Konin: naruszono ciszę wyborczą

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/OpenClipart-Vectors

  

Niedzielne głosowanie w II turze wyborów samorządowych w Wielkopolsce przebiega spokojnie, jedynie w Koninie odnotowana dwa przypadki zniszczenia plakatów wyborczych – poinformował rzecznik wielkopolskiej policji mł. insp. Andrzej Borowiak.

W niedzielę na terenie Wielkopolski ponowne głosowanie w wyborach na prezydentów, burmistrzów i wójtów odbywa się w 42 gminach i miastach. Prezydentów swoich miast wybierają mieszkańcy Konina i Kalisza.

Jak poinformował rzecznik wielkopolskiej policji mł. insp. Andrzej Borowiak, głosowanie na terenie Wielkopolski przebiega spokojnie.

- Nie odnotowaliśmy żadnych poważniejszych incydentów naruszenia, czy łamania ciszy wyborczej. Jedynie w Konie zgłoszono dwa przypadki uszkodzenia plakatów wyborczych kandydatów startujących w wyborach – powiedział Borowiak.

Głosowanie w II turze wyborów samorządowych rozpoczęło się w niedzielę o godz. 7 rano. Lokale wyborcze będą czynne do godz. 21. - do tego czasu trwa cisza wyborcza. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Fala strajków we Francji zbiera żniwo. Eskalacja agresji, pobicia i niszczenie budynków

Ulubiona restauracja E. Macrona "La Rotonde" po wizycie jego przeciwników / twitter.com / @franceinfo

  

Strajki we Francji przeciwko reformie emerytalnej doprowadziły do nowych aktów przemocy. W poniedziałek w ramach trwającego protestu uczniowie i nauczyciele bojkotują cząstkowy egzamin maturalny w niektórych regionach kraju.

„Bojkot dotyczy około 10 proc. liceów” – poinformowała w telewizji BFMTV sekretarz związku nauczycieli SE-Unsa, Claire Krepper.  „Egzamin ma być w pełni zdigitalizowany. Nie jesteśmy do niego przygotowani ani my, ani uczniowie. Nie było czasu na konsultacje” – uważa cytowana przez BFMTV Sophie Santraud, nauczycielka i związkowiec z liceum Villers-Cotterets w podparyskim Aisne, w którym testy przełożono na inny termin.

Kolejną przyczyną sporu między nauczycielami a ministerstwem edukacji jest wynagrodzenie nauczycieli za sprawdzanie egzaminów. „Zaproponowano nauczycielom jałmużnę bez konsultacji ze związkami zawodowymi” - komentuje dla BFMTV związkowiec Jean-Remi Girard.

Poniedziałkowy egzamin z geografii, historii, dwóch języków obcych oraz matematyki będzie stanowić cząstkową ocenę matur; są to tzw. testy ciągłej oceny, zwane również E3C, wprowadzone w ramach reformy przez ministra edukacji Jean-Michela Blanquera. Kolejna sesja egzaminacyjna z tych samych przedmiotów odbędzie się między kwietniem a połową czerwca. Dwanaście organizacji związkowych sektora oświaty wzywa ministra edukacji do zrezygnowania z testów.

Protest przeciwko reformie emerytalnej przybiera również takie formy, nad którymi nie mają kontroli centrale związkowe. W piątek do pomieszczeń związku zawodowego CFDT wtargnęli przeciwnicy reformy, niszcząc jej siedzibę. Grupa lewicowych aktywistów wtargnęła również do paryskiego teatru „Bouffes du Nord”, gdzie przebywał prezydent Emmanuel Macron wraz z żoną (na zdjęciu poniżej ulica przed teatrem tuż po wydarzeniu)

 

Para prezydencka ze względów bezpieczeństwa musiała opuścić przedstawienie. W sobotę podpalono słynną paryską restaurację „La Rotonde”, której Macron jest częstym gościem. W ostatnim czasie celem ataków są siedziby posłów rządzącej partii prezydenckiej – La Republique en Marche (LREM).

 

 

Protestujący w weekend ruch „żółtych kamizelek” podpalił konstrukcje budowlane przy paryskim dworcu Gare de Lyon. Wciąż strajkuje paryska Opera Garnier. W sobotę przed jej budynkiem pracownicy zorganizowali protest w formie koncertu.

Przeciwnicy reformy zaczęli stosować inne środki działania (…). Widzimy pojawienie się bardziej spontanicznych, dynamicznych, mniej kontrolowanych form protestu

- uważa historyk ruchów społecznych Stephane Sirot cytowany przez dziennik „Le Figaro”. Sirot ostrzega, że sytuacja może wymknąć się spod kontroli władz oraz samych związków zawodowych.

 

 

 

Wygląda na to, że strajk kończą francuscy transportowcy. W poniedziałek i w weekend zdecydowanie poprawiła się sytuacja w transporcie publicznym. Związki zawodowe państwowych spółek przewozowych SNCF oraz RATP w około 90 proc. przywróciły połączenia pociągów. Paryskie metro zaczęło już kursować niemal zgodnie z rozkładem.

Minister gospodarki Bruno Le Maire podkreśla, że trwający od 5 grudnia strajk wpłynie negatywnie na sektor turystyczny we Francji, która według słów Le Maire’a jest „jednym z najatrakcyjniejszych (dla turystów) krajów UE”. Minister ocenia, że koszt strajku przeciwko reformie emerytalnej nie powinien przekraczać 0,1 punktu procentowego PKB w ciągu kwartału.


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP, twitter.com

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts