Kalisz - te obiekty czeka modernizacja

Kalisz / By Piotr Zdrowicki, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=53743669

  

Modernizacja schroniska dla bezdomnych zwierząt i przebudowa placówek oświatowych – to zwycięskie projekty w głosowaniu w czwartej edycji budżetu obywatelskiego Kalisza na 2019 rok - poinformował naczelnik wydziału partycypacji i komunikacji społecznej urzędu miasta Piotr Cieślak.

Kaliszanie w budżecie obywatelskim na 2019 rok wybierali spośród 121 zgłoszonych propozycji: 41 ogólnomiejskich i 80 o charakterze lokalnym.

Do realizacji, z największą liczbą głosów, zakwalifikowano ostatecznie sześć inwestycji ogólnomiejskich i 50 osiedlowych. Najwięcej głosów wśród tych pierwszych zdobyła modernizacja schroniska dla bezdomnych zwierząt. Za 88 tys. zł zostanie zakupionych 10 dużych boksów dla psów, a wybieg dla zwierząt zostanie wyposażony w elementy placu zabaw. Kolejne trzy zwycięskie projekty ogólnomiejskie to przebudowa dachu Szkoły Podstawowej nr 15 przy ul. Wykopaliskowej (500 tys. zł), przebudowa tamtejszego przedszkola za 504 tys. zł i modernizacja części ogrodu przy Przedszkolu im. Krasnala Hałabały, której koszt oszacowano na 375 tys. zł.

Łącznie zadania ogólnomiejskie – jak poinformował Cieślak - pochłoną 1,5 mln zł, a na realizację inwestycji lokalnych zaplanowano około 3,4 mln zł.

Te drugie to m.in. budowa siłowni zewnętrznej i modernizacja górki saneczkowej na tzw. Majkowskim Wembley. Za 105 tys. zł przy zbiegu ulic Żołnierskiej i Spacerowej powstanie "plac zabaw dla malucha i starszaka". W publicznym Przedszkolu nr 27 "Radość" powstanie "centrum badawcze i eksperymentalne". Dla kilku kaliskich osiedli mieszkaniowych zostaną zakupione stoły do tenisa. 90 tys. zł zaplanowano na wyposażenie w sprzęt pracowni informatycznej w Szkole Podstawowej nr 9. Natomiast budowa siłowni zewnętrznej przy Szkole Podstawowej Nr 3 ma kosztować 170 tys. zł.

Głosowanie trwało od 3 do 28 września. Wzięło w nim udział ponad 17 tys. mieszkańców. O wynikach poinformowano w piątek 2 listopada.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Potępili totalitaryzmy, ale nie komunizm

/ pixabay.com / bboellinger

  

Jednoizbowy parlament Portugalii (Zgromadzenie Republiki) przyjął dziś rezolucję potępiającą totalitaryzmy. W dokumencie, przygotowanym przez rządzącą Partię Socjalistyczną (PS), zabrakło jednak wzmianki o komunizmie.

Projekt autorstwa partii premiera Antonio Costy poparło w 230-osobowym parlamencie 215 posłów: 108 socjalistów, 79 polityków centroprawicowej Partii Socjaldemokratycznej (PSD), 19 z Bloku Lewicy (BE), pięciu z prawicowej CDS-PP i czterech z partii Ludzie-Zwierzęta-Przyroda (PAN). Posłanka radykalnie lewicowej partii Livre oraz poseł Inicjatywy Liberalnej (IL) wstrzymali się od głosu.

Mimo że w rezolucji nie wymieniono komunizmu jako ustroju totalitarnego 10 posłów Portugalskiej Partii Komunistycznej (PCP), a także dwóch deputowanych Zielonych (PEV) zagłosowało przeciwko dokumentowi. Podobnie zrobił jedyny w parlamencie poseł prawicowej partii Chega. Podkreślił, że jego “nie” dla rezolucji wynika z faktu, że nie wymieniono w niej komunizmu jako totalitaryzmu.

W rezolucji potępiono “wszystkie totalitaryzmy”. Wprawdzie wspomniano o nazizmie, ale w dokumencie nie znalazła się żadna wzmianka o komunizmie.

W trakcie debaty socjalistyczna posłanka Constanca Urbano de Sousa, była szefowa resortu administracji i spraw wewnętrznych, opowiadając się za działaniami przeciwko “wybielaniu nazizmu”, zaznaczyła również, że “należałoby potępić także totalitaryzm z inspiracji komunistycznej i wszystkie jego okrucieństwa”. Takiego stwierdzenia zabrakło jednak w rezolucji.

W ocenie portugalskich komentatorów i obywateli dominuje przekonanie, że Zgromadzenie Republiki “zbyt łagodnie obeszło się z komunizmem” w dzisiejszej rezolucji. 

Jak powiedział PAP pochodzący z Guardy przedsiębiorca i działacz katolicki Abel Pinto, po ponad czterech dekadach reżimu Antonio Salazara wielu Portugalczyków patrzy dziś z pobłażaniem na komunizm.

Wiedza o zbrodniach komunistycznych w Portugalii jest dziś niewielka. Jedynie starsze pokolenie Portugalczyków pamięta docierające ze Wschodu informacje o prześladowaniu Kościoła i demokratycznej opozycji. Jeszcze w latach 50. i 60. XX wieku jedną z częstych próśb podczas mszy św. w Portugalii było wezwanie "za umęczoną przez komunizm Polskę"

- powiedział PAP Pinto.

Przyjęty w piątek w Lizbonie dokument nawiązuje do rezolucji Parlamentu Europejskiego z 19 września 2019 r., uznającej nazizm i komunizm za “reżimy dokonujące masowych zbrodni, ludobójstwa i deportacji” w XX wieku.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl