Prawie 155 tys. zł z kwesty. To rekord

Prawie 155 tys. zł uzyskano z kwesty na rzecz rzeszowskich albertynów / suju CC0

  

Prawie 155 tys. zł zebrano podczas dwóch dni tegorocznej kwesty na rzecz Rzeszowskiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. Jest to rekordowa kwota – ocenił prezes towarzystwa Aleksander Zacios.

Tę największą i najstarszą kwestę w regionie (odbywa się ona od 1989 r.) przeprowadzono w dniu Wszystkich Świętych na prawie 50 cmentarzach w Rzeszowie i miejscowościach regionu, a na niektórych nekropoliach także w Zaduszki.

Przez te dwa dni dopisała piękna pogodna. Nie zawiedli też ludzie dobrych serc. Po raz kolejny mieszkańcy regionu pokazali, że mają i wielkie serca i szczodrą rękę, że nie jest im obojętny drugi człowiek, ten najbardziej potrzebujący

– powiedział Zacios.

Podziękował też ofiarodawcom za hojne datki, wolontariuszom za „świadectwo solidarności z potrzebującymi pomocy”, oraz mediom za pomoc i „współudział w sukcesie”.

Uzyskane pieniądze zostaną przeznaczone na bieżące potrzeby najbardziej potrzebujących, w tym podopiecznych Towarzystwa, ale większość - około 100 tys. zł pokryje kolejną ratę kredytu bankowego zaciągniętego na budowę Centrum Integracji Społecznej.

W działającej od kilku lat placówce podopieczni Towarzystwa przechodzą odpowiednie kursy, a później znajdują zatrudnienie, m.in. jako kucharze, czy w firmach sprzątających lub przy drobnych pracach budowlanych.

Koszt budowy Centrum wyniósł 3,5 mln zł, z czego prawie 2 mln zł pochodziły ze środków unijnych. Znaczną część rzeszowskie towarzystwo albertyńskie pokryło ze środków własnych, pochodzących głównie z kwest. Konieczne było także zaciągnięcie kredytu bankowego w wysokości ponad 600 tys. zł. Towarzystwo spłaca jedną ratę kredytu rocznie. Pieniądze na ten cel zbierane są podczas kwest na cmentarzach. W ubiegłym roku zebrano prawie 140 tys. zł.

W tegorocznej zbiórce datków wzięło udział około tysiąca wolontariuszy. Była to młodzież ze szkolnych kół Caritas, studenci, przedstawiciele władz regionu, parlamentarzyści, a także podopieczni i pracownicy albertynów.

Dzięki dotychczasowym kwestom albertyńskim udało się m.in. uruchomić w Racławówce koło Rzeszowa schronisko dla kobiet, rozbudować i zmodernizować schroniska dla mężczyzn w Jaśle i w Rzeszowie. Część pieniędzy przeznaczono na działanie świetlicy środowiskowej dla dzieci i młodzieży z rodzin potrzebujących.

Rzeszowskie Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta odłączyło się w 2000 roku od podkarpackiego oddziału towarzystwa albertyńskiego i posiada osobowość prawną i niezależność finansową. Prowadzi dwa schroniska dla mężczyzn - w Rzeszowie i Jaśle, hostel dla mężczyzn oraz jedno schronisko dla kobiet w Racławówce, a także jadłodajnię i łaźnię.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Lewy bimber zebrał śmiertelne żniwo w Indiach. Zmarło ponad 40 robotników

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/CC0/Arcaion

  

Ponad 40 robotników z plantacji herbaty w indyjskim stanie Asam u podnóża Himalajów, którzy wzięli tygodniową zapłatę i napili się nielegalnie pędzonego bimbru, zmarło, a 20 w stanie krytycznym przebywa w szpitalu - podały dziś władze stanowe.

Do śmiertelnego zatrucia doszło w niecałe dwa tygodnie po zgonie ponad 100 ludzi zmarłych w północnych Indiach po zatruciu skażonym alkoholem.

Wśród 41 zmarłych w Asamie znalazło się siedem kobiet.

Do szpitala trafiło 45 osób, z których 20 znajduje się w stanie krytycznym.

Nielegalnie pędzony alkohol piło w czwartek niemal 100 robotników.

W Indiach dość powszechnie dochodzi do śmiertelnych zatruć po wypiciu nielegalnie pędzonych trunków

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl