W 12 miastach i gminach woj. lubuskiego w wyborach na wójta i burmistrza zarejestrowano tylko jednego kandydata. W tym przypadku wyborcy 21 października br. głosowali na "tak" lub "nie" przy jego nazwisku.

21 października br. Lubuszanie wybierali łącznie 82 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, spośród 231 kandydatów zgłoszonych przez 190 komitetów wyborczych. Frekwencja wyborcza wyniosła 52,31 proc.

W 18 samorządach regionu odbędzie się druga tura wyborów na wójtów i burmistrzów z uwagi na brak rozstrzygnięcia w pierwszej turze głosowania. Tak będzie m.in. w Żaganiu, Sulechowie, Międzyrzeczu, Świebodzinie czy Wschowie, gdzie o urzędy powalczy po dwóch kandydatów z najwyższym poparciem z pierwszej tury.

Ponowne głosowanie odbędzie się w niedzielę, 4 listopada br. od godz. 7 do 21. Od północy w piątek zacznie obowiązywać cisza wyborcza.

Wyborczej dogrywki nie będzie w trzech prezydenckich miastach regionu – Gorzowie Wlkp., Zielonej Górze i Nowej Soli, gdzie wyborcy wyłonili prezydentów w pierwszej turze. Zostali nimi dotychczasowi włodarze tych miast. Prezydentem Gorzowa Wlkp. na drugą kadencję został Jacek Wójcicki, w Zielonej Górze na czwartą wybrano Janusza Kubickiego, a w Nowej Soli piątą kadencję będzie rządził Wadim Tyszkiewicz. Każdy z nich startował z własnego komitetu wyborczego.

W wyborach do 30-osobowego sejmiku woj. lubuskiego, 11 mandatów zdobyła Koalicja Obywatelska, 9 mandatów - PiS, 4 mandaty Bezpartyjni Samorządowcy, 4 - PSL i 2 - SLD-Lewicy Razem. Pozostałe pięć komitetów, które zarejestrowały listy w regionie, nie uzyskało mandatów.

Przed czterema laty PO uzyskała w sejmiku 10 mandatów, PSL – 8, PiS – 5, SLD – 5 i komitet Lepsze Lubuskie – 2 mandaty. W 2014 r. frekwencja wyniosła 44,67 proc.

W mijającej kadencji samorządem na szczeblu wojewódzkim rządzi koalicja PO-PSL-SLD. Pierwsza sesja sejmiku VI kadencji została zaplanowana na 22 listopada br. Obecna kadencja zakończy się 16 listopada br.