Krzystek zapowiada rozmowy o koalicji. "Bezpartyjni Samorządowcy są istotną siłą"

Piotr Krzystek / / włodi;creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/deed.en

  

Wybrany na czwartą kadencję urzędujący prezydent Szczecina Piotr Krzystek (Bezpartyjni) podziękował za głosy oddane na niego i zapowiedział start rozmów koalicyjnych w szczecińskiej radzie miejskiej i zachodniopomorskim sejmiku.

Na Krzystka w II turze wyborów zagłosowało 78,22 proc. wyborców, co dało mu zwycięstwo nad Bartłomiejem Sochańskim ze Zjednoczonej Prawicy, na którego swój głos oddało 21,78 proc. Frekwencja w Szczecinie wyniosła 43,15 proc.

- Wysoka frekwencja i wyniki są dla nas bardzo satysfakcjonujące

- powiedział Krzystek dziennikarzom.

- Ponad 100 tys. głosów oddanych na moją osobę, to jest naprawdę ogromny kredyt zaufania ze strony tych wszystkich, którzy poszli do wyborów. I bardzo za to dziękuję. Zrobimy wszystko, aby tego zaufania i szansy danej nam na kolejne pięć lat nie zmarnować

- zadeklarował.

Krzystek podziękował także swojemu konkurentowi - Bartłomiejowi Sochańskiemu za spokojną i rzeczową debatę przed drugą turą.

- Będziemy także dyskutować nad programem, z którym PiS i PO, ale także inne komitety szły do wyborów i będziemy się starali jak najwięcej elementów z tych programów włożyć do budżetu Szczecina i realizować, bo takie są jak widać oczekiwania mieszkańców Szczecina

- powiedział prezydent.

Dziennikarze pytali Krzystka, kiedy będą decyzje ws. większości w szczecińskiej radzie miejskiej.

- Mam nadzieję, że będziemy mogli rozmawiać tutaj ze wszystkimi klubami. Te rozmowy pewnie w tym tygodniu się rozpoczną

- odpowiedział Krzystek.

W niedawnych wyborach 13 mandatów w szczecińskiej radzie miasta zdobyła Koalicja Obywatelska, 10 PiS, a 8 Bezpartyjni Piotra Krzystka. Bezpartyjni wprowadzili także swoich radnych do zachodniopomorskiego sejmiku. Koalicja Obywatelska będzie miała w sejmiku 13 radnych, 11 mandatów uzyskało PiS, Bezpartyjni Samorządowcy - 3, PSL - 2, a SLD - 1. Ani w sejmiku, ani w radzie nie ogłoszono jeszcze koalicji.

Krzystek pytany o finał rozmów koalicyjnych w radzie miasta, powiedział:

- Trudno powiedzieć dlatego, że na pewno będziemy rozmawiali również o współpracy w sejmiku, także będziemy rozmawiali o współpracy w trzech sejmikach, bo trzeba pamiętać, że Bezpartyjni Samorządowcy i w województwie lubuskim i dolnośląskim i zachodniopomorskim są istotną siłą, więc na pewno takie dyskusje rozpoczynamy.

Krzystek dopytywany czy sytuacja w dolnośląskim i lubuskim może mieć przełożenie na sytuację na Pomorzu Zachodnim, powiedział, że tak.

- Jesteśmy partnerami w rozmowach, jesteśmy w kontakcie z kolegami samorządowcami tych województw, więc będziemy to na pewno robić w koordynacji, choć nie jesteśmy strukturą formalną, to jednak współpracujemy ze sobą. Taka była umowa, że będziemy próbowali rozmawiać razem w grupie, ponieważ liderzy na ścianie zachodniej Polski, Bezpartyjni Samorządowcy odegrali dość ważną rolę. Mamy wszyscy wyniki powyżej 13 proc, a na Dolnym Śląsku chyba nawet 17 proc. To pokazuje, że tutaj jesteśmy trzecią siłą

- dodał.

Pytany z jaką formacją polityczną już rozmawiał, Krzystek odparł:

- Rozmawiałem z wieloma osobami. Natomiast wszystkie te rozmowy przesunięte zostały przez nas w ogóle jako Bezpartyjnych, mówię tutaj też o kolegach z południa Polski na "od dziś". Od dziś będą takie dyskusje prowadzone.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wenecja czeka na kolejną falę

Zalana Wenecja / twitter.com / @@patrycja_ley

  

W Wenecji, zalanej w wyniku rekordowego przypływu, odezwały się dziś wieczorem syreny alarmowe, ostrzegające przed kolejną wysoką falą. W mieście rozpoczęło się usuwanie szkód szacowanych według burmistrza na setki milionów euro.

Wysoka fala zapowiadana jest na noc ze środy na czwartek. Według prognoz woda ma osiągnąć poziom 125 centymetrów, a więc o ponad pół metra mniej niż dzień wcześniej.

Premier Włoch Giuseppe Conte, który przyjechał do miasta, zapewnił na konferencji prasowej, że rząd jest "obecny" i gotów udzielić pomocy.

Wenecja jest dziedzictwem Włoch i ludzkości, wymagającym rozwiązania serii problemów historycznych

- oświadczył szef rządu.

Conte wyjaśnił, że trwające od lat prace nad ogromnym systemem zapór przeciwpowodziowych Mose są w fazie końcowej.Wykonano już, dodał, 92-93 proc. robót.

Ogromne straty zanotowano w bazylice świętego Marka, do której we wtorek w nocy wdarła się woda popychana przez bardzo silny wiatr. To właśnie ten wiatr - scirocco był przyczyną powodzi, największej w mieście od 1966 roku.

Historyk sztuki Giulia Silvia Ghia, cytowana przez włoską edycję "Huffington Post" wyraziła opinię, że szkody w zalanej bazylice mogą być znacznie większe niż w paryskiej katedrze Notre Dame po pożarze. Jak zaznaczyła, w przypadku świątyni w stolicy Francji, zniszczenia dotyczą tylko struktury zewnętrznej. Tymczasem, jak dodała, w bazylice najbardziej ucierpiał bezcenny wystrój wewnętrzny, reprezentujący tysiącletnią historię zabytku.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl