Jubileusz ordynariusza bydgoskiego

Bp Jan Tyrawa / By Krzysztof Mizera - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10119783

  

Życzymy, by pukanie krzyżem do ludzkich serc otwierało serca na Pana Boga, a dla ciebie było źródłem niegasnącej radości - powiedział dziś prymas abp Wojciech Polak do ordynariusza bydgoskiego bp. Jana Tyrawy, obchodzącego 70. urodziny i 30-lecie święceń biskupich.

Jubileuszowa msza odbyła się w katedrze św. Marcina i św. Mikołaja w Bydgoszczy. Wraz z bp. Tyrawą odprawili ją prymas, metropolita gnieźnieński abp Polak i były metropolita gnieźnieński, prymas senior abp Henryk Muszyński.

Prymas Polak w życzeniach nawiązał do hasła bp. Tyrawy "Crux ave specs unica" (Witaj krzyżu, jedyna nadziejo).

- Kojarzy mi się z tymi słowami obraz liturgii Niedzieli Palmowej, kiedy ksiądz w nocy na czele procesji podchodzi do zamkniętych drzwi kościoła i krzyżem uderza w te drzwi, a one się otwierają. Można patrzeć na to z dwóch stron. Oto drzwi do Boga zamknięte ludzkim grzechem, krzyż nam otwiera. To co wpisuje się w twoją posługę pasterza, który jedna z Bogiem, który otwiera swoją posługą, słowem, sakramentami, miłością pasterską zamknięte drzwi do Boga. A można też patrzeć na to z wnętrza kościoła, będąc w środku, widzieć jak to na dworze przestrzeń otwiera się na świat

- mówił abp Polak.

- Pasterz dobry puka z zewnątrz do ludzkich serc krzyżem. Życzymy, by to pukanie otwierało ludzie serca na Pana Boga, a dla ciebie, drogi bracie zawsze było źródłem niegasnącej radości

- dodał.

Kanclerz kurii diecezji bydgoskiej ks. Grzegorz Nowak w homilii podkreślił, że jubileusz bp. Tyrawy obchodzony jest wyjątkowych okolicznościach - krótko po 40. rocznicy wyboru papieża Jana Pawła II i w przededniu 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Zwrócił uwagę, że to Jan Paweł II powołał ks. Tyrawę na biskupa pomocniczego w archidiecezji wrocławskiej i mianował go na pierwszego ordynariusza diecezji bydgoskiej.

W czasie mszy bp Tyrawa wspominał metropolitę wrocławskiego kard. Bolesława Kominka, od którego otrzymał święcenia kapłańskie i późniejszego metropolitę wrocławskiego, obecnie abp. seniora Henryka Gulbinowicza, któremu - jak powiedział - "właściwie zawdzięcza wszystko, to co dzisiaj jest". Podkreślił również, że to abp. Muszyński w Bydgoszczy wprowadzał go w arkana samodzielnego biskupa.

Jan Tyrawa urodził się 4 listopada 1948 r. w Boguszowie-Gorcach na Dolnym Śląsku. Święcenia kapłańskie przyjął 26 maja 1973 r. we Wrocławiu. Jan Paweł II mianował go 24 września 1988 r. biskupem pomocniczym archidiecezji włocławskiej, a konsekrowany został 5 listopada 1988 r. Ten sam papież mianował go 24 lutego 2004 r. ordynariuszem diecezji bydgoskiej; ingres odbył się 28 marca 2004 r.

Bp Tyrawa jest doktorem teologii. W Konferencji Episkopatu Polski zasiada w Radzie ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego oraz w Radzie ds. Społecznych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

25-latek na elektrycznej hulajnodze śmiertelnie potrącony w centrum Bordeaux

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/CC0/KristofTopolewski

  

Jadący na hulajnodze elektrycznej w centrum Bordeaux 25-letni mężczyzna zginął, a 18-letnia pasażerka została ciężko ranna, gdy zostali w niedzielę ok. godz. 3. potrąceni przez samochód. Kierowca auta uciekł z miejsca wypadku - podała policja.

Według obecnych ma miejscu wypadku strażaków, mężczyzna zginął na miejscu, a 18-latka została w ciężkim stanie przewieziona do szpitala uniwersyteckiego w mieście.

W ostatnich miesiącach we Francji doszło do wielu wypadków z udziałem elektrycznych hulajnóg.

We wrześniu młody człowiek zginął w zderzeniu samochodem na drodze w pobliżu Bethune, do podobnego wypadku doszło w centrum Reims, gdzie zginęła kobieta.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl