Monte Cassino i Chivasso – polskie drogi do niepodległości

/ rzym.msz.gov.pl

  

Przedstawiciele polskiej dyplomacji, Polonii i lokalnych włoskich władz uczestniczyli w uroczystości Wszystkich Świętych w mszy na Monte Cassino. Na polskim cmentarzu wojennym włoskie i polskie delegacje złożyły wieńce i kwiaty.

W mszy w kaplicy w opactwie benedyktynów wziął udział nowy ambasador RP we Włoszech Konrad Głębocki, który w czasie wizyty na Monte Cassino zwiedził też znajdujące się w pobliżu polskiego cmentarza muzeum pamięci 2 Korpusu Polskiego. Na uroczystościach obecna była także grupa wiernych z polskiego kościoła w Rzymie. Przybyła też prezes Związku Polaków we Włoszech Urszula Stefańska-Andreini.

Na cmentarzu na Monte Cassino pochowanych jest ponad 1000 żołnierzy 2 Korpusu, a także ich dowódca generał Władysław Anders i jego żona Irena.

Odprawione zostaną też msze na polskich cmentarzach wojennych w Loreto, Casamassima i w Bolonii.

Z kolei z okazji stulecia odzyskania Niepodległości przez Polskę, Konsulat Generalny RP w Mediolanie gorąco zaprasza do udziału  3 listopada br. w uroczystościach w Chivasso i Ivrei miejscach, które w szczególny sposób zapisały się w historii starań o odrodzenie Państwa Polskiego, dając przy tym świadectwo przyjaźni polsko-włoskiej.

To właśnie w Mandrii di Chivasso  założony został obóz dla polskich żołnierzy we Włoszech, w którym od grudnia 1918 r. do czerwca 1919 r. 22 tysiące byłych jeńców  z armii austro-węgierskiej  odbyło szkolenia przygotowujące do wcielenia do tworzonej we Francji Armii Polskiej pod dowództwem gen. Józefa Hallera. Budynki obozu oraz cmentarze w Chivasso i Ivrei, na których spoczywają polscy żołnierze zmarli w wyniku wycieńczenia lub chorób, stanowią dla Polaków ważne miejsce pamięci narodowej świadczące o włoskiej drodze naszej Ojczyzny do Niepodległości.

W uroczystościach udział wezmą m.in. senator Maciej Łuczak (Senat RP), dyrektor Adam Siwek (IPN), Konsul Generalny w Mediolanie Adrianna Siennicka, Konsul Honorowy w Turynie Ulrico Leiss de Leimburg, Prezes Elżbieta Grzyb (Ognisko Polskie w Turynie) oraz przedstawiciele lokalnych władz włoskich. Obchody zostały zorganizowane przy współpracy Konsula Honorowego RP w Turynie, Ogniska Polskiego w Turynie oraz Konsulatu Generalnego RP w Mediolanie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: dzieje.pl, rzym.msz.gov.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Podsumowanie pierwszego tygodnia po wyborach - w niedzielę w "Politycznej kawie"

zdjęcie ilustracyjne / Telewizja Republika

  

Afera Amber Gold, co dalej z brexitem i podsumowanie pierwszego politycznego tygodnia po wyborach - to wszystko w "Politycznej Kawie" Tomasza Sakiewicza. Niedziela, godzina 12.00, Telewizja Republika.

W niedzielnym programie Tomasza Sakiewicza „Polityczna Kawa” (godz.12.00) gośćmi będą: Ryszard Czarnecki (europoseł PiS), Władysław Teofil Bartoszewski (PSL) oraz Jacek Liziniewicz (Gazeta Polska, Gazeta Polska Codziennie).

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl