Co kryje się w buraku?

/ Desertrose7

  

Pod koniec lat sześćdziesiątych poprzedniego stulecia węgierski lekarz dr Alexander Ferencziat wprowadził terapię przeciwnowotworową opartą na buraku.

Okazało się, że betacyjanina, czyli pigment, któremu burak zawdzięcza swoją barwę, może stać się bardzo pomocnym sprzymierzeńcem w walce z nowotworem. Burak jest warzywem o bardzo silnych właściwościach antyoksydacyjnych.
Ponadto warzywo to zawiera znaczną liczbę korzystnych dla zdrowia substancji: betainę, znaną również jako trimetylglicyna (TMG), betalainy, betacyjaninę, kwas foliowy, żelazo i błonnik. 
Betaina pomaga w przetworzeniu hemocysteiny w metioninę, co działa zapobiegawczo przeciwko zawałowi serca - pisze dr Mark Sircus, specjalista w dziedzinie  medycyny naturalnej w swojej książce pt. „Filary zdrowia”.

Jak wynika z badań naukowych zawarte w buraku pigmentowe substancje chemiczne są w stanie stymulować wzrost poziomu białek, zwanych enzymami. Te ostatnie wspomagają proces detoksykacji i eliminacji z organizmu substancji, które stanowią potencjalne zagrożenie w postaci stymulowania komórkowych mutacji nowotworowych. Wyniki badań zespołu naukowego wielokrotnie potwierdzały potencjalną skuteczność zawartych w buraku substancji chemicznych w aspekcie profilaktyki nowotworu, a w szczególności raka jelita grubego.

W jednym z eksperymentów medycznych zwierzęta poddano podwójnym stresogennym obciążeniom: po pierwsze, chemicznie wywołano nowotwór jelita grubego, a po drugie, w ich ustrojach zaindukowano wysoki poziom cholesterolu. Następnie badane zwierzęta podzielono na dwie grupy: u jednej z nich zastosowano bogatą w błonnik dietę buraczaną, zaś reszta stanowiła grupę kontrolną. Okazało się, że organizmy zwierząt otrzymujących pokarm wysokobłonnikowy wykazały wzrost aktywności dwóch wątrobowych enzymatycznych przeciwutleniaczy – peroksydazy glutationowej i S-transferazy glutationowej.

Burak obniża ciśnienie- szczególnie sok buraczany zawiera substancje, które rozszerzają naczynia krwionośne, zapobiegając powstawaniu zakrzepów, usprawniając przepływ krwi w tętnicach. Warzywo pomaga przy przeziębieniu, jest lekkostrawne, niskokaloryczne (gotowane w przeciwieństwie do surowego ma wyższy indeks glikemiczny  – 65)  i nie wywołuje alergii. Ma przy tym sporo witamin i składników mineralnych - dużo wapnia, potasu i magnezu.
Czerwony barszcz zapobiega  powstawaniu zgagi po obfitych posiłkach - neutralizuje zakwaszające działanie tłustych mięs. 
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

"Paragon" za wizytę duszpasterską? Parafia jest oburzona

Kościół parafialny Nawiedzenia NMP w Karpaczu / By Jacek Halicki - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35590991

  

W ostatnim czasie w sieci, a w szczególności w mediach społecznościowych, pojawiać zaczęło się zdjęcie rzekomego "paragonu za wizytę duszpasterską" wystawionego przez parafię w Karpaczu. Pod fotografią mnożyły się krytyczne uwagi i komentarze. Głos postanowiła w tej sprawie zabrać parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Karpaczu.

W ostatnich dniach w mediach społecznościowych mocno komentowane było zdjęcie "paragonu za wizytę duszpasterską", opiewającego na 99,90 zł plus VAT. Na paragonie zamieszczono informację, jakoby wystawić miała go "parafia rzymskokatolicka pw. św. Wawrzyńca w Karpaczu".

Głos w tej sprawie zabrała parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Karpaczu, bowiem "paragonowej" parafii pw. św. Wawrzyńca w Karpaczu najzwyczajniej nie ma. Jest za to kaplica św. Wawrzyńca, która podlega parafii Nawiedzenia NMP.

"(...) Stwierdzamy, że paragon jest fałszywy i nie został przez naszą parafię wystawiony. Ten "żart" miał wywołać dyskredytację naszej parafii oraz Kościoła Katolickiego w oczach parafian oraz świeckich. Zamierzony cel został osiągnięty, co widać po niekiedy wulgarnych komentarzach wobec instytucji Kościoła oraz księży"

- czytamy w krótkim oświadczeniu zamieszczonym na stronie parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.

Parafia wymieniła również cechy paragonu, które miałyby świadczyć o jego fałszywości. Wśród nich wskazała m.in. błędny numer NIP (potwierdza to również zamieszczone na stronie krs-online.com.pl narzędzie do weryfikacji numeru NIP), kwestię obliczenia podatku VAT zawartą na kwicie (kościoły oraz osoby duchowne nie są opodatkowane na zasadach ogólnych) oraz datę i godzinę wystawienia paragonu (kwit miał zostać wystawiony 11 stycznia 2019 r. o godz. 13:23; parafia na swojej stronie internetowej informuje, że wizyta duszpasterska tamtego dnia rozpoczęła się dopiero o godz. 15:00).

"Dodatkowo informujemy, że nasza parafia nie wystawia paragonów za złożone ofiary a dane parafii można zawsze zweryfikować na stronie"

- czytamy na stronie parafii z Karpacza

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: parafia.karpacz.pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl