"Teoretyczne państwo, teoretyczny rząd, teoretyczny premier". Krajewski podsumował przesłuchanie Tuska

Donald Tusk i Rada Ministrów w jego rządzie / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Przesłuchanie b. premiera Donalda Tuska pokazało, że w czasach rządów PO-PSL tworzono nie tylko państwo teoretyczne, ale tak naprawdę mieliśmy do czynienia z teoretycznym premierem i teoretyczną Radą Ministrów - tak dzisiejszy popis Tuska ocenił członek komisji śledczej ds. Amber Gold Jarosław Krajewski (PiS).

Komisja śledcza ds. Amber Gold przesłuchała dziś byłego premiera i szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska.

Krajewski stwierdził, że przesłuchanie Tuska pokazało, że "w czasach rządów PO-PSL tworzono nie tylko państwo teoretyczne, ale tak naprawdę mieliśmy do czynienia z teoretycznym premierem i teoretyczną Radą Ministrów".

- Jeżeli spojrzymy na brak nadzoru nad instytucjami państwa - w tym nad służbami specjalnymi ze strony byłego premiera Donalda Tuska - to musimy określić to jako porażający fakt, że ze strony Prezesa Rady Ministrów, który zgodnie z ustawami ma obowiązek nadzoru nad Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego w sprawie Amber Gold Donald Tusk nie skorzystał nie tylko z wydawania wiążących wytycznych, ale również z żądania informacji od szefów służb specjalnych - podkreślił Krajewski.

Jego zdaniem w tamtym czasie państwo "bało się silnych i nie było w stanie zadbać o słabszych".

- I to doprowadziło do ogromnej bierności ze strony organów instytucji publicznych wobec podmiotów z grupy Amber Gold, co spowodowało bezpośrednią utratę często oszczędności całego życia przez tysiące polskich rodzin, a dla milionów Polaków była to kwestia utraty zaufania do instytucji państwa - zaznaczył Krajewski.

Spółka Amber Gold powstała na początku 2009 r. Miała inwestować w złoto i inne kruszce. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji. W połowie 2011 r. spółka przejęła większościowe udziały w liniach lotniczych Jet Air, następnie w niemieckich OLT Germany, a pod koniec 2011 r. w liniach Yes Airways. Powstała wtedy marka OLT Express.

Linie OLT Express upadłość ogłosiły pod koniec lipca 2012 r. Z kolei Amber Gold ogłosiła likwidację 13 sierpnia 2012 r., a tysiącom klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy i odsetek od nich. Według ustaleń, w latach 2009-2012 w ramach tzw. piramidy finansowej firma oszukała niemal 19 tys. klientów, doprowadzając do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości prawie 851 mln zł.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Placówki RP w Szwajcarii i Liechtensteinie

zdjęcie ilustracyjne / crsntdesign CC0

  

Polska otwiera nowe placówki dyplomatyczne w Szwajcarii i Liechtensteinie. Stosunki z oboma państwami są dla nas ważne zarówno ze względu na duży potencjał gospodarczy, jak i sprawy historyczne - uzasadnia wiceminister spraw zagranicznych RP Szymon Szynkowski vel Sęk.

Jak dowiedział się Polska Agencja Prasowa, do połowy marca powstaną konsulaty honorowe w Schaan i w Bazylei, a także otwarta zostanie nowa polska ambasada w Bernie.

Pierwszym krokiem jest otwarcie w piątek Konsulatu Honorowego w Schaan w Liechtensteinie, na którego czele stanie miejscowy bankier Stefan Wolf, który w ubiegłym tygodniu odebrał nominację od ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza.

- Stosunki z oboma państwami są dla nas ważne zarówno ze względu na duży potencjał gospodarczy, jak i – w przypadku Szwajcarii – ze względu na współpracę z Polonią, ochronę dziedzictwa narodowego za granicą oraz sprawy historyczne. Dlatego po raz pierwszy w historii otwieramy Konsulat Honorowy w Bazylei oraz tworzymy taką samą instytucję w Liechtensteinie

– powiedział w czwartek wieczorem wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

Polska otworzy też 9 marca Konsulat Honorowy w Bazylei, którym pokieruje szwajcarski biznesmen, potentat na rynku drewna, Daniel Pfirter. Obu otwarciom towarzyszyć będą polsko-szwajcarskie i polsko-liechtensteińskie konsultacje rządowe na szczeblu wiceministrów.

10 marca wiceministrowie spraw zagranicznych Polski i Szwajcarii otworzą z kolei nową siedzibę ambasady RP, a także zwiedzą Izbę Pamięci Aleksandra Ładosia, stworzoną przez Instytut Pileckiego stałą wystawę w dawnym gabinecie polskiego ambasadora, który w czasie II wojny światowej kierował akcją fałszowania paszportów dla zagrożonych Zagładą Żydów.

"Przenosiny ambasady, konsulaty oraz Izba Pamięci mojego poprzednika to ukoronowanie wielu miesięcy prac naszych dyplomatów oraz partnerów. Po licznych konsultacjach zaproponowałem na konsulów szanowanych ludzi miejscowego biznesu i cieszę się, że propozycje te zostały przyjęte" – powiedział ambasador Jakub Kumoch, który w połowie marca kończy pracę w Bernie i obejmie ambasadę RP w Ankarze.

Ambasador dodał również, że przeprowadzka ambasady, realizowana od 2016 roku, zamyka „okres architektonicznego PRL-u”. - Polska ma przepiękną, historyczną i naznaczoną heroiczną historią rezydencję ambasadora, a obok zbudowany w połowie lat 60. barak. Dlatego już na samym początku podjąłem decyzję o przenosinach do reprezentacyjnej siedziby, gdzie niegdyś mieściło się przedstawicielstwo handlowe i przeprowadzeniu prac remontowo-adaptacyjnych – powiedział.

Wiceminister Szynkowski vel Sęk, który dziś dokona otwarcia Konsulatu w Schaan, odwiedza tego dnia również zamek w Rapperswilu, gdzie mieści się Muzeum Polskie, najstarsza polska instytucja poza granicami kraju. Muzeum negocjuje swój przyszły status z władzami miejscowej gminy, które rozpatrywały jego usunięcie i zamienienie zamku w salę gastronomiczno-weselną. W negocjacjach tych rząd Polski nie jest stroną, jednakże – jak deklaruje – wspiera kompromis.

- Obowiązkiem każdego państwa jest dbanie o swój dorobek kulturalny. Rząd Polski pozostaje w stałym kontakcie z władzami Szwajcarii i wspiera poszukiwanie kompromisu, ponieważ likwidacja Muzeum miałaby nieobliczalne konsekwencje dla naszych stosunków – powiedział wiceszef polskiej dyplomacji, dodając, że w czasie pobytu w Rapperswilu spotka się zarówno z przedstawicielami muzeum jak i z miejscowymi władzami.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts