Polacy stracili setki milionów zł. Gdzie szukać winnego afery Amber Gold? Co sugeruje Tusk?

Donald Tusk / TVP Info/print screen

  

Amber Gold oszukała niemal 19 tys. klientów, doprowadzając do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości prawie 851 mln zł. Dziś przed komisją śledczą ds., wyjaśnienia tej afery Donald Tusk powiedział, że KNF sobie poradziła. – PiS forsuje kłamliwą tezę, że Polacy nie zostali ostrzeżeni – powiedział Tusk.

Pytany o to, co zrobił jako premier, aby uratować pieniądze osób, które inwestowały w Amber Gold odpowiedział, że Prawo i Sprawiedliwość "forsuje kłamliwą tezę, że Polacy nie zostali ostrzeżeni przed inwestowaniem w Amber Gold".

Instytucja do tego powołana ostrzegła Polaków przed inwestowaniem w Amber Gold. W przepisach państwa wtedy i dzisiaj nie ma miejsca na spontaniczne oświadczenia ministra, premiera, posła, który miałby oceniać, która spółka giełdowa jest warta inwestowania, która instytucja finansowa jest warta inwestowania, a która nie, które banki lub parabanki są warte inwestowania, lokowania swoich oszczędności lub nie - to nie jest zadanie dla polityków, to jest zadanie precyzyjnie opisane w ustawie o Komisji Nadzoru Finansowego

- mówił Tusk.

- KNF to zadanie wykonała tak, jak należało i umieściła Amber Gold na publicznie dostępnej liście ostrzeżeń (...) współczując bardzo tym wszystkim, którzy zainwestowali w Amber Gold, bo to są oczywiście ofiary tego paskudnego procederu, chcę powiedzieć, że ostrzeżenie związane z bardzo dużym ryzykiem było powszechnie i publicznie dostępne - dodał były premier.

Tusk podkreślił dwukrotnie, że ostrzeżenie przez KNF zostało wystosowane i umieszczone na publicznie dostępnej liście ostrzeżeń.Od marca 2016 r. przed Sądem Okręgowym w Gdańsku trwa proces ws. afery Amber Gold, w którym oskarżeni są b. prezes spółki Marcin P. i jego żona Katarzyna P. Według ustaleń, w latach 2009-2012 w ramach tzw. piramidy finansowej Amber Gold oszukała niemal 19 tys. klientów, doprowadzając do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości prawie 851 mln zł.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...


W. Brytania: oto nowy lider Partii Pracy

/ Chris McAndrew / CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0)

  

Keir Starmer, który dotychczas w gabinecie cieni brytyjskiej Partii Pracy był odpowiednikiem ministra ds. brexitu, został nowym liderem tego ugrupowania.

Starmer był uważany za faworyta partyjnych wyborów, w których w decydującej fazie brały udział także posłanki Rebecca Long-Bailey i Lisa Nandy.

Dotychczasowy lider Jeremy Corbyn zapowiedział rezygnację po grudniowych wyborach parlamentarnych, gdy Partia Pracy osiągnęła najgorszy wynik, jeśli chodzi o liczbę miejsc w Izbie Gmin od 1935 roku.

Przedstawienie nowego lidera miało się odbyć na specjalnej konferencji, ale została ona odwołana z powodu epidemii koronawirusa. O wynikach kandydaci, członkowie partii i media zostali poinformowani mailem.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts