Krzystek zapowiada rozmowy o koalicji. "Bezpartyjni Samorządowcy są istotną siłą"

Piotr Krzystek / / włodi;creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/deed.en

  

Wybrany na czwartą kadencję urzędujący prezydent Szczecina Piotr Krzystek (Bezpartyjni) podziękował za głosy oddane na niego i zapowiedział start rozmów koalicyjnych w szczecińskiej radzie miejskiej i zachodniopomorskim sejmiku.

Na Krzystka w II turze wyborów zagłosowało 78,22 proc. wyborców, co dało mu zwycięstwo nad Bartłomiejem Sochańskim ze Zjednoczonej Prawicy, na którego swój głos oddało 21,78 proc. Frekwencja w Szczecinie wyniosła 43,15 proc.

- Wysoka frekwencja i wyniki są dla nas bardzo satysfakcjonujące

- powiedział Krzystek dziennikarzom.

- Ponad 100 tys. głosów oddanych na moją osobę, to jest naprawdę ogromny kredyt zaufania ze strony tych wszystkich, którzy poszli do wyborów. I bardzo za to dziękuję. Zrobimy wszystko, aby tego zaufania i szansy danej nam na kolejne pięć lat nie zmarnować

- zadeklarował.

Krzystek podziękował także swojemu konkurentowi - Bartłomiejowi Sochańskiemu za spokojną i rzeczową debatę przed drugą turą.

- Będziemy także dyskutować nad programem, z którym PiS i PO, ale także inne komitety szły do wyborów i będziemy się starali jak najwięcej elementów z tych programów włożyć do budżetu Szczecina i realizować, bo takie są jak widać oczekiwania mieszkańców Szczecina

- powiedział prezydent.

Dziennikarze pytali Krzystka, kiedy będą decyzje ws. większości w szczecińskiej radzie miejskiej.

- Mam nadzieję, że będziemy mogli rozmawiać tutaj ze wszystkimi klubami. Te rozmowy pewnie w tym tygodniu się rozpoczną

- odpowiedział Krzystek.

W niedawnych wyborach 13 mandatów w szczecińskiej radzie miasta zdobyła Koalicja Obywatelska, 10 PiS, a 8 Bezpartyjni Piotra Krzystka. Bezpartyjni wprowadzili także swoich radnych do zachodniopomorskiego sejmiku. Koalicja Obywatelska będzie miała w sejmiku 13 radnych, 11 mandatów uzyskało PiS, Bezpartyjni Samorządowcy - 3, PSL - 2, a SLD - 1. Ani w sejmiku, ani w radzie nie ogłoszono jeszcze koalicji.

Krzystek pytany o finał rozmów koalicyjnych w radzie miasta, powiedział:

- Trudno powiedzieć dlatego, że na pewno będziemy rozmawiali również o współpracy w sejmiku, także będziemy rozmawiali o współpracy w trzech sejmikach, bo trzeba pamiętać, że Bezpartyjni Samorządowcy i w województwie lubuskim i dolnośląskim i zachodniopomorskim są istotną siłą, więc na pewno takie dyskusje rozpoczynamy.

Krzystek dopytywany czy sytuacja w dolnośląskim i lubuskim może mieć przełożenie na sytuację na Pomorzu Zachodnim, powiedział, że tak.

- Jesteśmy partnerami w rozmowach, jesteśmy w kontakcie z kolegami samorządowcami tych województw, więc będziemy to na pewno robić w koordynacji, choć nie jesteśmy strukturą formalną, to jednak współpracujemy ze sobą. Taka była umowa, że będziemy próbowali rozmawiać razem w grupie, ponieważ liderzy na ścianie zachodniej Polski, Bezpartyjni Samorządowcy odegrali dość ważną rolę. Mamy wszyscy wyniki powyżej 13 proc, a na Dolnym Śląsku chyba nawet 17 proc. To pokazuje, że tutaj jesteśmy trzecią siłą

- dodał.

Pytany z jaką formacją polityczną już rozmawiał, Krzystek odparł:

- Rozmawiałem z wieloma osobami. Natomiast wszystkie te rozmowy przesunięte zostały przez nas w ogóle jako Bezpartyjnych, mówię tutaj też o kolegach z południa Polski na "od dziś". Od dziś będą takie dyskusje prowadzone.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Izraelski historyk bierze stronę Polaków. „Stosunek do Polski graniczy z histeryczną obsesją”

zdjęcie ilustracyjne / Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

  

„Izraelczycy domagają się, by Polska przyznała, że kolaborowała z Nazistami podczas mordowania Żydów. To się nigdy nie stanie, ponieważ to nie jest prawda” - pisze dla internetowego wydania "Haaretz" historyk Daniel Blatman. W niezwykle mocnych słowach odniósł się do słów Israela Katza - szefa MSZ Izraela. „Czy naprawdę spodziewał się, że splunie w twarz dumnego narodu, a oni uznają to za słodkie perfumy?” - pyta historyk retorycznie.

Nie milkną echa skandalicznej wypowiedzi p.o. izraelskiego ministra spraw zagranicznych Israela Katza, który w jednym z wywiadów stwierdził, że "Polacy antysemityzm wyssali z mlekiem matki". Na szczęście coraz więcej pojawia się głosów negujących tego typu wypowiedzi. Wśród nich są głosy nawet izraelskiej prasy. Historyk Daniel Blatman napisał na ten temat szeroką opinię dla internetowego wydania "Haaretz".

[polecam:https://niezalezna.pl/259980-mocne-slowa-premiera-morawieckiego-w-izraelskiej-gazecie-o-katzu-to-nic-innego-jak-rasizm]

„O czym myślał nasz sprytny nowy minister spraw zagranicznych? Czy naprawdę spodziewał się, że splunie w twarz dumnego narodu, a oni uznają to za słodkie perfumy?”

- pyta historyk.

„Odpowiedź polskiego premiera Mateusza Morawieckiego pokazuje, że jeśli chodzi o polską narrację w sprawie Holokaustu, to jego kraj nie zamierza odpuszczać cynicznym izraelskim politykom, którzy szukają politycznych punktów kosztem polskiej pamięci narodowej”

- czytamy dalej na haaretz.com

Jak dodaje Blatman izraelscy historycy, „wraz z samozwańczymi ekspertami w dziedzinie historii polskiego Holokaustu, mówią nam w kółko, że polski rząd jest ekstremistycznym nacjonalistycznym rządem, który przepisuje historię i blokuje krytyczne badania nad rolą Polaków w żydowskim ludobójstwie podczas Holokaustu”.

[polecam:https://niezalezna.pl/259633-rzad-netanjahu-i-katz-musza-przeprosic-polske-mocne-slowa-autora-najwiekszego-izraelskiego-dziennika]

„Problem polega na tym, że w Izraelu stosunek do Polski graniczy z histeryczną obsesją. I to w połączeniu z niewiarygodną ignorancją”

- zaznacza autor artykułu.

I dodaje, że w izraelskich szkołach o historii polskich Żydów nie mówi się praktycznie wcale, a już w ogóle o Polskiej historii.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: haaretz.com, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl