Znamy wójtów i burmistrzów w Łódzkiem

Zdjęcie ilustracyjne / By JDavid - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10802699 [cropped]

  

W woj. łódzkim w drugiej turze wyborów samorządowych wybrano pięciu prezydentów miast i 15 burmistrzów. Dziesięcioro burmistrzów swój urząd obejmie po raz pierwszy. Z miast prezydenckich zmiana nastąpiła jedynie w Zduńskiej Woli, gdzie zwyciężył kandydat Koalicji Obywatelskiej Konrad Pokora.

Starcie w liczącej ok. 40-tysięcy mieszkańców Zduńskiej Woli było jednym z najciekawszych pojedynków niedzielnej dogrywki w Łódzkiem. Zmierzyli się w nim kandydaci popierani przez Koalicję Obywatelską i PiS. Obaj ubiegali się o swoją pierwszą kadencję na stanowisku prezydenta miasta.

Zwyciężył popierany przez KO Pokora, który otrzymał 11 tys. 167 głosów, co stanowiło 64,05 proc. poparcia. Kandydat PiS Dawid Kunert zdobył 6269 głosów (35,95 proc.). W I turze odpadł m.in. dotychczasowy prezydent Piotr Niedźwiecki, który uzyskał 8,73 proc. głosów i był to dopiero czwarty wynik w gronie siedmiu kandydatów.

Według oficjalnych wyników podanych przez PKW tych samych prezydentów będą mieli mieszkańcy: Piotrkowa Trybunalskiego, w którym zwyciężył sprawujący swój urząd od 2006 r. Krzysztof Chojniak (68,50 proc. poparcia) oraz Bełchatowa - Mariola Czechowska (51,80 proc.), Zgierza - Przemysław Staniszewski (69,75 proc.) i Radomska – Jarosław Ferenc (65,60 proc.).
Ferenc ponownie prezydentem Radomska


Ferenc ponownie prezydentem Radomska

W niedzielę wybrano także 15 burmistrzów miast w woj. łódzkim. Ponownie zostali nimi rządzący do tej pory w: Wieluniu – Paweł Okrasa (76,43 proc.), Łowiczu - Jan Kaliński (67,80 proc.), Łasku - Gabriel Szkudlarek (50,98 proc.), Kamieńsku - Bogdan Pawłowski (53,93 proc.) i Białej Rawskiej - Wacław Adamczyk (62,13 proc.).

Gospodarza na stanowisku burmistrza wyborcy zmienili zaś w dziesięciu miejscowościach: Łęczycy - Paweł Kulesza (52,40 proc.), Rawie Mazowieckiej – Piotr Irla (56,16 proc.), Krośniewicach – Katarzyna Erdman (50,10 proc.), Brzezinach – Ilona Skipor (62,15 proc.), Opocznie - Dariusz Kosno (51,22 proc.), Błaszkach – Piotr Świderski (65,49 proc.), Złoczewie – Dominik Drzazga (61,60 proc.), Zelowie - Tomasz Jachymek (57,15 proc.), Strykowie - Witold Kosmowski (52,35 proc.), Pajęcznie – Piotr Mielczarek (52,83 proc.).

Najmłodszym z nich jest Drzazga - nowy włodarz Złoczewa, który swój urząd obejmie w wieku 27 lat, przy średniej wieku wszystkich kandydatów na burmistrzów wynoszącej 49 lat.

W Działoszynie wyboru burmistrza dokona nowa Rada Miasta. Jedyną kandydatką na to stanowisko była bowiem Mariola Paśnik (KW PiS), lecz w tzw. plebiscycie nie uzyskała wymaganej liczby głosów (ponad połowy głosujących).

Łącznie podczas tegorocznych wyborów samorządowych mieszkańcy woj. łódzkiego spośród 564 kandydatów wybierali 133 wójtów, 33 burmistrzów i 11 prezydentów miast. W pierwszej turze frekwencja wyborcza wyniosła 56,18 proc., a w drugiej – 49,32 proc.

W wyborach do 33-osobowego sejmiku woj. łódzkiego 17 mandatów zdobyli kandydaci PiS, 12 – przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej, a czterech radnych będzie miało PSL. Przed czterema laty również zwyciężyło PiS, wprowadzając tam 12 radnych. Po 10 radnych miały PO i PSL, a jednego SLD. Mimo zwycięstwa PiS, województwem rządziła koalicja PO i PSL, która sprawowała władzę również po wyborach samorządowych w 2010 roku. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Władze znoszą ograniczenia w Kaszmirze

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/NomanSaeed492

  

Władze w kontrolowanej przez Indie części Kaszmiru przywróciły łączność telefoniczną w niektórych częściach regionu, złagodzono też ograniczenia dotyczące przemieszczania się mieszkańców. W ocenie policji w regionie obecnie panuje spokój.

Administrator stanu Dżammu i Kaszmiru Shahid Choudhary przekazał, że restrykcje są łagodzone w przeważającej części regionu i że jeszcze w sobotę pracę wznowią tam urzędy. Na Twitterze uspokajał też, że Kaszmir dysponuje znaczącymi zapasami żywności i innych towarów.

Agencja prasowa PTI przekazała, że naziemna łączność została przywrócona w 17 z ponad 100 centrali telefonicznych w Śrinagarze, stolicy regionu, a także w innych jego częściach.

Wysoki rangą przedstawiciel władz indyjskich w Kaszmirze, B.V.R. Subrahmanyam zapowiedział, że w poniedziałek zostaną otwarte szkoły, a transport publiczny będzie przywracany stopniowo, w zależności od oceny sytuacji bezpieczeństwa.

Siły bezpieczeństwa w regionie w sobotę pozostawały w stanie gotowości po tym, jak dzień wcześniej w Śrinagarze setki osób po modłach wyszły na ulicy w antyrządowym proteście. Wśród haseł, jakie widniały na niesionych przez nich transparentach, przeczytać można było m.in. "Powstrzymajcie ludobójstwo w Kaszmirze, niech świat się obudzi". Część demonstrantów obrzuciła policjantów kamieniami i starła się z nimi; funkcjonariusze w odpowiedzi użyli gazu łzawiącego.

5 sierpnia Indie unieważniły artykuł 370. konstytucji, zapewniający specjalny status stanu Dżammu i Kaszmir, co formalnie zintegrowało indyjską część Kaszmiru z resztą państwa i zlikwidowało obowiązujące dotychczas daleko idące uprawnienia władz regionu.

W reakcji Pakistan, który podobnie jak Indie rości sobie prawa do całego Kaszmiru, obniżył rangę stosunków dyplomatycznych z Indiami; odwołał swojego ambasadora z Delhi i zdecydował o wydaleniu z Islamabadu ambasadora indyjskiego, zawieszono też dwustronny handel i połączenia kolejowe.

Spór o Kaszmir między Delhi a Islamabadem trwa od 1947 roku, kiedy brytyjskie Indie dzielone były na dwa odrębne państwa – Pakistan dla muzułmanów i Indie dla wyznawców hinduizmu; od tego czasu między krajami doszło do trzech wojen, w tym dwóch z powodu Kaszmiru.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl