„Dlaczego Cichocki wprowadził w błąd Polaków?” – pyta komisja. Tusk powołuje się na... „nieścisłość”

/ Zrzut ekranu z TVP Info

  

– Z dokumentów wynika, że ABW prowadziła już czynności w 2011 r. mówiące o tym, że może chodzić o zalegalizowania środków z nieznanych źródeł OLT Express i Amber Gold. Dlaczego Cichocki wprowadził w błąd Polaków? – pytał Donalda Tuska Jarosław Krajewski.

Tuż po godzinie 10:00 rozpoczęło się przesłuchanie Donalda Tuska przed sejmową komisją śledczą ds. Amber Gold.

Wiedza, którą dziś dysponuję jest syntezą tego, co pamiętam z tamtych czasów, ale też cząstkowej obserwacji np. prac komisji. Poleganie na pamięci sprzed 6 lat może być nieprecyzyjne i niedokładne. Zdaje sobie sprawę z tego, co wynika ze składania fałszywych zeznań. Długość moich odpowiedzi będzie zależała od moich umiejętności intelektualnych, czasem będą to krótkie odpowiedzi – oświadczył Tusk.

Jarosław Krajewski (PiS), wiceszef komisji przypomniał o tym, co w Sejmie mówił Cichocki 30.08.2012 r. o czynnościach, jakie ABW prowadziła od marca 2012 r. 


Z dokumentów wynika, że ABW prowadziła już czynności w 2011 r. mówiące o tym, że może chodzić o zalegalizowania środków z nieznanych źródeł OLT Express i Amber Gold. Dlaczego Cichocki wprowadził w błąd Polaków? – pytał Krajewski pokazując na dokumenty.

Wydaje mi się, że jest pan nieprecyzyjny w swoim pytaniu. Jeśli dobrze zrozumiałem to Cichocki mówił o OLT. Jest to w najlepszym wypadku nieścisłość. (...) Tak jak wtedy, tak i dzisiaj nie mam wglądu do tajnych dokumentów jakichkolwiek służb. Nie będę komentował publicznie operacji ABW. Nie posiadałem żadnej wiedzy o czynnościach operacyjnych ABW – odpowiedział Tusk.

Na pytanie Małgorzaty Wassermann o to, kiedy i jaka służba przekazała mu informacje o Amber Gold i OLT, Tusk odpowiedział:

Poprzez ministra Cichockiego i Arabskiego – koniec maja początek czerwca 2012 r., kiedy zapoznano mnie z notatką ABW. Poinformował mnie tylko, że wpłynęła taka notatka, że jest podejrzenie piramidy finansowej, z notatki wynikało, że nie jest potrzebna natychmiastowa reakcja premiera.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Timmermans o współpracy z Wojciechowskim. Jak zareagował na kandydata z Polski?

/ By Michael Thaidigsmann - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=76392264; Telewizja Republika

  

Frans Timmermans został kandydatem na stanowisko wiceszefa Komisji Europejskiej ds. zielonego ładu. Oznacza to, że nie będzie już zajmował się praworządnością, ale przy sprawowaniu swojej nowej funkcji będzie musiał współpracować z komisarzem ds. rolnictwa, na którego kandydatem jest Janusz Wojciechowski. Timmermans zabrał głos, jak widzi ewentualną współpracę.

Holender, który w nowej Komisji Europejskiej ma nadzorować m.in. rolnictwo, był pytany, czy problematyczny jest dla niego fakt, że wobec Wojciechowskiego postępowanie prowadzi Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF).

[polecam:https://niezalezna.pl/287456-timmermans-bedzie-musial-wspolpracowac-z-wojciechowskim-znamy-sklad-nowej-ke]

Odpowiedział, że nie widzi żadnego problemu w tym, by współpracować z Wojciechowskim. Wskazał, że stanowisko komisarza ds. rolnictwa będzie istotne w kontekście zmian klimatycznych.

"Jeśli chcemy dokonać zmian w Europie we właściwym kierunku, musimy zmienić wspólną politykę rolną" 

- powiedział.

Wyjaśnił, że chodzi o stworzenie "zrównoważonego" rolnictwa, które będzie funkcjonowało w poszanowaniu bioróżnorodności i będzie jak najlepiej wykorzystywało surowce naturalne.

"Nie widzę żadnych przeszkód, by z nim (Wojciechowskim) współpracować, gdy zostanie zaakceptowany przez Parlament Europejski"

- podsumował Timmermans.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl