W tym roku to ten region na północy Włoch ma podarować wysokie świąteczne drzewko dla Watykanu. Zwyczaj ustawiania choinki na placu przed bazyliką św. Piotra wprowadził papież Jan Paweł II w 1982 r. Co roku choinka przywożona jest z innego europejskiego kraju bądź regionu Włoch.

W 2017 r. był to wysoki świerk z nadleśnictwa Gołdap.

- Chcemy podarować papieżowi nie tradycyjne świąteczne drzewko, ale jedno z tych wyrwanych z ziemi w czasie fali niepogody, jaka przeszła nad naszym regionem 

- powiedział Andrea Maroe, prezes tamtejszej fundacji opiekującej się zasobami leśnymi i doradca ministerstwa rolnictwa. Cytowany przez dziennik "Il Messaggero" ekspert podkreślił: "Chcemy przekształcić katastrofę w szansę".

- Byłoby piękne móc podarować świerk - symbol zniszczenia, jakiego doświadczył nasz kraj i nasz region w zeszłym tygodniu - wyjaśnił.

Maroe stwierdził w rozmowie z gazetą: "W ten sposób szanując ducha papieskiej encykliki "Laudato si" nie zetniemy następnego drzewa".

Jak oświadczył, będzie to symbol tego, co mieszkańcy Friuli potrafili robić zawsze, to znaczy "przemienić ich tragedie w szansę życia".

Doradca włoskiego ministerstwa poinformował, że na północy Włoch zniszczonych zostało w żywiole najmniej 100 tysięcy drzew.