Hipersoniczny Awangard trafi do Rosji

/ flickr.com

  

Rosja planuje wprowadzić pod koniec 2019 roku na służbę systemu Awangard przenoszącego hipersoniczny szybujący pocisk międzykontynentalnego zasięgu - informuje rosyjska agencja prasowa TASS.
Początkowo do pułku wojsk Wojsk Rakietowych Przeznaczenia Strategicznego Federacji Rosyjskiej trafić mają co najmniej dwa systemy, ale liczba ta w późniejszym okresie wzrośnie do sześciu. Kontrakt na masową produkcję systemów Awangard został podpisany w marcu br. przez rosyjskie ministerstwo obrony.  
Awangard ma być początkowo przenoszony przez rakietowy pocisk balistyczny dalekiego zasięgu klasy ICBM UR-100NUTTH oraz rakiety RS-28 Sarmat. Broń dzięki nadzwyczaj dużej prędkości i manewrowości z powodzeniem wykorzystywana może być do eliminowania, lotniskowców i infrastruktury krytycznej przeciwnika ignorując systemy obrony powietrznej wroga.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nowa edycja superwidowiska historycznego "Orzeł i Krzyż"

/ Park Dzieje

  

Bitwa pod Grunwaldem, odsiecz wiedeńska i Bitwa Warszawska będą tematami przewodnimi tegorocznych widowisk historycznych "Orzeł i Krzyż" prezentowanych w Murowanej Goślinie (woj. wielkopolskie). Według organizatorów, to największe tego typu spektakle w kraju.

Plenerowe widowiska z serii "Orzeł i Krzyż" są organizowane od 2016 r. w Parku Dzieje w Murowanej Goślinie. Spektakle przedstawiają tysiącletnią historię państwa polskiego.

W dotychczasowych edycjach w przedstawieniach mocniej akcentowano np. wątek odzyskania niepodległości lub powstania wielkopolskiego.

Reżyser widowiska "Orzeł i Krzyż - Wielkie Zwycięstwa" Filip Klepacki podkreślił, że w tegorocznej edycji organizatorzy chcą skupić się na spektakularnych zwycięstwach polskiego oręża. "Przeniesiemy widzów w centrum pola trzech bitew: bitwy pod Grunwaldem, bitwy pod Wiedniem oraz Bitwy Warszawskiej. Kluczowi aktorzy już ćwiczą swoje role w Akademii Parku Dzieje" - powiedział.

"Stajemy przed wyzwaniem zainteresowania widza historią naszego kraju. Widza przyzwyczajonego do ogromnych scen batalistycznych z hollywoodzkich produkcji. Przygotowujemy mocne, nocne show, w którym nie zabraknie jednak momentów refleksji i zadumy"

– dodał.

W widowisku uczestniczy ponad 400 aktorów-wolontariuszy, którzy od października przygotowują się do odegrania swoich ról. W spektaklu biorą udział także dzieci – najmłodsze ma 4 lata. Aktorzy to mieszkańcy Murowanej Gośliny, ale także 17 okolicznych gmin i Poznania. Do swoich ról przygotowują się na cotygodniowych zajęciach akrobatycznych i tanecznych prowadzonych w Akademii Parku Dzieje.

Koordynator ds. marketingu Parku Dzieje Michał Motyl podkreślił, że widowisko z roku na rok przyciąga coraz więcej widzów. Do tej pory spektakle z serii "Orzeł i Krzyż" obejrzało 60 tys. osób. W tegorocznej edycji organizatorzy spodziewają się ok. 18 tys. widzów. "W tym roku postawiona zostanie trybuna, która jednorazowo pomieści 2,5 tys. widzów" – przekazał Motyl.

W czerwcu i lipcu odbędzie się łącznie siedem 90-minutowych, plenerowych przedstawień "Orzeł i Krzyż – Wielkie Zwycięstwa". Pokazy rozpoczną się po zmroku o godz. 21:30.

Według organizatorów, to największe plenerowe, nocne widowisko historyczne w naszym kraju 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts