O co będą pytać dziś Donalda Tuska? Członek komisji uchylił rąbka tajemnicy

Amber Gold / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Dziś Donald Tusk ma o godzinie 10 stanąć przed komisją śledczą ds. Amber Gold. O co będą pytać szefa Rady Europejskiej? - M.in. o słynną "lipę", o której mówił jego syn oraz o kwestie jego nadzoru nad służbami specjalnymi - zapowiedział dziś poseł z sejmowej komisji śledczej Wojciech Zubowski (PiS).

O godz. 10 rozpocznie się posiedzenie komisji śledczej ds. Amber Gold, która ma przesłuchać byłego premiera Donalda Tuska. Ma być on ostatnim świadkiem, którego przesłucha komisja.

Zubowski podkreślił dziś w TV Republika, że zeznania b. premiera Tuska będą jednymi z najważniejszych przesłuchań.

Donald Tusk był premierem wtedy kiedy Marcin P. rozkręcał działalność, kiedy spółka (Amber Gold) przeżywała rozkwit i w końcu upadek. Tusk, jak by to powiedziała młodsza osoba, jest to +final boss+, którego będziemy przesłuchiwać

- podkreślił poseł PiS.

Na pytanie, o co sejmowa komisja będzie pytać byłego premiera odpowiedział:

jedno o z oczywistych pytań, o które będziemy pytać to kwestia dotycząca chociażby tej słynnej +lipy+, o której mówił jego syn Michał Tusk. Będziemy pytać o kwestie dotyczące nadzoru nad służbami specjalnymi, nad tymi możliwościami, które miał i mógł wykorzystać jako premier - a być może nie wykorzystał - w celu by spółka Amber Gold i pan Marcin P. nie mogli tak długo prowadzić swojej przestępczej działalności.

Michał Tusk zeznając przed komisją śledczą mówił, że był świadom "atmosfery podejrzliwości wokół Amber Gold".

Podejrzewam, że dokładnie tych samych argumentów użył mój ojciec. Razem wiedzieliśmy, że to jest, mówiąc tak kolokwialnie, lipa (...). Czyli, że są pewne podejrzenia wokół Marcina P., że KNF wydała swoje ostrzeżenie wcześniej dotyczące produktów finansowych Amber Gold

- powiedział M.Tusk przed komisją śledczą.

Zubowski poinformował też, że do komisji śledczej wpłynęły ostatnio nowe dokumenty w sprawie.

- Jeżeli będziemy mieli zgodę na to, jeżeli będą zdjęte z nich klauzule tajności, będziemy starali się przedstawić je na dzisiejszym przesłuchaniu - dodał poseł.

Pytany, czy poszkodowani w aferze Amber Gold odzyskają swoje pieniądze Zubowski powiedział, że w jakiejś części są na to szanse.

Pytanie natomiast jakie uda się kwoty zebrać syndykowi; na chwilę obecną było to ok 10 proc. z 830 mln zł

- zaznaczył.

Spółka Amber Gold powstała na początku 2009 r. i miała inwestować w złoto i inne kruszce. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji. W połowie 2011 r. spółka przejęła większościowe udziały w liniach lotniczych Jet Air, następnie w niemieckich OLT Germany, a pod koniec 2011 r. w liniach Yes Airways. Powstała wtedy marka OLT Express. Linie OLT Express upadłość ogłosiły pod koniec lipca 2012 r. Z kolei Amber Gold ogłosiła likwidację 13 sierpnia 2012 r., a tysiącom klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy i odsetek od nich.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Połamane tabernakulum, kradzież hostii, odwrócony krzyż. Bandyci zdemolowali kościół we Francji!

Zdjęcie ilustracyjne / Tomasz Adamowicz / Gazeta Polska

  

Kościół w niewielkiej miejscowości Tonnay-Charente w departamencie Charente-Maritime w zachodniej Francji został zbezczeszczony – poinformował biskup La Rochelle i Saintes. Połamano tabernakulum, a hostię i monstrancję - skradziono. To dopiero początek zniszczeń, jakich dokonano. Wygląda na to, że zniszczeń w świątyni dokonano celowo.

"Tabernakulum zostało połamane, a hostia oraz monstrancja zostały skradzione"

- poinformował biskup La Rochelle i Saintes, Georges Colomb.

"Posągi zostały rozbite, krzyż Chrystusa został obalony i odwrócony, figura św. Józefa niosącego Dzieciątko Jezus została ścięta. Jest to obrazą dla katolików"

- podkreśla Colomb.

"Kościół w Tonnay-Charente został zbezczeszczony celowo. Nie chodzi o zwykłe włamanie czy kradzież"

– informują lokalni przedstawiciele kościoła katolickiego.

"Do zdarzenia doszło w sobotę około godziny 18.00, na kilka minut przed przybyciem wiernych do kościoła"

- powiedział agencji AFP burmistrz miasta Eric Authiat. Lokalne władze dziś złożyły prośbę do konserwatora zabytków o renowację kościoła.

Kościół do czasu zakończenia śledztwa został zamknięty, a zaplanowane msze i pogrzeby przeniesione do kościołów sąsiedniego miasta Lussant. Dochodzenie w sprawie zbezczeszczania kościoła w Charente-Maritime prowadzi policja w miejscowości Rochefort.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl