Zmarła Stanisława Morończyk. Należała do AK, pomagała więźniom Auschwitz

Stanisława Morończyk / youtube.com/print screen

  

Stanisława Morończyk, brzeszczanka, która podczas wojny z narażeniem życia pomagała więźniom niemieckiego obozu Auschwitz, zmarła we wtorek w wieku 98 lat – podało Stowarzyszenie na rzecz Gminy Brzeszcze "Brzost", do którego należała.

Stanisława Morończyk urodziła się 4 września 1920 r. w Brzeszczach. Tam uczyła się w szkole powszechnej. Wstąpiła wówczas do żeńskiej drużyny harcerskiej im. Emilii Plater. Naukę kontynuowała w Bielsku, a później w Rybniku, gdzie w Liceum Sióstr Urszulanek Gospodarstwa Domowego zdała maturę. Edukację przerwała wojna.

W czasie okupacji Stanisława Morończyk działała w konspiracji. Pomagała więźniom niemieckiego obozu Auschwitz. Dostarczała im żywność, lekarstwa, a także pośredniczyła w przekazywaniu korespondencji. W 1943 r. wstąpiła do Armii Krajowej.

Stanisława Morończyk mówiła w rozmowie z publicznym Radiem Kraków, że tę skrajnie niebezpieczną działalność podejmowała z poczucia obowiązku i przeświadczenia, iż w "Polsce nikt nie może być głodny".

Z narażeniem życia dostarczała chleb więźniom pracującym na stawach w Brzeszczach.

Trzeba było mieć oczy dookoła głowy. Za każdym razem człowiek uważał, bardzo się bałyśmy. Byłam na terenie obozu, mogłam być w każdej chwili zastrzelona. Ale to był obopólny strach. Tylko że ja jeszcze mogłam uciec, a ten więzień już tam był

– wspominała.

Po wojnie pracowała w szkołach o profilu rolniczym, m.in. w Jaszczurowej, Nawojowej i Jordanowie. Ukończyła pedagogikę na Uniwersytecie Warszawskim. Po przejściu na emeryturę wróciła do Brzeszcz. Uczyła w miejscowej szkole podstawowej im. Więźniów Oświęcimia, a także prowadziła bibliotekę w górniczej szkole Zawodowej.

W 2007 r. prezydent Lech Kaczyński za bohaterską postawę w czasie wojny odznaczył Stanisławę Morończyk Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Była także uhonorowana Krzyżem Armii Krajowej, Złotym Krzyżem Zasługi i Złotą Odznaką Nauczycielstwa.

Uroczystości pogrzebowe Stanisławy Morończyk odbędą się w sobotę w kościele św. Urbana w Brzeszczach. Zmarła spocznie na miejscowym cmentarzu komunalnym.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Watykan ma nowego rzecznika

/ fot. Aleteia Image Department/creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/deed.en

  

- Matteo Bruni został mianowany przez papieża Franciszka nowym dyrektorem biura prasowego Watykanu - napisano w oficjalnym komunikacie. Na stanowisku rzecznika zastąpi Alessandro Gisottiego, który pełnił tymczasowo te obowiązki od końca 2018 roku.

Nowy rzecznik Watykanu to dotychczasowy pracownik biura prasowego, odpowiadający za kwestie logistyczne w czasie oficjalnych audiencji papieża, a także jego zagranicznych podróży.

Podczas pielgrzymek Bruni opiekował się zawsze grupą kilkudziesięciu dziennikarzy z całego świata towarzyszących papieżowi w samolocie.

Serię zmian w biurze prasowym Watykanu zapoczątkowało odejście w ostatnim dniu zeszłego roku rzecznika Grega Burke'a. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl