Porady dla ducha i ciała – dziedzictwo św. Hildegardy z Bingen

/ veloraemsi

  

Zdobyła ogromną wiedzę filozoficzną, teologiczną, medyczną i muzyczną - była uznawana za pierwszą kobietę naukowca i medyka. Do dziś fascynuje wszechstronność jej talentów i dokonań.

Urodziła się w 1098 roku w rodzinie szlacheckiej, zmarła w 1179 roku. Gdy była ośmioletnią dziewczynką, rodzice zdecydowali się oddać ją na naukę i wychowanie do pobliskiego klasztoru benedyktynek. W 1136 roku została jednogłośnie wybrana opatką wspólnoty sióstr benedyktynek. Odbyła aż cztery podróże kaznodziejskie, co stanowiło prawdziwy ewenement w tamtych czasach.
Otrzymywała wiele listów: od cesarza, papieży, zakonnic, zakonników, księży, osób świeckich.
Uważała, że pełne zdrowie człowieka zależy od zachowania harmonii. Post, asceza, aktywność fizyczna, zdrowy tryb życia, odpowiednia dieta sprzyjają zdrowiu duszy i ciała. Hildegarda znała się na ziołach, wśród zbóż wyróżniała orkisz jako wyjątkowo bogaty w składniki odżywcze. Osobowość Hildegardy nie mieści się ani w naszych wyobrażeniach o średniowieczu, ani w hagiograficznych ramkach.
Wielką popularność Świętej w Niemczech zapewnił masowy zwrot w stronę medycyny naturalnej i zdrowej żywności. Korzystanie z uzdrawiających ziółek
nie rozwiązuje problemu, trzeba przywrócić zakłóconą harmonię między postem a jedzeniem, między mówieniem a milczeniem. Człowiek średniowiecza nie
odzyskawszy zdrowia w jakimś sanktuarium, udawał się do innego. Dziś jego potomkowie pielgrzymują od jednego specjalisty do drugiego, od medycyny akademickiej do naturalnej, od lekarza do zielarza. Prawdziwe uzdrowienie zakłada jednak radykalną zmianę stylu życia. 
Oto kilka sentencji św. Hildegardy:

Bądź cierpliwy i nie patrz surowym wzrokiem na swoich bliźnich. Strzeż się, abyś nie ranił innych swoimi słowami.

Uczyń miłość miłosierną najważniejszym narzędziem swego postępowania, a żył będziesz na wieki.

Nigdy nie kieruj się gniewem, unikaj napadów złości, postępuj wobec innych z łagodnym umiarem, byś swym przykładem nie zrażał ludzi.

Naucz się panować nad swym ciałem. Zawsze kieruj się najwyższym dobrem, do którego dążysz, aby innych wspierać w ich wzrastaniu w wierze.

Staraj się, by twego serca nie opanowały zniechęcenie i złość, by twego umysłu nie zdominowały odraza i nienawiść do kogokolwiek, bo wszystko to

przeszkadza w pełnieniu dobrych uczynków.

Ostatecznym zwycięzcą zawsze jest ten, kto kocha sprawiedliwość, a odrzuca nieprawość i nie chce mieć z nią nic wspólnego. Nawet wówczas, jeśli nie jest

on przez innych słuchany, jego postępowanie jest słuszne.

Miej oczy zawsze zwrócone w stronę sprawiedliwości i prawdy, bądź czujny, aby nie uwikłać się w zgiełk tego świata.

Unikaj dwulicowości, która jest raną dla duszy i mów wszędzie prawdę, która jest niczym słońce, a wtedy ludzie chętnie otworzą przed tobą swe drzwi.

Nie lękaj się przeciwności, które napotykasz, bo one nie zrujnują twojego życia.

Spójrz, dokąd prowadzą cię złe czyny, a dokąd dobre. W złych czynach usychasz, w dobrych – ożywasz.

„Św. Hildegarda z Bingen, Słowa pełne światła”., tłum. Marek Czekański., oprac. Iwona Budziak, Kraków  2011.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

PO szykuje konwencję w Warszawie

zdjęcie ilustracyjne / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

PO organizuje w sobotę w Warszawie konwencję, która ma być m.in. wstępem do nadchodzącej kampanii wyborczej do europarlamentu. 

Na ten tydzień zaplanowano też rozmowy szefa PO Grzegorza Schetyny z liderami PSL, Nowoczesnej i SLD na temat wspólnego startu w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Zaplanowana na tysiąc uczestników konwencja ma być m.in. wstępem do zaplanowanych na 26 maja wyborów do PE.

Konwencja będzie składać się z dwóch części - ogólnej, gdzie głos zabiorą m.in. lider PO Grzegorz Schetyna, oraz trzech paneli dyskusyjnych, dotyczących świadomości społecznej, równości kobiet i mężczyzn oraz opieki zdrowotnej.

Szef klubu PO-Koalicji Obywatelskiej Sławomir Neumann zapewnia, że rozmowy z ewentualnymi koalicjantami na wybory europejskie przebiegają dobrze, choć przez ostatni tydzień zostały zawieszone ze względu na śmierć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Niedawno atmosferę między Platformą i Nowoczesną zepsuło przejście do klubu PO ośmiu posłów związanych wcześniej z Nowoczesną, w tym szefowej klubu tej partii Kamili Gasiuk-Pihowicz. 

Według Neumanna startu kampanii wyborczej PO można spodziewać się na początku kwietnia. Do tego czasu gotowe powinny być już listy wyborcze.

W nieoficjalnych rozmowach padają m.in. nazwiska byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego, byłej premier Ewy Kopacz, b. premiera, b. szefa NPB Marka Belki i b. szefa MSZ Radosława Sikorskiego. Startować mieliby także dotychczasowi europosłowie PO: były premier i b. przewodniczący PE Jerzy Buzek, dwoje byłych unijnych komisarzy: Danuta Huebner i Janusz Lewandowski, b. szef MSZ Dariusz Rosati, Jan Olbrycht czy Tadeusz Zwiefka.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl