Tusk arogancko przed komisją Amber Gold. „Ale ja nie uczestniczę jak sądzę w quizie”

Donald Tusk

  

Rozpoczęło się przesłuchanie Donalda Tuska przed komisją śledczą ds. Amber Gold. I zaczęło się. - Ale nie uczestniczę jak sądzę w quizie i wydaje mi się, że pani poseł ma do dyspozycji pełną dokumentację - odpowiedział na pytania Małgorzaty Wassermann.

Były premier ma być ostatnim świadkiem, którego przesłucha komisja. Początkowo jego przesłuchanie miało się odbyć 2 października. Jednak 3 września przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann (PiS) poinformowała, że zostało ono przesunięte na pierwszy dzień po II turze wyborów samorządowych, czyli na 5 listopada.

Tusk powiedział dziennikarzom przed rozpoczęciem posiedzenia, że nie będzie miał oświadczenia, tylko będzie czekał na pytania komisji śledczej.

Donald Tusk pytany przez szefową komisji Małgorzatę Wassermann, kto zgodnie z przepisami w okresie 2009-2012 nadzorował w Polsce służby specjalne, odpowiedział, że wynika to wprost z przepisów ustawy.
Małgorzata Wassermann

O tym decydują przepisy ustawowe, jest to rola premiera scedowana na koordynatora ds. służb specjalnych, polityczny nadzór nad służbami specjalnymi wypełnia premier

- odparł były premier.

Przewodnicząca dopytała, czy przepisy zezwalają na to, by premier ściągnął z siebie tą odpowiedzialność, jeżeli nie ustanawia ministra koordynatora.
- Nie mam poczucia ściągania z siebie jakiejkolwiek odpowiedzialności – odpowiedział.

Wracam do pytania, czy w ówczesnym czasie, wobec faktu, że nie było ministra koordynatora, pan w pełni nadzorował służby specjalne w Polsce? – zapytała Wassermann.

Stan prawny w tych latach opisują szczegółowo dokumenty i przepisy – odpowiedział.

Przewodnicząca zacytowała artykuł 3 ustęp 2 ustawy o ABW: Szef ABW i szew AW podlegają bezpośrednio prezesowi rady ministrów. Jesteśmy zgodni? - pytała.

Nie mam zamiaru polemizować - mówił Tusk

Kto zgodnie z przepisami w tym okresie bezpośrednio nadzorował komisję nadzoru finansowego.
Proszę posłużyć się zapisami ustawowymi – dodał Tusk.

Czy pan premier wie, kto nadzorował  KNF? – dopytywała Wassermann.

To także jest w dokumentach dostępnych pani poseł – mówił Tusk.

Spokojnie, ja tylko pytam, czy pan wie, co pan nadzorował w ówczesnym okresie, która instytucja była przez pana bezpośrednio nadzorowana – dopytywała.

Wassermann dopytywała również, komu podlega bezpośrednio Urząd Ochrono Konkurencji i Konsumentów.
Tusk znów mówił to samo, że wynika to z przepisów.

Ale nie uczestniczę jak sądzę w quizie i wydaje mi się, że pani poseł ma do dyspozycji pełną dokumentację, w tym ustawy i one precyzyjnie opisują zakres odpowiedzialności poszczególnych organów

– odpowiedział Tusk.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Premier Słowacji: Nigdy nie zgodzę się na zmuszanie do przyjmowania imigrantów

Zdjęcie ilustracyjne / By Irish Defence Forces - https://www.flickr.com/photos/dfmagazine/18898637736/, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=41045858

  

Premier Słowacji Peter Pellegrini zapowiedział dzisiaj, że na spotkaniach Rady Europejskiej nigdy nie zgodzi się z propozycją, która w jakimkolwiek stopniu zmuszałaby jego kraj do przyjmowania migrantów. Odrzucił również system automatycznej redystrybucji.

Urząd premiera poinformował, że takie same stanowisko mają prezentować wszyscy członkowie gabinetu podczas unijnych spotkań.

Premier uznał też, że oświadczenia dotyczące karania państw niechcących przyjmować migrantów są nie na miejscu w czasie, gdy poszukiwane jest rozwiązanie opierające się na zasadzie konsensusu.

Takie rozwiązanie, napisała agencja TASR, powinno być zrównoważone, systemowe i powinno dotyczyć przyczyn i źródeł migracji, a nie konsekwencji.

Prezydent Francji Emmanuel Macron podczas spotkania w środę w Rzymie z premierem Włoch Giuseppe Contem poparł wprowadzenie automatycznego europejskiego mechanizmu przyjmowania imigrantów, ich redystrybucji oraz skutecznego odsyłania, aby Włochy czy Malta nie ponosiły pełnej odpowiedzialności za osoby przybywające do Europy przez Morze Śródziemne. Na spotkaniu poruszono także kwestię kar finansowych dla tych krajów, które odmawiają udziału we wspólnej polityce migracyjnej.

Także słowackie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w sobotę oświadczyło, że Słowacja jest przeciwna jakiemukolwiek systemowi rozdziału migrantów.

„Taki system w przeszłości okazał się niefunkcjonalny, co więcej, zachęcałby migrantów do podjęcia ryzykownej drogi do Europy przez Morze Śródziemne, i tym samym oznaczałby wsparcie siatek przemytniczych, które na tym zarabiają”

– skomentował informacje z Rzymu szef departamentu prasy MSZ Juraj Tomaga.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl