W mszy w kaplicy w opactwie benedyktynów wziął udział nowy ambasador RP we Włoszech Konrad Głębocki, który w czasie wizyty na Monte Cassino zwiedził też znajdujące się w pobliżu polskiego cmentarza muzeum pamięci 2 Korpusu Polskiego. Na uroczystościach obecna była także grupa wiernych z polskiego kościoła w Rzymie. Przybyła też prezes Związku Polaków we Włoszech Urszula Stefańska-Andreini.

Na cmentarzu na Monte Cassino pochowanych jest ponad 1000 żołnierzy 2 Korpusu, a także ich dowódca generał Władysław Anders i jego żona Irena.

Odprawione zostaną też msze na polskich cmentarzach wojennych w Loreto, Casamassima i w Bolonii.

Z kolei z okazji stulecia odzyskania Niepodległości przez Polskę, Konsulat Generalny RP w Mediolanie gorąco zaprasza do udziału  3 listopada br. w uroczystościach w Chivasso i Ivrei miejscach, które w szczególny sposób zapisały się w historii starań o odrodzenie Państwa Polskiego, dając przy tym świadectwo przyjaźni polsko-włoskiej.

To właśnie w Mandrii di Chivasso  założony został obóz dla polskich żołnierzy we Włoszech, w którym od grudnia 1918 r. do czerwca 1919 r. 22 tysiące byłych jeńców  z armii austro-węgierskiej  odbyło szkolenia przygotowujące do wcielenia do tworzonej we Francji Armii Polskiej pod dowództwem gen. Józefa Hallera. Budynki obozu oraz cmentarze w Chivasso i Ivrei, na których spoczywają polscy żołnierze zmarli w wyniku wycieńczenia lub chorób, stanowią dla Polaków ważne miejsce pamięci narodowej świadczące o włoskiej drodze naszej Ojczyzny do Niepodległości.

W uroczystościach udział wezmą m.in. senator Maciej Łuczak (Senat RP), dyrektor Adam Siwek (IPN), Konsul Generalny w Mediolanie Adrianna Siennicka, Konsul Honorowy w Turynie Ulrico Leiss de Leimburg, Prezes Elżbieta Grzyb (Ognisko Polskie w Turynie) oraz przedstawiciele lokalnych władz włoskich. Obchody zostały zorganizowane przy współpracy Konsula Honorowego RP w Turynie, Ogniska Polskiego w Turynie oraz Konsulatu Generalnego RP w Mediolanie.