Wkrótce premiera spektaklu "Anty-Gone Tryptyk"

zdjęcie ilustracyjne / / pixabay.com; geralt

  

We wrocławskim Teatrze Pieśń Kozła kończą się próby do spektaklu "Anty-Gone Tryptyk". "To przedstawienie hybrydowe. Łączymy na scenie różne światy artystyczne, ponieważ zależy nam na tym, by pokazać Sofoklesa w pełnej skali i intensywności emocji" - podkreślił reżyser Grzegorz Bral.

Najnowszy spektakl Teatru Pieśń Kozła to tryptyk, ale, jak podkreślają twórcy, każda z jego części może stanowić odrębne przedstawienie. Pierwsza część - "Siedem bram Teb" - to opis świata widzianego oczami Kreona. Druga ukazuje świat z perspektywy Antygony. Pierwszy ze światów jest brutalny, drugi zaś subtelny. Ostatnia, zatytułowana "Ekstaza", ukazuje zderzenie tych dwóch rzeczywistości.

Reżyser spektaklu i dyrektor Teatru Pieśń Kozła Grzegorz Bral podkreślił, że "Anty-Gone Tryptyk" to "przedstawienie hybrydowe".

"Łączymy na scenie różne światy artystyczne, ponieważ zależy nam na tym, by pokazać Sofoklesa w pełnej skali i intensywności emocji, uniwersalnych ludzkich doświadczeń i dążeń" - powiedział.

Dodał, że sięganie do źródeł antycznej tragedii zawsze było jednym z najważniejszych tropów w działalności artystycznej Teatru Pieśń Kozła. "Z myślą o wystawieniu +Antygony+ noszę się od 20 lat. Teraz wreszcie mamy okazję, by to zrobić, wykorzystując zasobny arsenał środków ekspresji" - powiedział Bral.

Reżyser wskazał, że bezpośrednią inspiracją do pracy nad tym spektaklem stał się średniowieczny bęben wikingów. "Okazało się, że to fantastyczne narzędzie do badania rytmiki i muzyki greckiej, a muzyka to klucz do Sofoklesa. W "Anty-Gone" wykorzystamy siedem replik takich bębnów" – podkreślił Bral.

Nad spektaklem pracuje 30 artystów. To aktorzy Teatru Pieśń Kozła, performerzy, zawodowi muzycy, wokaliści, śpiewacy operowi oraz tancerze z całego świata, w tym z Japonii, Niemiec i Włoch, a także choreografka z Francji.

Przedstawienie zostanie pokazane na scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu, ponieważ – jak podkreślają twórcy spektaklu – wymaga większej przestrzeni scenicznej. Pokazy premierowe odbędą się 22 i 23 listopada . Przeznaczone jest dla widzów pełnoletnich.

Produkcja została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Gminy Wrocław.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


7497 zakażonych w Rosji

/ pixabay.com

  

- W ciągu ostatniej doby w Rosji odnotowano 1154 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Łączna liczba infekcji sięgnęła 7497 - poinformował sztab powołany przez władze. To największy dobowy wzrost liczby zakażeń odnotowany w Rosji od początku epidemii.

Jedenaście osób z Covid-19 zmarło w ciągu ostatniej doby. Łącznie odnotowano dotąd 58 ofiar śmiertelnych.

Tak jak wcześniej, największą liczbę nowych przypadków odnotowano w Moskwie - 697. W stolicy Rosji liczba zakażeń przekroczyła 5,1 tys.

Spośród ponad 80 regionów Rosji tylko w czterech nie odnotowano jeszcze przypadków koronawirusa - wynika z danych ogłoszonych przez sztab.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts