V Krakowskie Zaduszki za Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych

/ facebook.com/wykleciniezlomni

  

V Krakowskie Zaduszki za Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych już w sobotę! Po „Przemarszu wyklętych” wokół Rynku Głównego uczestnicy wydarzenia zgromadzą się o godz. 10.30 w Bazylice Mariackiej na Mszy św. wypominkowej celebrowanej przez metropolitę krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego. Zaplanowana jest również gala i  pokaz filmu dokumentalnego pt. “Więzy krwi” w Auli św. Jana Pawła II w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

Po raz piąty spotkamy się w Krakowie, by upamiętnić i modlić się za Żołnierzy Wyklętych. Oni oddali za nas życie, winniśmy im pamięć i modlitwę. Chcemy by wartości Bóg, Honor, Ojczyzna, o które walczyli przekazać następnym pokoleniom młodych Polaków. Przyjdź, zabierz dzieci, zaproś znajomych!

– czytamy na stronie organizatorów. 

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli m.in. arcybiskup Marek Jędraszewski i prezes IPN dr Jarosław Szarek.

Program V Krakowskich Zaduszek za Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych

  • 10.00 – Przemarsz Wyklętych, Rynek Główny – kościół św. Wojciecha
  • 10.30 – Wypominki i msza św. Zaduszna pod przewodnictwem abp Marka Jędraszewskiego – Bazylika Mariacka
  • 14.00 – Gala i pokaz filmu dok. „Więzy krwi” – Aula Jana Pawła II, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach (dla gości dojazd autobusem z Małego Rynku)

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Po porażce May w Izbie Gmin Irlandia nie ma już wątpliwości – szykuje się na twardy Brexit

zdjęcie ilustracyjne / daniel_diaz_bardillo; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

W związku z informacją o odrzuceniu przez Izbę Gmin projektu Brexitu przedstawionego przez rząd Theresy May wicepremier Irlandii Simon Coveney poinformował, że rząd przygotowuje „megapakiet” ustaw na wypadek wyjścia W. Brytanii z UE bez umowy. Wśród możliwych scenariuszy, na jakie teraz zdecydować się mogą Brytyjczycy, są m.in.: powtórzenie głosowania w parlamencie po uzyskaniu dalszych zapewnień politycznych ze strony Unii Europejskiej, przedłużenie procedury wyjścia ze Wspólnoty na mocy art. 50 traktatów lub nawet wyjście z UE bez umowy, organizacja drugiego referendum lub zwołanie przedterminowych wyborów parlamentarnych.

Oczywiście nie chcemy tego, nikt nie chce Brexitu bez umowy (...), ale jeśli będzie to konieczne, to zrobimy wszystko, by chronić naszych obywateli.
- powiedział Coveney.

„Megapakiet”, który zapowiedział, to projekt ustawy zawierającej de facto 17 nowych ustaw, które pozwolą przyjąć awaryjne rozwiązania dotyczące np. transportu czy dostaw leków.

Coveney przyznał, że pozostają wciąż obszary, w których nie przyjęto „planów awaryjnych”, przede wszystkim dlatego, że „teraz dopiero trwa głosowanie” nad stosownymi rozwiązaniami.

Irlandzki rząd wydał też oświadczenie, w którym przypomina, że Rada Europejska przyjęła „jasne stanowisko 13 grudnia, kiedy oświadczyła ponownie, że porozumienie o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE nie będzie już przedmiotem renegocjacji”.

Rząd Irlandii zdaje sobie jednak sprawę, że nieuporządkowany Brexit jest złym rozwiązaniem dla wszystkich, zwłaszcza dla Irlandii Północnej. Nie jest za późno na uniknięcie takiej sytuacji i wzywamy Zjednoczone Królestwo, by ustaliło w trybie pilnym, jakie rozwiązanie tego impasu ma zamiar zaproponować.
 - głosi komunikat Dublina.

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl