Jubileuszowa msza odbyła się w katedrze św. Marcina i św. Mikołaja w Bydgoszczy. Wraz z bp. Tyrawą odprawili ją prymas, metropolita gnieźnieński abp Polak i były metropolita gnieźnieński, prymas senior abp Henryk Muszyński.

Prymas Polak w życzeniach nawiązał do hasła bp. Tyrawy "Crux ave specs unica" (Witaj krzyżu, jedyna nadziejo).

- Kojarzy mi się z tymi słowami obraz liturgii Niedzieli Palmowej, kiedy ksiądz w nocy na czele procesji podchodzi do zamkniętych drzwi kościoła i krzyżem uderza w te drzwi, a one się otwierają. Można patrzeć na to z dwóch stron. Oto drzwi do Boga zamknięte ludzkim grzechem, krzyż nam otwiera. To co wpisuje się w twoją posługę pasterza, który jedna z Bogiem, który otwiera swoją posługą, słowem, sakramentami, miłością pasterską zamknięte drzwi do Boga. A można też patrzeć na to z wnętrza kościoła, będąc w środku, widzieć jak to na dworze przestrzeń otwiera się na świat

- mówił abp Polak.

- Pasterz dobry puka z zewnątrz do ludzkich serc krzyżem. Życzymy, by to pukanie otwierało ludzie serca na Pana Boga, a dla ciebie, drogi bracie zawsze było źródłem niegasnącej radości

- dodał.

Kanclerz kurii diecezji bydgoskiej ks. Grzegorz Nowak w homilii podkreślił, że jubileusz bp. Tyrawy obchodzony jest wyjątkowych okolicznościach - krótko po 40. rocznicy wyboru papieża Jana Pawła II i w przededniu 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Zwrócił uwagę, że to Jan Paweł II powołał ks. Tyrawę na biskupa pomocniczego w archidiecezji wrocławskiej i mianował go na pierwszego ordynariusza diecezji bydgoskiej.

W czasie mszy bp Tyrawa wspominał metropolitę wrocławskiego kard. Bolesława Kominka, od którego otrzymał święcenia kapłańskie i późniejszego metropolitę wrocławskiego, obecnie abp. seniora Henryka Gulbinowicza, któremu - jak powiedział - "właściwie zawdzięcza wszystko, to co dzisiaj jest". Podkreślił również, że to abp. Muszyński w Bydgoszczy wprowadzał go w arkana samodzielnego biskupa.

Jan Tyrawa urodził się 4 listopada 1948 r. w Boguszowie-Gorcach na Dolnym Śląsku. Święcenia kapłańskie przyjął 26 maja 1973 r. we Wrocławiu. Jan Paweł II mianował go 24 września 1988 r. biskupem pomocniczym archidiecezji włocławskiej, a konsekrowany został 5 listopada 1988 r. Ten sam papież mianował go 24 lutego 2004 r. ordynariuszem diecezji bydgoskiej; ingres odbył się 28 marca 2004 r.

Bp Tyrawa jest doktorem teologii. W Konferencji Episkopatu Polski zasiada w Radzie ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego oraz w Radzie ds. Społecznych.