Takiego lotu nie było od lat. Koniec kłótni sąsiadów

Połączenie lotnicze między stolicami Grecji i Macedonii - Atenami i Skopje, zostało dziś wznowione po 12 latach przerwy. To kolejny krok w ramach normalizacji stosunków między tymi państwami po czerwcowym porozumieniu ich premierów Aleksisa Ciprasa i Zorana Zaewa.

Po 12 latach wznowiono połączenie lotnicze między Atenami a Skopje
Kuba Bożanowski CC BY 2.0

W oficjalnej inauguracji połączeń, która odbyła się w Atenach, udział wziął grecki wiceminister spraw zagranicznych Jorgos Katrugalos oraz macedoński wicepremier Bujar Osmani. Od teraz grecki przewoźnik Aegean Airlines będzie kursował między Atenami a Skopje dwa razy w tygodniu.

Wieloletni spór grecko-macedoński dotyczył nazewnictwa i prawa do spuścizny antycznej Macedonii. Grecja domagała się od Macedonii zmiany nazwy państwa, twierdząc, że implikuje ona żądania terytorialne wobec jej własnej prowincji o tej samej nazwie, miejsca urodzenia Aleksandra Wielkiego oraz że Skopje uzurpuje sobie prawo do greckiej historii.

W czasie trwania konfliktu, w 2006 roku nacjonalistyczny macedoński rząd nadał stołecznemu portowi lotniczemu imię Aleksandra Wielkiego i przy wejściu na lotnisko ustawił jego pomnik. Grecy odebrali to jako kolejną próbę zawłaszczania ich dziedzictwa kulturowego i wówczas loty między Atenami a Skopje zostały wstrzymane.

Jednak w marcu br., gdy negocjacje w sprawie rozwiązania konfliktu trwały, macedoński premier Zoran Zaew, chcą okazać dobrą wolę, zdecydował o zmianie nazwy lotniska w Skopje. Sprzed budynku zabrano także posąg Aleksandra Wielkiego.

Ostatecznie w czerwcu Zaew oraz premier Grecji Aleksis Cipras zawarli porozumienie, zgodnie z którym Macedonia ma zmienić nazwę konstytucyjną na Republika Macedonii Północnej, a w zamian Grecja nie będzie już blokować członkostwa Skopje w UE i NATO. 20 października macedoński parlament ratyfikował umowę; obecnie trwają kolejne etapy wdrażania porozumienia.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Macedonia #Grecja #Skopje #Ateny

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo