Amerykański żołnierz zginął w Afganistanie

Zdjęcie ilustracyjne / U.S. Air Force photo/Staff Sgt. Bennie J. Davis III

  

Jeden amerykański żołnierz zginął, a drugi został ranny dziś w Kabulu na skutek ataku przeprowadzonego najprawdopodobniej przez członka afgańskich sił zbrojnych - poinformowało dowództwo misji NATO w Afganistanie.

W komunikacie przekazano również, że według pierwszych ustaleń napastnik został natychmiast zabity przez innych afgańskich żołnierzy. Na razie żadna organizacja nie przyznała się do tego incydentu.

To kolejny z serii ataków przeprowadzonych przez członków sił afgańskich na żołnierzy USA lub innych krajów wchodzących w skład międzynarodowych sił w Afganistanie.

W październiku ochroniarz otworzył ogień do grupy przedstawicieli amerykańskich i afgańskich władz w położonej na południu kraju prowincji Kandahar. Amerykański generał Scott Miller uszedł z życiem i bez uszczerbku na zdrowiu, jednak w ataku, do którego później przyznali się talibowie, zginął szef lokalnych struktur policji.

W sierpniu w ataku przeprowadzonym przez zamachowca samobójcę na wschodzie Afganistanu zginęło trzech żołnierzy NATO z Czech. Odpowiedzialność i tym razem wzięli na siebie talibowie.

Szef Pentagonu James Mattis zapowiedział ostatnio wzmocnienie szkoleń afgańskich żołnierzy w celu zapobieżenia kolejnym takim incydentom.

Operacje bojowe amerykańskich sił przeciwko talibom w Afganistanie zakończyły się w 2014 roku; w kraju pozostało jednak ponad 8 tys. żołnierzy sił specjalnych USA w celu szkolenia i wspierania sił afgańskich. W zeszłym roku prezydent USA Donald Trump zasugerował, że z powodu obaw, że talibowie ponownie rosną w siłę, może rozmieścić siły amerykańskie w Afganistanie na czas nieokreślony.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Złote myśli Gersdorf: „Władza robi wszystko żeby zohydzić sędziów”. Ona tak serio?

Małgorzata Gersdorf / Maciej Luczniewski/Gazeta Polska

  

Małgorzata Gersdorf pojawiła się na antenie TVN24 i w zasadzie już na „dzień dobry” zażądała dymisji ministra Zbigniewa Ziobro. I prezes Sądu Najwyższego odnosząc się do doniesień portalu Onet.pl przekonywała, że jest to przejaw „walki urzędników Ministerstwa Sprawiedliwości z sędziami”. Podobnych „złotych myśli” w całym programie było jednak znacznie więcej.

Nie jest to walka sędziów z sędziami, tylko to jest walka urzędników Ministerstwa Sprawiedliwości z wybranymi sędziami, którzy wypowiadają się nie po myśli władzy
- oznajmiła Gersdorf.

Następnie Małgorzata Gersdort przekonywała, że osoby, które brały udział w procederze hejtowania sędziów były awansowane przez wiceministra Łukasza Piebiaka.

Patrzę na to jak na jakąś ośmiornicę, która zaczyna zataczać coraz większe kręgi w wymiarze sprawiedliwość. Władza robi wszystko żeby zohydzić sędziów. To jest działanie przeciwko państwu, ponieważ zniszczenie sądów to jest zniszczenie państwa.
- oświadczyła Gersdorf.

To z kolei doprowadziło I prezes Sądu Najwyższego do jednego wniosku, który na antenie TVN24 powtarzała kilkakrotnie – żądanie dymisji ministra Ziobro.

Za dużo osób powiązanych z resortem sprawiedliwości jest wymienianych jako sprawcy i organizatorzy tych hejtów. Moim zdaniem minister Ziobro powinien podać się do dymisji nie tylko z tego powodu. Także ze względu na to, że w więzieniach doszło do samobójstw. Osadzeni nie zostali dopilnowani.
- stwierdziła Gersdorf.

Prezes Gersdorf wyraziła przy tym wątpliwość, że sprawa prób dyskredytacji sędziów zostanie szybko wyjaśniona.

Trudno wierzyć, że zostanie to szybko wyjaśnione, ponieważ pan minister Ziobro jest jednocześnie prokuratorem generalnym i ma bardzo duży wpływ na prokuraturę.
- zaznaczyła.

I znów wrócił wątek szefa resortu sprawiedliwości:

Ja gdybym była na miejscu ministra Ziobry, na pewno podałabym się do dymisji.
- zapewniała Gersdorf.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP, TVN24

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl