Są powody do zadowolenia. Mamy najtańszą benzynę w całej UE, a ceny będą jeszcze spadać!

Jak informuje główny analityk Cinkciarz.pl Marcin Lipka, polscy kierowcy, narzekając na wysokie ceny paliw, widocznie nie zdają sobie sprawy, że benzyna w naszym kraju jest najtańsza w całej Unii Europejskiej. "Na dodatek perspektywy na rok 2019 wyglądają dziś mniej pesymistycznie niż jeszcze kilka tygodni temu" - dodaje.

Skitterphoto

Czy polscy kierowcy, narzekając na wysokie ceny paliw, zdają sobie sprawę, że benzyna w naszym kraju jest najtańsza w całej Unii Europejskiej? Na dodatek perspektywy na rok 2019 wyglądają dziś mniej pesymistycznie niż jeszcze kilka tygodni temu

- pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.

Analiza wskazuje jasno: "według danych Komisji Europejskiej benzyna bezołowiowa kosztowała w Polsce pod koniec października 5,08 zł za litr, czyli 1,18 euro, co jest zdecydowanie poniżej średniej w Unii kształtującej się na poziomie 1,48 euro czy wartości obserwowanych we Włoszech (1,66 euro/litr)".

Jak podkreśla Marcin Lipka, choć różnice pomiędzy cenami detalicznymi benzyny w Unii są znaczne, to w większości przypadków zależą one głównie od podatków nałożonych przez państwo. "Ceny paliw bez VAT-u, akcyzy, opłaty paliwowej czy innych krajowych danin są podobne w całej Wspólnocie", zaś "obecnie średnia cena litra benzyny w detalu po wyłączeniu wszystkich obowiązkowych podatków to ok. 0,61 centów w Unii".

Taniej jest w Polsce, ale ta różnica, mimo że niemal największa w historii, nie przekracza czterech eurocentów za litr na korzyść tankujących nad Wisłą

- dodaje.

Jak podkreśla, jest duża szansa na ceny poniżej 5 zł za litr, choć "najbliższe tygodnie nadal będą trudne dla kierowców". Detaliści bowiem "będą odrabiać stracone w ostatnich miesiącach marże, a to oznacza, że mimo spadku cen ropy naftowej i paliw benzyna bezołowiowa utrzyma się lekko powyżej granicy 5,00 zł za litr".

Na przełomie roku 2018 i 2019 sytuacja jednak powinna się nieco poprawić. Wszystko wskazuje na to, że podaż ropy zaspokaja popyt, a w takim scenariuszu powinniśmy zobaczyć ropę Brent poniżej 70 dolarów za baryłkę. W rezultacie rośnie szansa, że zarówno ON, jak i benzyna bezołowiowa spadną poniżej granicy 5,00 zł/litr.

 – napisał w serwisie Forsal.pl. Marcin Lipka.

 

Źródło: niezalezna.pl, forsal.pl, cinkciarz.pl

#benzyna #olej napędowy #UE #Polska

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo