Czy taka jest cena koalicji w sejmiku dolnośląskim? Lider bezpartyjnych ujawnia swoje warunki

Siedziba sejmiku województwa dolnośląskiego / By Julo - Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=388444

  

Wciąż trwają rozmowy dotyczące przyszłego kształtu sejmiku województwa dolnośląskiego. Gdyby Prawu i Sprawiedliwości udało się wejść w koalicję z Bezpartyjnymi Samorządowcami, wówczas, mając 20 radnych, zdobyliby w sejmiku większość. Jeden z liderów ruchu dolnośląskich Bezpartyjnych, Robert Raczyński, prezydent Lubina, przyznał, że takie rozmowy z PiS wciąż trwają.

Do nowego sejmiku województwa dolnośląskiego weszli kandydaci z pięciu komitetów. 14 radnych weszło z list Prawa i Sprawiedliwości, 13 - Koalicji Obywatelskiej, 6 z ramienia Bezpartyjnych Samorządowców, dwóch z KWW Z Dutkiewiczem dla Dolnego Śląska oraz jeden z list Polskiego Stronnictwa Ludowego. 

Zarówno "totalnym", jak i Prawu i Sprawiedliwości do rządzenia w sejmiku województwa potrzebna jest koalicja. "Języczkiem u wagi" stali się zatem Bezpartyjni Samorządowcy. Kilka dni temu w rozmowie z naszym portalem Robert Raczyński, jeden z liderów Bezpartyjnych Samorządowców na Dolnym Śląsku, przyznał, że "tak samo blisko, jak i daleko nam zarówno do PiS, jak i do KO".

- My mamy tylko interesy do załatwienia, w ogóle nie zbliżamy się – powiedziałbym – emocjonalnie

- podkreślił. 

Dziś na Facebooku Raczyński, wybrany na kolejną kadencję prezydentem Lubina, stwierdził, że Bezpartyjni "wciąż prowadzą rozmowy koalicyjne z Prawem i Sprawiedliwością".

"KWW Bezpartyjni Samorządowcy wyrośli dlatego, że nie podoba nam się ani PiS, ani PO. Gdyby było inaczej, przyłączylibyśmy się do którejś z tych partii. Polityka to wyłącznie interesy i my dzisiaj o tych interesach rozmawiamy w imieniu Dolnego Śląska. Być może to brzmi brutalnie z perspektywy innych województw, ale takie są realia"

- napisał na Facebooku Robert Raczyński.

Jak dodał, podczas rozmów poruszane są "dwie najważniejsze dla nas kwestie" - podatek miedziowy oraz rozwój infrastruktury kolejowej w regionie.

- Podatek miedziowy obarcza wyłącznie Dolny Śląsk, a poprzez centralną dystrybucję korzysta z niego cały kraj. Dla nas gotowość rządu do rezygnacji chociażby z części tej daniny będzie dowodem na to, że rząd poważnie traktuje Dolny Śląsk - podkreśla Raczyński.

Czy ograniczenie podatku miedziowego będzie ceną za większość w sejmiku województwa dolnośląskiego?

O jego zniesieniu Prawo i Sprawiedliwość mówiło przed wyborami parlamentarnymi w 2015 r. Niedawno kwestia podatku od kopalin była przedmiotem prac rządu. Wpływy do budżetu państwa z podatku ustalonego w 2012 r., którego głównym płatnikiem jest KGHM, to rocznie ok. 1,5 mld złotych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Facebook, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wojciechowski po spotkaniu z prezydentem: Silny budżet to postawa Wspólnej Polityki Rolnej

/ European Parliament from EU / CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)

  

Wspólna Polityka Rolna powinna mieć silny budżet, odpowiedni do zadań, jakie stawia się przed rolnictwem związanym z ochroną środowiska i klimatu - powiedział komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Jak zauważył, obecnie trwa dyskusja nad wieloletnim budżetem Unii Europejskiej, jest ona trudna, także jeżeli chodzi o rolnictwo.

"Dziś w Warszawie miałem okazję podziękować prezydentowi Andrzejowi Dudzie za bardzo silne wsparcie Wspólnej Polityki Rolnej i jej budżetu"

- powiedział na briefingu Wojciechowski po spotkaniu prezydenta z ministrami rolnictwa z krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Dodał, że kilka dni temu takie wsparcie otrzymał m.in. od prezydenta Francji.

Wspólna Polityka Rolna to jest polityka służąca bezpieczeństwu całej Europy, ona powinna być silna i sprawiedliwa, a to oznacza odpowiedni dla niej budżet - zaznaczył komisarz. Jak zauważył, obecnie trwa dyskusja nad wieloletnim budżetem Unii Europejskiej, jest ona trudna, także jeżeli chodzi o rolnictwo.

[polecam:https://niezalezna.pl/312406-walka-o-unijne-doplaty-dla-rolnikow-obowiazkiem-polskich-wladz-prezydent-spotkal-sie-z-ministrami]

Wojciechowski zaznaczył, że choć wspólna polityka rolna jest jedna, ale poszczególne regiony i kraje mają specyficzne problemy. "Ostatnio dużo się mówi, że drogą do osiągnięcia zrównoważonego rolnictwa jest tzw. rolnictwo precyzyjne, podobnie jest z WPR, potrzebujemy bardzo precyzyjnej polityki rolnej, która uwzględnia potrzeby tych poszczególnych krajów" - powiedział komisarz.

"Te szczególne potrzeby to m.in. Zielony Ład, który nakłada na rolników zwiększone obowiązki i wyzwania, ale te wyzwania muszą być sprawiedliwie rozłożone"

- stwierdził. Zwrócił uwagę, że kraje Europy Środkowo-Wschodniej zachowały bardziej zrównoważone rolnictwo i mają wielkie szanse, w związku z "zielonym ładem", być liderami tych przemian, tj. prowadzenia rolnictwa w sposób zrównoważony zgodnie z wymogami środowiska, ochrony klimatu czy dobrostanu zwierząt.

Podkreślił, że w 2020 r. zdecyduje się przyszłość rolnictwa europejskiego na 7 lat, a może na dłużej, bo stworzenie silnych podstaw rozwoju rolnictwa będzie miało znaczenie w kolejnych latach. Dodał, że KE pracuje nad długofalową wizją rozwoju obszarów wiejskich do 2040, a nawet 2050 r.

"Jestem wdzięczny za polskie wsparcie dla silnej Wspólnej Polityki Rolnej i jej budżetu (...) Chciałbym, abyśmy w ten okres 2021-2027 weszli z silnym budżetem i jasnym przekazem dla rolników, by wiedzieli co ich czeka, jakim wyzwaniom mają sprostać, jaką pomoc otrzymają i żeby to była pomoc adekwatna do ich potrzeb"

- powiedział Wojciechowski. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts