Nowe inwestycje w strefie ekonomicznej

Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna wydała dwie zgody na inwestycje. Jedna z nich to budowa hali magazynowej z zapleczem w Kętrzynie, druga to budowa wytwórni betonu w Iławie - poinformował prezes zarządu Strefy.

stevepb

Prezes zarządu Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Grzegorz Smoliński poinformował, że w poniedziałek podpisano zgody na realizację dwóch przedsięwzięć.

Pierwszą inwestycję zrealizuje Magnetic Systems Technology sp. z o.o. (średnie przedsiębiorstwo z polskim kapitałem) z Kętrzyna, które za 5,6 mln zł ma zbudować hale magazynowe o powierzchni 6 tys m.kw z zapleczem socjalnym. Firma zatrudni 6 nowych pracowników i zakupi wyposażenie magazynów oraz wózki widłowe.

Magnetic Systems Technology sp. z o.o. to firma z branży elektronicznej, która zajmuje się produkcją komponentów do przemysłu oświetleniowego. Firma powstała w wyniku wykupu menadżerskiego Zakładu Stateczników Philips Lighting w Kętrzynie, stając się wyłącznym dostawcą stateczników elektromagnetycznych do lamp wysokoprężnych (HID) marki Philips w regionie Europy, Afryki oraz Bliskiego Wschodu. Głównym profilem działalności tej firmy jest produkcja modułów LED, zasilaczy LED, stateczników elektromagnetycznych mHID i FLUO, systemów zintegrowanych HID, zapłonników do lamp HID, cewek filtrujących oraz kompensacyjnych.

Drugą inwestycję zrealizuje Galbet Iława sp. z o.o. (małe przedsiębiorstwo z polskim kapitałem), które chce zbudować wytwórnię betonu oraz budynki biurowo-socjalno-administracyjne wraz z zapleczem technicznym. "Przedsiębiorstwo zobowiązało się do poniesienia nakładów inwestycyjnych w wysokości co najmniej 4,2 mln zł zatrudnienie minimum 10 nowych pracowników" - napisała w komunikacie przesłanym PAP WMSSE.

Wydane decyzje to szesnasta i siedemnasta zgoda na realizację inwestycji w 2018 r. oraz czwarta i piąta decyzja wydana przez zarząd Strefy w Olsztynie na podstawie "Ustawy o wspieraniu nowych inwestycji", która wprowadziła nowy mechanizm udzielania firmom pomocy publicznej na realizację projektów inwestycyjnych. Od 5 września na mocy tej ustawy przedsiębiorcy mogą korzystać z ulgi podatkowej na terenie całej Polski (inwestycje mogą być realizowane na gruntach prywatnych oraz publicznych), a nie tylko na obszarach objętych granicami stref.

W poniedziałek po południu zbiera się rada nadzorcza WMSSE, która według nieoficjalnych informacji pojawiających się od kilku dni w mediach lokalnych i krajowych może odwołać zarząd Strefy. Smoliński odmówił komentarza w tej sprawie, a przewodniczący rady nadzorczej Piotr Tychek powiedział, że "porządek obrad jest wewnętrzną sprawą rady".

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo