Antoni Krauze urodził się 4 stycznia w 1940 r. w Warszawie. Studiował w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, współpracując także ze Studenckim Teatrem Satyryków. W 1966 ukończył studia na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Łodzi. Od maja 1968 związany ze Studiem Filmowym „TOR”. Asystent Krzysztofa Zanussiego przy filmie Struktura kryształu. Od 1969 pracował samodzielnie. Zaprzyjaźniony z Piwnicą pod Baranami, brał udział w wielu jej przedsięwzięciach. Był bratem grafika Andrzeja Krauzego.

Wyreżyserował wiele znakomitych filmów, m.in. "Metę", nagrodzoną w 1981 roku na FPFF w Gdańsku, "Palec Boży" - ten film otrzymał wiele nagród, m.in. za najlepszy debiut w 1973 roku, "Strach" - z nagrodą na MFF w San Sebastian 1975, "Prognozę Pogody" - Grand Prix i Nagroda Młodych (jury studentów włoskich) na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Autorskich w San Remo 1987 czy "Szwed z Wesela" - ten film otrzymał nagrodę na XXXII Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Krótkometrażowych w Krakowie w 1999 roku. Był aktywnym reżyserem do 2016 roku. Jego ostatni film to "Smoleńsk" - historia katastrofy samolotu prezydenckiego w 2010 roku.

Zmarł 14 lutego 2018 roku w Warszawie. Pośmiertnie odznaczony został Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Został pochowany na cmentarzu w Falenicy - Aleksandrowie.