiego, starsza pani nazwała mnie bandytą, złodziejem, który powinien siedzieć w więzieniu 

- mówił w sądzie Nitras.

Mecenas Zbigniew Bogucki - obrońca Sławomira Cenckiewicza - odpowiadając Nitrasowi powiedział, że "kto sieje wiatr, ten zbiera burzę"

Jest posłem, który budzi jedne z największych emocji, ale pewnie na tym mu zależy, a skoro mu na tym zależy, to wpisuje w ten sposób w swoją działalność niejako przyzwolenie na to. Skoro ja w ten sposób walczę i takim mieczem wojuje, to mogę od tego miecza również zginąć 

- mówił.

Cenckiewicz stwierdził zaś, że to, co spotyka na ulicach Nitrasa, nie ma związku z podanymi przez niego dalej wpisami na Twitterze.

Ciekawe sytuacje miały miejsce jeszcze przed rozprawą. Nitras - znany z "obrony sądów" nie wziął ze sobą dowodu osobistego. Nie podał też ręki prof. Cenckiewiczowi.

Wyrok w tej sprawie zapadnie 4 września.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: radioszczecin.pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl