Marszałek Kuchciński z wizytą w Gruzji. Padły ważne słowa o współpracy

Marek Kuchciński / By Saeima - Ten plik jest fragmentem innego pliku: Latviju oficiālā vizītē apmeklē Polijas Seima priekšsēdētājs (32644076505).jpg, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=60976437

  

"Gruzja to strategiczny partner Polski i jeden z największych przyjaciół naszego kraju, chcemy rozwijać współpracę w różnych obszarach" - mówił dziś w Tbilisi marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Jak dodał, oba kraje łączą wartości wolności i niepodległości.

Marszałek Sejmu przyjechał do Gruzji z dwudniową wizytą. Rozpoczął ją od spotkania z przewodniczącym parlamentu Iraklim Kobachidzem. Politycy podpisali statut Zgromadzenia Parlamentarnego Rzeczypospolitej Polskiej i Gruzji, który określa zasady współpracy parlamentów obu krajów.

Na wspólnej konferencji prasowej z Kobachidzem marszałek Kuchciński podkreślił, że przybywa do Gruzji, by zainaugurować nowy etap stosunków i współpracy pomiędzy Polską a Gruzją, która - jak wskazał - "w ostatnim czasie rozwija się bardzo mocno".

Marszałek dodał, że przywiózł do Gruzji uchwałę, którą Sejm przyjął 23 października, w 10. rocznicę agresji Federacji Rosyjskiej na Gruzję. W uchwale zapisano m.in., że agresja Rosji na Gruzję była pierwszą w powojennej historii Europy militarną agresją sąsiedniego kraju na suwerenne państwo.

W dokumencie - jak wskazał Kuchciński - podkreślono, iż "integralność i suwerenność państw należy do zdobyczy demokracji i najważniejszych elementów tych wartości, które stanowią wolność i niepodległość każdego państwa".

Marszałek dodał, że jego wizyta w Tbilisi ma też na celu kontynuowanie współpracy uruchomionej w Warszawie w grudniu 2017 r. Wtedy to w stolicy Polski doszło do uroczystego podpisania porozumienia o partnerstwie strategicznym przez marszałków Sejmu i Senatu oraz przewodniczącego Kobachidzego. Partnerstwo strategiczne zostało ustanowione w związku z 25. rocznicą wznowienia polsko-gruzińskich stosunków dyplomatycznych.

Kuchciński wyjaśnił, że podpisany dziś w Tbilisi statut ma "formalnie uruchomić funkcjonowanie" Zgromadzenia Parlamentarnego Rzeczypospolitej Polskiej i Gruzji.

Polityk podkreślił ponadto, że Gruzja jest strategicznym i jednym z największych przyjaciół Polski. "Nasza przyjaźń trwa, bo bardzo mocno była zaakcentowana równo 100 lat temu, gdy Gruzja i Polska walczyły i wywalczyły swoją niepodległość" - dodał, podkreślając, że oba kraje chcą dalej rozwijać swoją współpracę na różnych obszarach.

Z kolei Kobachidze podkreślał, że zaszczytem jest gościć marszałka polskiego Sejmu. "Ta wizyta jest wyrazem wsparcia Gruzji przez Polskę" - ocenił i podziękował za przyjętą przez Polskę uchwałę.

Przewodniczący parlamentu Gruzji poinformował również, że podczas spotkania z polską delegacją przedstawił reformy, które chce przeprowadzić Gruzja.

Następnie marszałek Sejmu wziął udział w otwarciu Biblioteki Polskiej w siedzibie Biblioteki Narodowej Parlamentu Gruzji.

"Nasze narody, a także państwa były zawsze razem. Od 100 lat łączy nas nie tylko przyjaźń, ale także wspólne poczucie tworzenia historii naszych narodów" - mówił podczas uroczystości Kuchciński.

Jak wskazał, Polskę i Gruzję łączą wartości i cele, takie jak wolność i niepodległość.

Jutro Kuchciński spotka się z katolikosem-patriarchą Eliaszem II, zwierzchnikiem Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego. Weźmie również udział w uroczystości odsłonięcia tablicy Instytutu Polskiego przy Ambasadzie RP w Tbilisi oraz złoży wieniec przed pomnikiem Lecha Kaczyńskiego oraz przed pomnikiem Bohaterów Poległych za Jedność Gruzji.

Tego dnia odwiedzi również linię rozgraniczenia z Osetią Południową, nieuznawaną przez społeczność międzynarodową separatystyczną republiką kontrolowaną przez Rosję.

Marszałkowi Sejmu podczas wizyty w Gruzji towarzyszą parlamentarzyści - członkowie delegacji Sejmu i Senatu do Zgromadzenia Parlamentarnego RP i Gruzji: wicemarszałek Senatu Maria Koc (PiS) oraz posłowie Małgorzata Gosiewska (PiS), Magdalena Kochan (PO) i Bartosz Józwiak (Kukiz'15). Sejm będzie reprezentowała także szefowa kancelarii Agnieszka Kaczmarska.

Kancelaria Sejmu zaznaczyła, że polsko-gruzińskie relacje parlamentarne cechuje duża dynamika. Oprócz spotkań na szczeblu przewodniczących parlamentów wymienić można m.in. wizyty studyjne na poziomie komisji oraz udział posłów i senatorów w misjach obserwacyjnych wyborów w Gruzji z ramienia Zgromadzeń Parlamentarnych Rady Europy i NATO oraz w niezależnych misjach obserwacyjnych Sejmu i Senatu. Polsko-Gruzińska Grupa Parlamentarna działa od 2005 r. i liczy obecnie 46 członków.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Antysemickie napisy na kamienicach w Paryżu

Zdjęcie ilustracyjne / Google

  

Na dwóch kamienicach w XIV dzielnicy Paryża pojawiły się antysemickie napisy - poinformowała agencja AFP, nazajutrz po deklaracjach prezydenta Emmanuela Macrona o determinacji w walce z antysemityzmem.

Napisy "Brudny Żyd" oraz "Precz" i odwróconą swastykę, namalowane na drewnianej bramie budynku przy ulicy d'Alesia na południu stolicy, widział dziennikarz AFP, potwierdzając raport napisany na Twitterze przez znanego politologa Laurenta Bouveta.

Według kierownika pobliskiej piwiarni napisów "nie było tam jeszcze ostatniej nocy". Poinformował on, że policjanci "byli dziś rano" i przesłuchiwali jego oraz mieszkańców budynku.

Rano reporter AFP widział pracownika sąsiedniego sklepu, który zmazywał napisy na murze.

Około 50 m od tego miejsca na fasadzie domu umieszczono napis markerem "Brudny martwy Żyd", zaś w pobliżu na ławce przy przystanku autobusowym pojawił się napis "brudny Żyd" i narysowana odwrócona swastyka.

W środę na steli w "Ogrodzie pamięci" w miejscowości Champagne-au-Mont-d’Or w pobliżu Lyonu pojawiły się namalowane na czerwono antysemickie napisy i trzy swastyki. "Ogród pamięci" - miejsce, gdzie są rozsypane prochy zmarłych - znajduje się obok cmentarza katolickiego i można się do niego dostać zarówno przez cmentarz, jak i zewnętrzną drogą.

W ostatnich tygodniach w Paryżu pojawiło się wiele napisów i haseł antysemickich; szczególne oburzenie wywołało pomazanie swastykami wizerunków Simone Veil, byłej więźniarki Auschwitz, a następnie bardzo popularnej polityk, m.in. przewodniczącej Parlamentu Europejskiego, zmarłej w 2017 roku i pochowanej w Panteonie.

Media obiegło również zdjęcie graffiti o treści „Jude” na witrynie baru szybkiej obsługi sieci Bagelstein. Ukazały się też fotografie uczestników manifestacji „żółtych kamizelek” z napisami, oskarżającymi prezydenta Francji Emmanuela Macrona o to, że jest na usługach Rothschildów i rzekomego żydowskiego lobby.

Według ministra spraw wewnętrznych Francji Christophe'a Castanera w ubiegłym roku liczba incydentów antysemickich w kraju wzrosła o 74 proc.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl