Tusk arogancko przed komisją Amber Gold. „Ale ja nie uczestniczę jak sądzę w quizie”

Donald Tusk

  

Rozpoczęło się przesłuchanie Donalda Tuska przed komisją śledczą ds. Amber Gold. I zaczęło się. - Ale nie uczestniczę jak sądzę w quizie i wydaje mi się, że pani poseł ma do dyspozycji pełną dokumentację - odpowiedział na pytania Małgorzaty Wassermann.

Były premier ma być ostatnim świadkiem, którego przesłucha komisja. Początkowo jego przesłuchanie miało się odbyć 2 października. Jednak 3 września przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann (PiS) poinformowała, że zostało ono przesunięte na pierwszy dzień po II turze wyborów samorządowych, czyli na 5 listopada.

Tusk powiedział dziennikarzom przed rozpoczęciem posiedzenia, że nie będzie miał oświadczenia, tylko będzie czekał na pytania komisji śledczej.

Donald Tusk pytany przez szefową komisji Małgorzatę Wassermann, kto zgodnie z przepisami w okresie 2009-2012 nadzorował w Polsce służby specjalne, odpowiedział, że wynika to wprost z przepisów ustawy.
Małgorzata Wassermann

O tym decydują przepisy ustawowe, jest to rola premiera scedowana na koordynatora ds. służb specjalnych, polityczny nadzór nad służbami specjalnymi wypełnia premier

- odparł były premier.

Przewodnicząca dopytała, czy przepisy zezwalają na to, by premier ściągnął z siebie tą odpowiedzialność, jeżeli nie ustanawia ministra koordynatora.
- Nie mam poczucia ściągania z siebie jakiejkolwiek odpowiedzialności – odpowiedział.

Wracam do pytania, czy w ówczesnym czasie, wobec faktu, że nie było ministra koordynatora, pan w pełni nadzorował służby specjalne w Polsce? – zapytała Wassermann.

Stan prawny w tych latach opisują szczegółowo dokumenty i przepisy – odpowiedział.

Przewodnicząca zacytowała artykuł 3 ustęp 2 ustawy o ABW: Szef ABW i szew AW podlegają bezpośrednio prezesowi rady ministrów. Jesteśmy zgodni? - pytała.

Nie mam zamiaru polemizować - mówił Tusk

Kto zgodnie z przepisami w tym okresie bezpośrednio nadzorował komisję nadzoru finansowego.
Proszę posłużyć się zapisami ustawowymi – dodał Tusk.

Czy pan premier wie, kto nadzorował  KNF? – dopytywała Wassermann.

To także jest w dokumentach dostępnych pani poseł – mówił Tusk.

Spokojnie, ja tylko pytam, czy pan wie, co pan nadzorował w ówczesnym okresie, która instytucja była przez pana bezpośrednio nadzorowana – dopytywała.

Wassermann dopytywała również, komu podlega bezpośrednio Urząd Ochrono Konkurencji i Konsumentów.
Tusk znów mówił to samo, że wynika to z przepisów.

Ale nie uczestniczę jak sądzę w quizie i wydaje mi się, że pani poseł ma do dyspozycji pełną dokumentację, w tym ustawy i one precyzyjnie opisują zakres odpowiedzialności poszczególnych organów

– odpowiedział Tusk.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Połamane tabernakulum, kradzież hostii, odwrócony krzyż. Bandyci zdemolowali kościół we Francji!

Zdjęcie ilustracyjne / Tomasz Adamowicz / Gazeta Polska

  

Kościół w niewielkiej miejscowości Tonnay-Charente w departamencie Charente-Maritime w zachodniej Francji został zbezczeszczony – poinformował biskup La Rochelle i Saintes. Połamano tabernakulum, a hostię i monstrancję - skradziono. To dopiero początek zniszczeń, jakich dokonano. Wygląda na to, że zniszczeń w świątyni dokonano celowo.

"Tabernakulum zostało połamane, a hostia oraz monstrancja zostały skradzione"

- poinformował biskup La Rochelle i Saintes, Georges Colomb.

"Posągi zostały rozbite, krzyż Chrystusa został obalony i odwrócony, figura św. Józefa niosącego Dzieciątko Jezus została ścięta. Jest to obrazą dla katolików"

- podkreśla Colomb.

"Kościół w Tonnay-Charente został zbezczeszczony celowo. Nie chodzi o zwykłe włamanie czy kradzież"

– informują lokalni przedstawiciele kościoła katolickiego.

"Do zdarzenia doszło w sobotę około godziny 18.00, na kilka minut przed przybyciem wiernych do kościoła"

- powiedział agencji AFP burmistrz miasta Eric Authiat. Lokalne władze dziś złożyły prośbę do konserwatora zabytków o renowację kościoła.

Kościół do czasu zakończenia śledztwa został zamknięty, a zaplanowane msze i pogrzeby przeniesione do kościołów sąsiedniego miasta Lussant. Dochodzenie w sprawie zbezczeszczania kościoła w Charente-Maritime prowadzi policja w miejscowości Rochefort.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl