Czy taka jest cena koalicji w sejmiku dolnośląskim? Lider bezpartyjnych ujawnia swoje warunki

Siedziba sejmiku województwa dolnośląskiego / By Julo - Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=388444

  

Wciąż trwają rozmowy dotyczące przyszłego kształtu sejmiku województwa dolnośląskiego. Gdyby Prawu i Sprawiedliwości udało się wejść w koalicję z Bezpartyjnymi Samorządowcami, wówczas, mając 20 radnych, zdobyliby w sejmiku większość. Jeden z liderów ruchu dolnośląskich Bezpartyjnych, Robert Raczyński, prezydent Lubina, przyznał, że takie rozmowy z PiS wciąż trwają.

Do nowego sejmiku województwa dolnośląskiego weszli kandydaci z pięciu komitetów. 14 radnych weszło z list Prawa i Sprawiedliwości, 13 - Koalicji Obywatelskiej, 6 z ramienia Bezpartyjnych Samorządowców, dwóch z KWW Z Dutkiewiczem dla Dolnego Śląska oraz jeden z list Polskiego Stronnictwa Ludowego. 

Zarówno "totalnym", jak i Prawu i Sprawiedliwości do rządzenia w sejmiku województwa potrzebna jest koalicja. "Języczkiem u wagi" stali się zatem Bezpartyjni Samorządowcy. Kilka dni temu w rozmowie z naszym portalem Robert Raczyński, jeden z liderów Bezpartyjnych Samorządowców na Dolnym Śląsku, przyznał, że "tak samo blisko, jak i daleko nam zarówno do PiS, jak i do KO".

- My mamy tylko interesy do załatwienia, w ogóle nie zbliżamy się – powiedziałbym – emocjonalnie

- podkreślił. 

Dziś na Facebooku Raczyński, wybrany na kolejną kadencję prezydentem Lubina, stwierdził, że Bezpartyjni "wciąż prowadzą rozmowy koalicyjne z Prawem i Sprawiedliwością".

"KWW Bezpartyjni Samorządowcy wyrośli dlatego, że nie podoba nam się ani PiS, ani PO. Gdyby było inaczej, przyłączylibyśmy się do którejś z tych partii. Polityka to wyłącznie interesy i my dzisiaj o tych interesach rozmawiamy w imieniu Dolnego Śląska. Być może to brzmi brutalnie z perspektywy innych województw, ale takie są realia"

- napisał na Facebooku Robert Raczyński.

Jak dodał, podczas rozmów poruszane są "dwie najważniejsze dla nas kwestie" - podatek miedziowy oraz rozwój infrastruktury kolejowej w regionie.

- Podatek miedziowy obarcza wyłącznie Dolny Śląsk, a poprzez centralną dystrybucję korzysta z niego cały kraj. Dla nas gotowość rządu do rezygnacji chociażby z części tej daniny będzie dowodem na to, że rząd poważnie traktuje Dolny Śląsk - podkreśla Raczyński.

Czy ograniczenie podatku miedziowego będzie ceną za większość w sejmiku województwa dolnośląskiego?

O jego zniesieniu Prawo i Sprawiedliwość mówiło przed wyborami parlamentarnymi w 2015 r. Niedawno kwestia podatku od kopalin była przedmiotem prac rządu. Wpływy do budżetu państwa z podatku ustalonego w 2012 r., którego głównym płatnikiem jest KGHM, to rocznie ok. 1,5 mld złotych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Facebook, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Pożary na greckiej wyspie Zakinthos

wyspa Zakinthos / pixabay.com/12019

  

Na greckiej wyspie Zakinthos doszło w niedzielę do pożarów lasów w dwóch rejonach. Obrona cywilna wydała ostrzeżenie przed rosnącym niebezpieczeństwem rozprzestrzeniania się pożarów w związku z silnym wiatrem - poinformował grecki portal themanews. Ewakuowano dwie wioski.

Na razie nie odnotowano żadnych ofiar. Władze nie spodziewają się, aby pożary ustąpiły do wtorku - podała agencja Reutera.

"W ramach środków ostrożności ewakuowaliśmy około 300 mieszkańców i turystów ze wsi Keri i Agalas"

- powiedział Reuterowi rzecznik lokalnej straży pożarnej.

Wyspa Zakinthos znajduje się ok. 300 kilometrów na zachód od Aten.

Pożary, które wybuchły po południu, zaczęły się szybko rozprzestrzeniać. Silny wiatr, dochodzący do 7 stopni w skali Beauforta, utrudnia akcję pożarniczą. Z ogniem na Zakinthos walczyło ponad 100 strażaków, 28 wozów strażackich, dwa helikoptery i cztery samoloty gaśnicze.

Z kolei ponad 160 strażaków zmagało się w niedzielę z poważnym pożarem, który wybuchł w górach otaczających kurort Lutraki, położony 60 km na zachód od stolicy kraju.

W ciągu minionych 24 godzin wybuchło w Grecji ok. 80 pożarów. W ostatnich miesiącach w kraju doszło do serii pożarów spowodowanych falą upałów, suszą i silnymi wiatrami.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl