Bezpłatne wypożyczalnie pojawią się m.in. w instytucjach kultury, szkołach, bibliotekach i na przystankach. Aby z nich skorzystać, trzeba pobrać darmową aplikację Woblink ze sklepu App Store lub Google Play. Następnie należy przejść do zakładki Czytaj PL i zeskanować kod QR, umieszczony na każdym plakacie. Wypożyczalnie można zlokalizować pod adresem: www.czytajpl.pl/. Każdy uczestnik akcji może zaprosić do niej pięć kolejnych osób, udostępniając im kody QR.

Jak przypomniał dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski, kampanię Czytaj PL po raz drugi uzupełni akcja "Upoluj swoją książkę", zainicjowana przez Instytut. - Weźmie w niej udział 1 tys. liceów, techników i szkół zawodowych. Wysłaliśmy do nich plakaty i ustanowiliśmy opiekunów. Są to w większości nauczyciele j. polskiego i bibliotekarze. Jednocześnie młodzież mogła zgłaszać się na tzw. ambasadorów, których rola polega na zachęcaniu innych do czytania. Te osoby otrzymały od nas koszulki z grafikami i kodami QR. Chodząc po szkole, można do nich podejść, zeskanować kod i pobrać książkę – wyjaśnił.

Jak poinformował, z badań przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową wynika, że "z czytaniem wśród nastolatków nie jest tak źle", jednak wciąż utrzymuje się stały odsetek chłopców, którzy w ogóle nie czytają w czasie wolnym.

Badania z 2013 r. wykazały, że w grupie wiekowej 15-latków czyta ok. 62 proc. osób. Natomiast te z 2017 r. pokazują, że czyta 65 proc. To różnica, którą trudno zbagatelizować. Odsetek czytających dziewcząt wzrósł z 72 proc. do 82 proc., nie można więc mówić o błędzie statystycznym. Co ciekawe, wzrosło czytelnictwo nie poprzez biblioteki, ale zakupy własne. Niestety, wśród chłopców z czytaniem jest gorzej. Od 2003 r. odsetek nieczytających chłopaków waha się między 19 proc. a 20 proc.

– powiedział dyrektor Instytutu Książki.

Jaworski zaznaczył, że "akcja +Upoluj swoją książkę+ ma temu przeciwdziałać". - W 2017 r. w całej kampanii Czytaj PL odnotowaliśmy ok. 90 tys. pobrań książek. Oczywiście, nigdy nie mamy pewności, czy dana osoba pobrała je i przeczytała w całości. Wiemy natomiast, że w szkołach w ramach naszej akcji było ok. 20-21 tys. pobrań. To dość dużo. Gdy spojrzy się na tę kwestię statycznie jest to kropla w morzu, ale dla nas to niezwykle ważne – stwierdził.

Według niego, akcja Czytaj PL "mogłaby i będzie się rozwijała".

Jej istota polega na tym, że czytać trzeba, bo jest to nie tylko pewien wysiłek, ale także jeden z fundamentów naszego funkcjonowania. Im więcej osób czyta, tym lepiej. Nie zapominajmy przy tym, że w czytelnictwie ważniejsze od wskaźników ilościowych są te jakościowe

– podsumował Jaworski.

Lista dostępnych książek obejmuje dwanaście propozycji, wśród nich "Opowiadania bizarne" Olgi Tokarczuk, nagrodzone Man Booker International Prize, oraz "Komeda. Osobiste życie jazzu" Magdaleny Grzebałkowskiej, uznana przez krytyków za jedną z najlepszych biografii ostatniego czasu.

Miłośnicy kryminałów będą mogli przeczytać m.in. "Hashtag" Remigiusza Mroza oraz "Cienie" Wojciecha Chmielarza. Do wypożyczenia będą również m.in. "Wszechświat w twojej dłoni" Christophe Galfard,

"Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry" Reni Eddo-Lodge oraz "Zwiadowcy. Księga 1. Ruiny Gorlanu" Johna Flanagana. Na liście znalazły się też m.in. "Córki Wawelu" Anny Brzezińskiej, "Okruch" Anny Ficner-Ogonowskiej i "Polowanie na Escobara" Marka Bowdena.

Akcja Czytaj PL potrwa do 30 listopada. Jej organizatorami są: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Woblink. Partnerem strategicznym jest Instytut Książki.